Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,817
%1,47
USD
5,3489
%0,31
EUR
6,0941
%0,08
Altın
221,7470
%-0,05

"Gülen ve Gülümseyen Atatürk"

KÜLTÜR SANAT / 2010-02-16

"Gülen ve Gülümseyen Atatürk"

Yazar ve koleksiyoner Hanri Benazus'un derlediği "Gülen ve Gülümseyen Atatürk" fotoğraf sergisi, İzmir'in Aliağa ilçesinde açıldı.

Aliağa Ticaret Odası Meclis Salonunda gerçekleştirilen açılışa Hanri Benazus, Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka ve davetliler katıldı. Benazus, açılışta yaptığı konuşmada, Atatürk'ün ne kadar neşeli, keyifli ve kahkaha atabilen bir insan olduğunu fotoğraflar ile göstermek istediğini söyledi.

Atatürk'ün gelmiş geçmiş en büyük lider olduğuna ifade eden Benazus, "Atatürkçü olunmaz, Atatürk olunur. Her ülke gerçek bir lidere sahip olmak ister ama tanrı bize bu liderliği bağışladı. Atatürk'ü tarif etmekte kelime bulamıyorum. Atatürk büyük bir bütünlüktür. Hem devrimci, hem lider, hem komutan hem halkçı hem milletini çok seven ama bütün dünya ile barışık bir insan.
 
Çocukları çok seven milletini her şeyin üstünde tutan bir lider" dedi.
 
 
Kendisinin 80 yaşında olduğunu ve bir 80 yıl daha yaşayarak yeni kuşaklara Atatürk'ü anlatmak istediğini vurgulayan Benazus, şunları kaydetti: "Atatürk'e aşık değil, tutkuluyum. Düşüncelerimin daha bir kısmını yapabildim, daha yapacaklarım var. 'Atatürk ve Kadın' konulu sergimiz var. Antalya'da, Bandırma'da sergileyeceğim. Eskişehir'de 'Atatürk ve Çanakkale' konulu sergimiz olacak.
 
Ankara'da, İzmir'de sergilerimiz olacak. Hollanda'da konferanslar ve imza günlerimiz olacak. Atatürk'ü anlatmak ve düşüncelerimi paylaşabilmek için durmayacağım. Atatürk'e borcumuz bitmez. Atatürk'ün

büyüklüğünü anlamanın en önemli göstergelerinden birisi, Anadolu Ajansı'dır. Daha TBMM kurulmadan, ordu kurulmadan AA'yı kuruyor. İletişimin, haberleşmenin ne kadar önemli olduğunu üstelik doğru ve güvenilir haberciliğin önemini anlamış bir lider Atatürk. Kulaktan dolma değil, saray doldurması değil, yabancı kaynaklardan değil, yerli, doğru ve güvenilir bir haber kaynağının önemini gören bir liderimiz var. Gelsinler görsünler. Çocuklarımız özellikle gelsinler ve kulaktan dolma duydukları bilgiler ile değil gerçek Atatürk'ü görsünler."

Benazus'un 250 fotoğraftan oluşan "Gülen ve Gülümseyen Atatürk" sergisi, Aliağa Ticaret Odası Meclis Salonunda 4 gün açık kalacak.