Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3040
%0,06
EUR
6,0026
%0,03
Altın
226,2940
%0,92
SON DAKİKA

Amerika ve İsrail'in Emrinde Olanlar

KÖŞE YAZILARI / 2018-05-17

Amerika ve İsrail'in Emrinde Olanlar

Sizleri bekleyen sonla neler olacağını hep beraber göreceğiz…

Günden güne olaylar büyüyor, Orta Asya sınırları içinde bir kaynama mevcut. İsrail Kudüs'ü başkent ilan ederken bu açıklamasından dolayı her tarafta huzur bırakmadı. İsrail'in Amerika'yla beraber planlayıp uygulamaya koyduğu çok sahneli oyun diye uygulamaya koyulan oyun çift perdelik oyuna döndü. İsrail'in Amerika'yı yanına alarak kurguladığı bu oyun bölgenin cayır cayır yanmasına sebep oldu.  Ve dünya tersine döndü.

 

İsrail'ilin öncülüğünde yepyeni bir uluslararası oyun sahneye kondu, Amerika'yla beraber tezgâhladıkları oyun bütün Orta Asya'yı karıştırdı. Aslında bu iş 90'lı yıllarda Filistin'in Kazakistan'la giriştiği yakın ilişki İsrail'in birden bire bir endişeye düşürmüştü, ona göre "İslami fundamentalizmin gelişme riskine karşın" bir tehlikeli adım atıyordu. İsrail'in "bölgeyi İslam'dan uzak tutma" ya da "İslam'a karşı Rusya ile ittifak kurma" stratejilerine yardımcı olmak... Bu amaçla kurdukları ilişkiler Amerika ile birlikte kurmaya çalıştığı krallığın doğmasına neden oldu. Ve bugün Kudüs'te kurdukları ilişkinin başlangıcı böyle başlamış oldu. Trump'ın Yahudi olup olmadığı tartışılır. Ancak başına geçirdiği kipa ile neyin peşinde olduğunu son Kudüs antlaşması ile ortaya çıkmıştır.

 

İsrail de, dünyayı "Medeniyetler Çatışması" gözlükleri ile gören Amerikalı stratejisyenler gibi, "İslam'a karşı cephe oluşturma" çabası içindeydi. Bu nedenle, sözkonusu stratejik zemin üzerinde oluşan Amerikan-Rus ittifakının içinde o da yer alıyordu. Dolayısıyla, bölgede bir Amerikan-Rus-İsrail ittifakından bile söz edilebilirdi. 

 

Şimdi Orta Asya'da şekillenen kirli ittifak, yürürlülüğe sokulmuştur. Bu ittifak amaçları Türkiye yönetimini ele geçirmeye çalışanları atik duruma getirmiştir. Bu girişimler sayesinde İsrail ve Amerika'yla birlikte onların emrinde olan kirli ittifakla yanına Türk, Kürt olan grupları etki altına almıştır.

 

Amerika'ya gösterilmesi gereken tepki HDP'nin katılmamasıyla CHP ile kurdukları, söylenen 'hangi bağlamda' bir ihtimal ilişkisi hafiften ortaya çıkmıştır. Bu birliktelik amaçları sadece Türkiye'yi yıkmak olanların zıt gözüken ortaklığıdır.

 

Bu yıkılası İsrail-Amerika birlikteliği işte bu şekilde cereyan etmektedir. Dolayısıyla bu bataklıkta kurdukları bataklık ortaklığına, pis birlikteliğine katkı sağlayanlar hüsrana uğrayacaklardır. Bu leş ve rezil halde ortamı kuşatan Amerikan birlikteliği içinde ona ayarlı saat gibi gezinenler bu atmosfere ortak ettikleri insanları bıraksınlar. Ancak o zaman özgür iradeleriyle haraket etmesi gerekenler yine de gerçekleri görecek midir?

 

Bakalım bu işin içinde uşak olarak bulunanların sonları ne olacak? Yahudilerin yanında, etkisinde kalarak dünyaya yön vermeye kalkışanlar kendi hileli birlikteliklerine bir çıkış bulacaklar mıdır?

 

Hep beraber bu birlikteliğin kimlerde ne şekilde cereyan edeceğini tüm dünya görecektir. Bu kahpe birlikteliklerin sonunda üzerlerine takılmış olan saatli bomba Türkiye'ye baş olamadan, amaçlarına ulaşamadan, Türkiye'yi bölemeden kendi ortaklıkları, karanlıkları içinde gümbür diyerek patlayacak mıdır? Bu yalın gerçeği hep beraber göreceğiz…

 

Sağlıcakla kalın!