Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%0,00
USD
5,6145
%-2,51
EUR
6,3520
%-2,51
Altın
237,2140
%-2,53

AF YA ÇIKAR YA DA ÇIKAR

KÖŞE YAZILARI / 2018-09-09

AF YA ÇIKAR YA DA ÇIKAR

TAKİ DOĞAN

 

İKİ sıkıntılı sorun vardır.

Bunlardan biri cezaevleri ile ilgili, diğeri de vatani hizmetini yapan kışla pozisyonudur.

Askerlikte erken terhis ile ilgili söylenti başladığı an kışlada büyük beklenti olur. Askerin bu yüksek erken terhis beklentisi nedeniyle disiplin zaafiyeti ortaya çıkar ve bu beklenti çerçevesinde askeri üretim neredeyse zaiyat vermeye başlar.

İşte bu nedenle bedelli askerlik, ‘Gündemde yok’ denmesine rağmen gerçekleşti. Ve 500 bine yakın bedelli askerlik başvurusu yapıldı. Asıl sorun ise mahkumlara af spekülasyonudur.

Cezaevinde düşünmekten başka vakit geçireceği hiçbir olanağı olmayan mahkumun af hayalinden başka bir şey umrunda değildir. Havalandırma sırasındaki sohbet af ile ilgilidir.

Radyo, televizyon ve gazete haberlerini af beklentisiyle takip eder. Hele de Devlet Bahçeli gibi bir siyasi liderin tam da genel seçim öncesi ağzından resmi olarak böyle bir teklif çıkınca, artık ok da yaydan çıkmış sayılır.

Ak Parti iktidarının büyük destekleyicisi olan MHP’den gelen bu teklif yine bedelli askerlikte olduğu gibi, ‘Gündemde yok’ şeklinde karşılık buldu. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Devlete karşı işlenen suç ile şahıslara karşı işlenen suç’ ayrımını ortaya atınca bu beklenti de doruk noktasına ulaştı.

Hal böyle olunca af ya çıkacaktır, ya da çıkacaktır. Aksi halde tıpkı kışlada olduğu gibi disiplini sağlamak güçleşir. Özellikle mahkum yakınlarının isteklerine cevap verilemez hale gelinir.

Unutmayalım ki önümüzde çok da önemli yerel seçim var. Bahçeli lafını geri almaz. Beklentisinde ısrarcılık içinde olur. Yerel seçim kampanyasını başlatacak.

Oy beklentisi içindeki diğer siyasi partiler de bu beklenti karşısında nasıl olumsuz tavır sergileyebileceklerdir ki? Eskiden Sayın Erdoğan bir yetkilisine tartışma yarattıracak konuyu açtırır ve başta medya olmak üzere o konu günlerce işlenirdi. Bu kez de MHP kanadından ve bizzat lideri Bahçeli’nin ağzından af net bir şekilde ortaya çıktı.

Kamuoyu tartıştı, yorumlar yapıldı ve artık beklenti zamanı. Bana göre eli kulağında... Hele bir meclis açılsın da görün... İlk yasa teklifi MHP’den gelecektir. Af konusu enine boyuna tartışılaşacak ve de gerçekleşecektir.

Aksi olabilir mi?

Etiketler: