Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,862
%0,26
USD
5,4771
%0,19
EUR
6,2223
%0,32
Altın
230,1760
%0,42

Beril Dedeoğlu kimdir? Ne iş Yapıyor? İşte Beril Dedeoğlu Biyografisi

POPÜLER HABERLER / 2019-03-13

Beril Dedeoğlu kimdir? Ne iş Yapıyor? İşte Beril Dedeoğlu Biyografisi

 

Beril Dedeoğlu kimdir? Ne iş Yapıyor? İşte Beril Dedeoğlu Biyografisi. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu kimdir? Beril Dedeoğlu nerede okudu ne iş yapıyordu? Hatice Beril Dedeoğlu'nun biyografisi yaşı ve mesleği ile ilgili detaylar haberimizde. Türkiye'de uluslararası ilişkiler alanında önemli akademisyenler arasında olan, bir dönem AB Bakanlığı da yapmış Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, baloncuk yırtılmasına bağlıbeyin kanaması tanısıyla tedavi altına alınmıştı. İşte Beril Dedeoğlu'nun yaşamı ile ilgili her şey...

 
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Beril Dedeoğlu kimdir? Dedeoğlu, baloncuk yırtılmasına bağlı beyin kanaması nedeniye bir süredir tedavi görüyordu. Akademisyen ve araştırmacı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun hayatını kaybettiği iddiası sonrasında Beril Dedeoğlu'nun biyografisi yaşı ve mesleği ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye'de uluslararası ilişkiler alanında çok önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatınında pek çok başarıya imza atmıştı. Çok sayıda bilimsel makalesi bulunan ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu bir dönem bakanlık da yapmıştı. İşte Beril Dedeoğlu kimdir? Ne iş Yapıyor? Beril Dedeoğlu Biyografisi için haberimizin detaylarını okumaya devam edebilirsiniz.
 

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR? 

 
 
Türk akademisyen, yazar ve siyasetçi Beril Dedeoğlu tam adı ile Hatice Beril Dedeoğlu, 1961 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 22 Eylül 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev aldı. Ayrıca, geçici bakanlar kurulunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile birlikte iki kadın bakandan birisi oldu. Avrupa Birliği Bakanı olarak, aynı zamanda Avrupa Birliği üyelik müzakerilerinde Türkiye'yi başmüzakereci olarak temsil etti.
 
 

BERİL DEDEOĞLU'NUN AKADEMİK VE İDARİ GÖREVLERİ

 
 
 
 
 
Doktora; İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü; 1988-1993
 
Doçent Unvanı, 1999 Yılı
 
Profesör Unvanı, 2005 Yılı
 
Üniversitelerde ve kamu kurumlarında aldığı akademik ve idari görevler
 
Galatasaray Üniversitesi, Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü; 1998-2002
 
Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2000-2002
 
Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2004-2015
 
Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi ; 2011-Devam
 
T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı; 2015
 
Başlıca 5 eseri (kitap)
 
Adım Adım Avrupa Birliği, 1996.
 
Uluslararası Güvenlik ve Strateji, 2003.
 
Dünden Bugüne Avrupa Birliği, (der), 2003.
 
L'Europe Puissance et la Turquie, (Der.) Beril Dedeoğlu ve Füsun Türkmen, 2006.
 
Uluslararası İlişkilerde Özel bir Alan: Bölgesel Bütünleşme, 2015.
 

BERİL DEDEOĞLU ÖLDÜ MÜ?

 

Geçirdiği beyin kanaması sonrası ameliyat edilen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor. 

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Prof. Dr. Dedeoğlu'nun tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi'ne gelerek, eşi Hasan Basri Dedeoğlu ve yakınlarıyla görüştü.
 
Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dedeoğlu'nun akademisyen ve siyasetçi kimliğinin yanı sıra, Star gazetesinin köşe yazarlarından olduğunu söyledi.
 
Kendisinin konuyu yakından takip ettiğini, aile ile sık sık görüştüğünü belirten Albayrak, kritik sürece girildiğinin farkında olduğunu dile getirdi.
 
Sabah Dedeoğlu'nun ağabeyi ile görüştüğünü, sonrasında hastaneye gelirken "ölüm" iddialarıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Albayrak, "Ben yoldayken bir son dakika bilgisi paylaşıldı. Ben yola çıkmadan önce de abisiyle görüştüm, 'Bir değişiklik yok.' demişti. Telefonu kapattım, son dakikalar başladı. Tekrar aradım, 'Bir değişiklik mi oldu?' diye sordum, 'Hayır olmadı, bizim de haberimiz yok.' dedi." ifadelerini kullandı.
 
Hastaneye geldikten sonra Dedeoğlu'nun yakınlarıyla görüştüğünü, görüşme esnasında Başhekim Dr. Okan Özçeker'in odaya gelerek aileye bilgi verdiğini kaydeden Albayrak, "Son durum, ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi doğal akışı içerisinde sonuç beklenecek." dedi.

Etiketler: