Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,817
%1,47
USD
5,3489
%0,31
EUR
6,0941
%0,08
Altın
221,7470
%-0,05

"12 Eylül'de pakete hayır diyeceğiz"

SAĞLIK / 2010-07-08

"12 Eylül'de pakete hayır diyeceğiz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliğiyle ilgili kararına ilişkin "Dün verilen karar, Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte vermiş olduğu kararların bir izdüşümüdür" dedi. Kılıçdaroğlu, 12 Eylül'de pakete 'hayır' diyeceklerini de belirtti.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikli paketine ilişkin kararıyla ilgili, "Verilen karar Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte vermiş olduğu kararların bir izdüşümüdür" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin il ve belediye başkanları ve il yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendirdi.

CHP'nin de içinde bulunduğu 111 milletvekilinin yapılan anayasa değişiklikleriyle ilgili olarak Türkiye'nin ve demokrasinin önünü açmadığı, yargıyı yürütmenin emrine verdiğini düşüncesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Şunun atını özenle çizmemiz gerekiyor, verilen karar Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte vermiş olduğu kararların bir izdüşümüdür. Anayasa Mahkemesi geçmişteki içtihatlarına bağlı kalarak bir karar vermiştir. İkinci önemli nokta, karar pek çok çevrede doğal olarak tartışılmıştır, tartışılmaya da devam edecektir. Biz Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının bağlayıcılığına inanan bir siyasal partiyiz. Ve bu tartışmaların da demokrasi kültürümüze, hukuk kültürümüze önemli katkılar yaptığına inanan bir siyasal partiyiz.
 
Tarihe  baktığımızda siyasallaşan yargının topluma ağır bedeller ödettiğini biliyoruz.

Siyasallaşan yargı toplumun vicdanını kanatmıştır. Bir dönem alkışlanan mahkeme kararlarının bir süre sonra toplum vicdanınında yanlışlığı ortaya çıkmıştır. O nedenle 'demokrasiyi getirelim, güçler ayrılığı ilkesini getirelim' derken yargının siyasallaşmamasına özen gösteren bir siyasal partiyiz."

Yargıcın kendi teminatıyla, yargıç güvencesiyle oturduğu koltuğun hakkını vermeli ve verdiği kararın kamu vicdanınında kabul görmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Onun için biz demokrasi çıtasını yükseltmek zorundayız. Güçler ayrılığı ilkesinin Türkiye'de ne kadar önemli olduğuna inanan bir partiyiz. Biz bütün bu kararları alırken tabii ki doğal olarak anayasa mahkemesinin aldığı kararlara da saygı göstereceğiz, onlara inanacağız.
 
Ama Anayasa Mahkemesi'nin almış olduğu kararın demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesine dayanarak aldığının da altının özenle çizilmesi gerekiyor. Yani anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddelerine aykırılık nedeniyle bu kararı aldığının altının da özenle çizilmesi gerekiyor. Biz Anayasa Mahkemesi kararının bizi tatmin etmediğini biliyoruz. Bugün için iptal kararınından sonra bile yargıç güvencesinin ve güçler ayrılığı ilkesinin tehlikede olduğunu biliyoruz."