Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,017
%0,63
USD
5,3633
%0,57
EUR
6,1240
%0,71
Altın
223,2560
%0,63

Ev almak isteyenler, haberimiz size. Ülkemizin en büyük 10 şehrindeki emlak fiyatlarını açıklıyoruz.

GÜNDEM / 2018-12-14

Ev almak isteyenler, haberimiz size. Ülkemizin en büyük 10 şehrindeki emlak fiyatlarını açıklıyoruz.

Ev almak isteyenler, haberimiz size. Ülkemizin en büyük 10 şehrindeki emlak fiyatlarını açıklıyoruz.  

 

Ülkemizde ve tüm dünyada son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler doğrultusunda inşaat sektörü en hızlı büyüyen ve gelişen sektör haline geldi. Pek çok insan daha iyi ve daha rahat bir evde oturmak için çaba göstermeye başladılar. Bankalar tarafından verilen kredilerin çoğalması ve ev satın almak için kurulan farklı aracı kuruluşların sayılarının artması sonucunda artık her bütçeden insanın ev satın almaya başladığı görülmektedir.  

 

Bunun yanında sadece yaşamak için değil, birikimlerin değerlendirilmesi noktasında bir yatırım aracı olarak da ülkemizde gayrimenkul sektörü yoğun bir şekilde değerlendirilen bir sektördür. Pek çok insan senelerce emek gösterip çalışarak elde ettiği maddi getirileri değerlendirmenin bir yolu olarak gayrimenkul sektörünü görmektedirler.  

 

Hal böyle olunca gayrimenkul sektörü ve özellikle konut fiyatları pek çok insanın ilgisini çeken ekonomik konulardan biri olmaya başlamıştır. Özellikle yatırım yapmak için gayrimenkul satın almak isteyen insanlar için bu gayrimenkulün getirisinin yüksek olması oldukça önemli bir konudur. Bu noktada oransal olarak en iyi karı sağlayacak mülkü bularak bunu almak ve yüksek getiri sağlamak isteyen insanlar için bu gayrimenkulü bulma süreci de yıpratıcı bir şekilde geçmektedir.  

 

Son yıllarda internetin yaygın kullanılmasıyla birlikte kolay ve rahat bir şekilde ev aramanın ilk yolu internet olmaya başlamıştır. İnternet üzerinden fiyat araştırması yapmak neredeyse tüm mal ve hizmetlerde artık geçerli olmaya başlamıştır. Sadece bu iş için hizmet veren pek çok farklı internet sitesi bulunmaktadır. Bu siteler üzerinden verilen ilanlar ile fiyat araştırması yapmak mümkündür.  

 

Ancak, sadece tek bir site üzerinden araştırma yapmak bile yerine göre oldukça zor bir süreç olmakta iken piyasada bulunan pek çok internet sitesinde yer alan fiyatları karşılaştırarak tek tek arama yapmak ciddi bir efor gerektirmektedir.  

 

 

 

Bu noktadaki eksiği gören yeni bir emlak arama platformu kuruldu: tr.flatfy.com . Flatfy ile ev al-sat piyasalarında hizmet vermekte olan tüm popüler ilan sayfalarındaki ilanları tek bir sayfada görebilirsiniz. Bu şekilde ayrı ayrı bütün siteleri gezip fiyat karşılaştırması yapmak yerine aradığınız kriterdeki tüm ilanları tek bir sayfada görebilir ve içlerindeki en uygun fiyatlı evi kolay bir şekilde bulabilirsiniz.  

 

Ayrıca; Flatfy, veri tabanlarında yer alan tüm ilanların bir ortalamasını çıkararak her ay ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarının karşılaştırmalı olarak görülebileceği bir rapor yayınlamaktadır. Bu raporların sonuncusu olan Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.  

 

Flatfy tarafından yayınlanan Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatları raporuna haberimiz içeriğinde yer verilmiştir. Dilerseniz, şimdi rapor sonuçlarına birlikte göz gezdirelim. 

 

 

 

  • Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatları  

 

Flatfy tarafından yayınlanan ilk rapor daire büyüklüklerine göre ortalama satılık daire fiyatları raporudur. Yukarıda yer alan raporda ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin veriler yer almaktadır. Raporda yer alan; 

 

  • room 1+1 daire fiyatlarını, 

  • rooms 2+1 daire fiyatlarını,  

  • rooms 3+1 daire fiyatlarını, 

  • rooms 4+1 daire fiyatlarını, 

belirtmektedir.  

 

Ülkemiz genelinde çoğunlukla tercih edilen 3+1 daire fiyatları ile ilgili olarak rapor verilerine göz attığımızda 3+1 daire fiyatlarının en ucuz olduğu ilin Ankara olduğunu görmekteyiz. Ankara şehrini Kayseri takip etmektedir. Ülkemizin en büyük 2’nci şehri olan Ankara’nın en büyük şehri olan İstanbul ile 3+1 daire fiyatlarında arasındaki farkın 2 kattan fazla olması ilginç bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu duruma Ankara ilinin merkezi yerleşim yerlerindeki dairelerin genel olarak eski daireler olması ve yeni yapıların daha çok uzak konumlara inşa edilmesinin yanı sıra Ankara’nın büyük yüzölçümü ile ilçe fiyatlarının da işin içine girmesi ile toplam fiyatın düşmesinin sebep olduğu söylenebilir.  

