Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

ABD-Rusya casusluk takası

DÜNYA / 2010-07-09

ABD-Rusya casusluk takası

"AMERİKA ve Rusya arasında gerilim yaratacak" denilen ajanlar savaşında son perde. İki eski düşman kararlarını verdi. Ajanlar takas ediliyor. Amerika, Rus ajanı olmakla suçladığı 10 kişiyi sınırdışı etti. Rusya da, Batı istihbaratı için çalıştıkları gerekçesiyle tuttuğu 4 kişiyi serbest bıraktı.

 

ABD'de, Rusya Hükümeti hesabına casusluk suçlamasıyla mahkeme önüne çıkarılan 10 sanığın ABD'den sınır dışı edilmesine karar verildi.

 

Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, kararını ilan etti. 

ABD'de, Rusya hesabına casusluk suçlamasıyla mahkeme önüne çıkarılan 10 sanığın ABD'den sınır dışı edilmesine karar verilirken, Rusya da bazı Batılı ülkeler için casusluk yaptığı gerekçesiyle  mahkum edilen 4 Rus vatandaşını affetti.  

Soğuk Savaş sonrasının en büyük casus takası olarak değerlendirilen gelişmeler kapsamında Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, "Batılı istihbarat kurumlarıyla ilişkiye geçmeleri nedeniyle vatana ihanet etmekten hüküm giyen 4 Rus vatandaşı" için af kararnamesi imzaladığı bildirildi. 

KREMLİN'İN KARARI

Kremlin'in Rus haber kaynaklarında yer alan açıklamasında, imzalanan kararname doğrultusunda Rus vatandaşı olan Alexander Zaporozhsky, Gennady Vasilenko, Sergei Skripal ve Igor Sutyagin'in affedildiği kaydedildi.  

Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da ABD'de tutuklanan 10 Rus vatandaşı ile Rusya'da daha önce hüküm giyen 4 Rus vatandaşının değişimi konusunda çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, sözkonusu takasın ABD-Rus ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yapıldığı da belirtildi. 

ABD Başkanı Baracak Obama'nın casus takası süreciyle ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini belirten Beyaz Saray yetkilileri de Moskova'nın affettiği 4 kişiden bazılarının sağlık durumlarının çok kötü olduğunu belirterek, "bu kişilerin serbest bırakılmadan önce suçlu olduklarını kabul eden bir yazıyı imzalamak zorunda kaldıklarını" söyledi.  

Rusya'daki 4 kişiyle Pazartesi gününden bu yana irtibat halinde olunduğunu belirten yetkililer, bu kişilere Rusya'dan aileleriyle ayrılabileceklerini de ilettiklerini kaydetti. 

ABD'de yapılan mahkemede suçlarını kabul eden ve sınırdışı edilmeleri kararı verilen 10 kişinin Rusya'ya özel bir uçakla gönderilmesi bekleniyor.  

Sözkonusu grupla birlikte çalıştığı iddia edilen 11'inci 'casus'ise Güney Kıbrıs'ta yakalandıktan sonra kefaletle serbest bırakılmış, ardından kayıplara karışmıştı. 
 

BİR CASUS VİYANA'YA GÖTÜRÜLDÜ

Öte yandan, Rusya'da casusluk suçlamasıyla uzun süredir hapiste bulunan İgor Sutyagin'in takas amacıyla Viyana'ya götürüldüğü ileri sürüldü. Sutyagin'in Viyana'dan da Londra'ya götürüleceği ileri sürüldü.  

Rusya'nın İnterfaks ajansının haberine göre insan hakları aktivistleri, Sutyagin'in Viyana'ya gittiğini belirtti. Aktivist Ernst Chorny da Reuters'a yaptığı açıklamada, Sutyagin'in babasının da bu yönde kesinleşmemiş bilgiler geldiğini söylediğini belirtti.  

Aile, Sutyagin'in 11 kişiden biriyle değiştirilmesinin planlandığının kendilerine iletildiğini ifade etti. Rusya ve ABD yetkilileri, Sutyagin'in Viyana'ya getirildiği iddiasına ilişkin bilgi vermekten kaçındı.