Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,017
%0,63
USD
5,3633
%0,57
EUR
6,1240
%0,71
Altın
223,2560
%0,63

"Liseli Şehitler" sinemaya taşınıyor

KÜLTÜR SANAT / 2009-10-18

"Liseli Şehitler" sinemaya taşınıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezun olduğu, Sakarya Savaşı'nda son sınıf öğrencilerinin tamamını şehit veren Kayseri Lisesinin kahramanlık hikayesi beyaz perdeye taşınacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yetiştirdiği devlet adamları, bürokratlar, sanatçılar ve çok sayıda ünlü yetiştirmesiyle tanınan 116 yıllık tarihi Kayseri Lisesi, Kurtuluş Savaşı sırasında Milli Mücadele'nin kazanılmasında da rol oynayarak tarihe adını yazdırdı.

1920-1921 eğitim öğretim yılında, Sakarya Savaşı sırasında son sınıf öğrencilerinin tamamı gönüllü olarak gittikleri cephede şehit olan lisenin, mezuniyet defterine "Lise son sınıf talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir" kaydı düşüldü.

Kayseri Lisesinin bu kahramanlık hikayesini, yıllar sonra şair Cahit Külebi, müfettiş olarak görev yaptığı sırada okul kayıtlarını incelerken ortaya çıkardı. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı arşivleri incelenerek, okulun 62 öğrencisinin tamamının gönüllü olarak gittikleri Sakarya Savaşı'ndan geri dönemediklerine dair kayıtlara ulaşıldı.

Şehit öğrencilerden ancak 10'unun isimleri belirlenebildi. Yaklaşık 6 yıl önce, şehit öğrenciler anısına okulun bahçesinde anıt yaptırıldı.
 

ÜNLÜLER LİSESİ

Sakarya Savaşı sırasında böyle kahramanlık hikayesine sahne olan tarihi lise, daha sonra yetiştirdiği ünlü isimlerle de adını duyurdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezun olduğu lise, böylece iki cumhurbaşkanı ve iki başbakan yetiştiren lise olarak tarihe geçti.

Tarihi lise, ayrıca eski bakanlar Mehmet Yazar, Mehmet Saadettin Bilgiç, Korkut Özal, Mehmet Bahattin Yücel, Turhan Feyzioğlu, Naci Kınacıoğlu, Hilmi İşgüzar ve Sabahattin Çakmakoğlu ile sanatçılar Emel Sayın ve Göksel Arsoy'un yanı sıra çok sayıda akademisyen, bürokrat ve iş adamını mezun etti.

FİLM ÇALIŞMASI

Kayseri Lisesini tarihe yazdıran bu özellikler film yapımcılarının da dikkatini çekti. Statü Prodüksiyon isimli yapım şirketi, lisenin kahramanlık hikayesini konu alan "Taş mektep" isimli sinema filmi çekmek için hazırlıklara başladı.

Yapımcılığını Galip Güner'in üstleneceği, senaryosu ise Yılmaz Karakoyunlu'ya ait olacak filmin çekimlerine gelecek yıl ortalarında başlanacak.

Kayseri Lisesinin yını sıra Sakarya Savaşı'nın yapıldığı mekanlarda da çekimleri yapılacak olan filmin 30 Ağustos 2010'da protokol gösteriminin yapılması ve 29 Ekim 2010'da da vizyona girmesi hedefleniyor.

Yapımcı Galip Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, film hazırlıkları için Kayseri'de çalışmalara başlayacaklarını ve mekan tespitleri yapacaklarını bildirdi.

Sinema filminde ünlü oyuncuların rol almasını planladıklarını ifade eden Güner, Atatürk rolü için Haluk Bilginer, Latife Hanım rolü için Selen Üçer, öğretmen rolü için Demet Akbağ, belediye başkanı için Bülent İnal'ı, Yunan  komutan rolü için de Mesut Akuta'yı düşündüklerini söyledi. Oyuncularla görüşmelerinin sürdüğünü ve henüz sözleşme yapmadıklarını kaydeden Güner, ayrıca Kayseri Lisesinden mezun olan Emel Sayın ve Göksel Arsoy'un da filmde misafir oyuncu olarak rol almasını arzu ettiklerini kaydetti.

Filmin gerçek mekanlarda gerçekçi olarak çekilebilmesi için çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini ifade eden Güner, şunları söyledi:

"Türk tarihinde önemli bir yer tutan Kurtuluş Savaşı, birçok kahramanlık hikayesi barındırıyor. Sakarya Savaşı ve Kayseri Lisesi de bu kahramanlıklardan biri. Çanakkale Savaşı çok işlenmesine rağmen Sakarya Savaşı'nın biraz geri planda kaldığını düşünüyoruz.
 
Kayseri Lisesi'nin kahramanlık hikayesiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın önemini de bu film ile vurgulamak istiyoruz. Filmde, sanal olarak bir de aşk hikayesi işleyeceğiz. Sanatsal ağırlıklı olarak çekeceğimiz  filmin gişede de başarılı olacağını umut ediyoruz."