 

Bunun yanında, 4+1 satılık daire fiyatlarında en ucuz şehrimizin Konya olduğu görülmektedir. Konya şehrinin ardından Ankara şehir gelmektedir. Genel olarak 2+1 ve 3+1 ortalama satılık dairelerinde en ucuz şehrimiz olan Ankara şehrinin bunların dışında 1+1 ve 4+1 satılık daire fiyatları özelinde en ucuz şehir olmadığı görülmektedir. 1+1 satılık daire fiyatları bazında oldukça yüksek bir meblağ ile satış yapan Ankara şehri, 4+1 satılık daire fiyatlarında ise Konya’dan sonra gelen ikinci en ucuz şehirdir.  

 

Benzer şekilde Mersin satılık daire fiyatları için de listemize bir göz attığımızda 4+1 satılık daire fiyatlarında Mersin’in en ucuz şehirlerimiz arasında 4’üncü sırada yer aldığını görmekteyiz. Genel olarak tatil şehri olarak bilinen Mersin’in yazlık daire büyüklüğü olarak bilinen 4+1 satılık dairelerde bu fiyatta kalması ve Antalya ile arasında yüksek miktarda bir fark olması gibi sebeplere bakıldığında Antalya’nın Mersin’den çok daha fazla talep gören bir tatil şehri olduğu sonucuna ulaşmamız da çok yanlış bir çıkarım olmayacaktır.  

 

  

 

  • Kasım ayı karşılaştırmalı ortalama satış fiyatları  

 

Flatfy tarafından sunulan diğer rapor ise yukarıda yer alan Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatlarının il bazında bir önceki ay olan Ekim ayı ile karşılaştırıldığı rapordur. Yukarıda yer alan rapordaki turuncu sütunlar Kasım ayı sonuçlarını, diğer sütunlar ise Ekim ayı ortalama satış fiyatlarına dair sonuçlara ilişkin sütunlardır.  

 

Raporda yer alan verilere baktığımızda sanılanın aksine bazı şehirlerimizdeki ev fiyatlarında düşüş olduğunu görüyoruz. Bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine aynı şekilde fiyat artışı yaşanan şehirlerimizdeki artışların da genel olarak çok yüksek miktarlarda olmadığını görebiliyoruz. Buradan Kasım ayında konut fiyatlarında yüksek bir enflasyon olmadığı sonucuna ulaşabiliriz.  

 

Ortalama satılık daire fiyatları üzerinde düşüş yaşanan şehirlerimiz Bursa ve Konya şehirleri olarak ortaya çıkmıştır. Kış mevsimine giriyor olmamız ve bu nedenle inşaat sektöründeki faaliyetler için zorlu hava koşulları nedeniyle çalışma şartlarının zorlaşması ve aynı şekilde genelde taşınma ve ev değiştirme gibi işlemlerin yaz aylarında yapılması gibi nedenler sayesinde bu tarz sonuçlar ile karşılaşıyor olmamız normal bir sonuç olarak görülmelidir.  

 

Bursa satılık daire fiyatları üzerindeki bu etkinin ise çevresinde yer alan diğer büyük illerden kaynaklandığı da öne sürülebilir. Gün geçtikçe daha fazla büyümekte olan ve Bursa’ya oldukça yakın olan iki şehrimiz Balıkesir ve Eskişehir satılık daire fiyatları üzerinde ortaya çıkan etkiler Bursa satılık daire fiyatlarına yansımış ve Bursa’nın çevresindeki bu iki büyük şehrimize olan talepteki artış Bursa satılık daire fiyatları üzerinde düşüşe neden olmuştur.  

 

Fiyatlarında en büyük artış yaşanan şehrimiz ise Antalya şehri olmuştur. Antalya satılık daire fiyatlarındaki artış ve Bursa satılık daire fiyatları üzerinde ortaya çıkan düşüş ile birlikte geçtiğimiz ay neredeyse aynı seviyede olan Antalya ve Bursa şehirlerimizin ortalama konut fiyatları arasındaki fark da bu ay azalmış olarak ortaya çıkmış ve Bursa şehrimizin konut fiyatlarında 4’üncü sıraya gelmesini sağlamıştır.  

 

Benzer şekilde en pahalı konut fiyatlarına sahip olan şehrimiz olan İstanbul satılık daire fiyatları Kasım ayında İzmir’den daha düşük bir artış sergilemiştir. Bu nedenle, İzmir ortalama satılık daire fiyatları İstanbul fiyatlarına gün geçtikçe daha fazla yaklaşmaktadır. Ayrıca, İstanbul ve İzmir şehirlerimiz ülkemizin en pahalı konut fiyatlarına sahip olan iki şehrimiz olmalarının yanında ortalama satılık daire fiyatlarında 300.000 TL sınırını aşan iki şehrimiz olma özelliğini de göstermektedirler.