Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

BİRLİK VE BERABERLİK

KÖŞE YAZILARI / 2018-09-08

BİRLİK VE BERABERLİK

DİNİMİZİN önem verdiği hususlardan’de ümmetin birliği meselesidir. Mü’minlere, nasıl davranmaları gerektiği şu ayette açıkça bildirilmiştir; ‘’Hep birlikte Allah’ın ipine ‘’kitabına’’ sımsıkı sarılın.

 

Parçalanıp ayrılmayın.’’

 

Aynı ayette muhataplara gelen ikinci uyarı da birbirlerinden ayrılmamaları gerektiği yönündedir. Bir ayette Müslüman birliğinin emre-dilmesi ayrılığın ise, yasaklanması konunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Rasulullah (s.a.v);

Müslümanların bir vücut gibi olduğundan bahsetmektedir. Efendimiz, hakiki mü’minlerden bahsederken onların birbirlerine karşı, sevgi, şefkat ve mer- hamet açısından bir vücut gibi olduklarını belirtmiştir. Hatta nasıl vücuttaki azalardan biri rahatsız olduğunda bütün vücut ateşlenip uykusuz kalıyorsa mü’minler de birbirlerine karşı bu şekilde olmalıdır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz, insanların hastanlandıkları zaman hissettikleri acının, İslam kardeşliğinin bir neticesi olarak herhangi bir Müslümanın acı çektiği anda bütün kardeşlerinde oluşması gerektiği şeklinde özetlemiştir. Efendimiz, diğer bir hadisinde ise, Mü’minlere hitaben uyarı yapmaktadır;

‘’Ey Müslümanlar!

Birlik olunuz ve ayrılıktan sakınınız. Çünkü şeytan, yalnız kişilerle beraberdir. Tek kişiye, iki kişiden daha yakındır. Kim Cennet’in kokusunu almak isterse cemaatle bir arada bulunsun...’’ Hadiste görüldüğü üzere yalnız kalanlara veya ümmetten ayrılanlara şeytan’ın musallat olacağı ifade edilmiş ve üslümanlarla bir arada bulunmaya bağlı kılınmıştır. Müslümanların fikren bir arada olmalarının yanında fiziken de aynı ortamı paylaşmaları esas kabul edilmiştir. Fikir birlikteliğine sahip Müslümanlara Allah’ın desteğinin var olacağından bahseden Aleyhissalatü vesselam Efendimizin cemaatten ayrılanlara şeytanın arkadaşlık edeceğinden bahsetmesi O’nun gözünde Müslüman birliğinin önemini ortaya koymaktadır. Peygamberimiz (s.a.v.) Mü’minlerin bir arada bulunmasının gerekçesini ise, bir başka hadis-i şerifte zikretmektedir. Zira Allah’ın Müslümanlara bir ikramı olarak; ‘’Allah, mü’minleri hata üzerinde birleştirmez.

Etiketler: