Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,00
USD
5,2870
%0,18
EUR
5,9817
%0,32
Altın
225,0330
%0,36
SON DAKİKA

Bahçeli'den tespit, uyarı ve teklif

KÖŞE YAZILARI / 2018-05-25

Bahçeli'den tespit, uyarı ve teklif

          Sayın Devlet Bahçeli'nin devlet adamlığı, ufku, samimiyeti, öngörüsü ve dürüstlüğünün yanında başka üstün meziyetleri de vardır. Vefalıdır, yardımseverdir ve sevecendir. Ramazan ayları sayın Bahçeli ayrı bir önem ve anlam taşır. Verdiği iftar yemekleri hem bu mukaddes ayın ruhuna uygundur, hem de vefanın, sahiplenmenin ve paylaşmanın eşsiz numunesini oluşturmaktadır. Her sene ilk iftar parti çalışanlarına verilir. İkincisi "Taş medreseliler" olarak bilinen, bu davanın çilesini çekmiş ülkü devlerinedir. Ülkü Ocakları sırayı takip eder. MHP'yi takip eden gazetecilerde unutulmaz.      Gazetecilere verilen iftarlar genellikle bir sohbet havasında geçer. Bu senede öyle oldu. Ancak, seçim sürecinde olmamız dolayısı ile ülke gündemiyle ilgili soralar da soruldu. Sayın Bahçeli'nin bu sorulara verdiği çok çarpıcı cevapların siyasetin gündemini oluşturacağı kanaatindeyiz. Soru ve cevapların tamamı haber sayfalarımızda yer almaktadır. Biz yerimizin el verdiği kadarını tekrar hatırlatalım:

                               

EKONOMİ VE YAŞADIKLARIMIZ

       Siyaseti karmakarışık hale getirmişseniz, ekonomiyi çok sağlıklı tuttuğunuz takdirde o siyasi amaçlarda netice alamazsınız. Ekonomik yönden de bir darboğaza ülkeyi sokmak gayreti içerisinde olursunuz. Yaşadıklarımız var. 2000 yılında bir takım olaylar yavaş yavaş gelişti. 21 Nisan'da bu ülke neden bir ekonomik krize girdi? Bu ekonomik kriz çok süratle nasıl tırmandı? Faizler nasıl birden yükseldi? Gecelik faiz 4 bin ile 7 bin arasında oynadı. Ama arkasından siyasi hedeflerin ne şekilde hayata geçirildiği de hep beraber görüldü. Bazı yorumcular var: Bir tarafta Türkiye'de yüzde 7 kalkınmayı görüyor ve kabul ediyor ama diğer taraftan 'Ekonomi felaketin içerisine girdi' diyor. Yüzde 70 yüzde, 80 yüksek faizlerle hayatını devam ettiren bir Türkiye ekonomisinin yüzde 13 ile yüzde 7 ile batacağı iddia ediliyor.

                             

BUNLARI YAPANLAR NEREDE?

        Durup dururken Ecevit gibi çok değerli bir siyasi şahsiyeti Türkiye'de ne hale getirdiler, 2001 yılında. Bunu anlamak lazım. 136 milletvekili ile temsil edilen Ecevit'i desteklemek güçlendirmek gerekirken 62- 60 oranında bölüp üç de bağımsız bırakmanın anlamı var mıydı?Nerede bunu yapanlar? Birbirlerine Anayasa attıkları için denildi. Anayasayı kim kime, ne kadar atarsa atsın kriz yaşanmadı da ille 2001 yılında atılan bir Anayasa yüzünden mi yaşandı? Çok büyük değil küçük bir Anayasa. Atsa ne olur atmasa ne olur. Fırtınalar koptu. Bir şekliyle mevcut iktidarı, onun genel başkanı ve cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a husumeti geliştirme noktasında bir çaba var. 26 Ağustos seçimleri derken o günkü grup toplantımızda, 8 paragraf halinde erken seçime gitmenin şartlarını saymıştık. İşte o şartlardan biri de buydu. Senaryo aynı. Aynı senaryo, hedefler farklı. Birisinde Ecevit idi, şimdi Recep Tayyip Erdoğan.

                                         

AF TEKLİFİ

         2000 yılının Aralık, 2001 yılının Ocak ayında 'F tipi cezaevine gitmeyiz' gerekçesine dayalı bir cezaevi ayaklanması oldu. Ve çok sayıda insan hayatını kaybetti. Çok sayıda cezaevi yandı, yıkıldı. Bazı konularda biz de bunlardan ders çıkararak erken uyarı yapıyoruz. 'Dikkatli olun yarın ne olacağı belli olmaz' diyoruz. Meclis de kapandı ama başka bir çare bulmak lazım. Biz parti olarak Meclis'te temsil edildiğimiz vakit yapabileceklerimizi açıklıyoruz beyannameden çok. Sanıyorum af ile ilgili olarak da bir tasarı, çok yönlü bir tasarı verebiliriz.

        Alaaddin Çakıcı Selahattin Demirtaş kadar suçlu değil. Demirtaş için beş tane siyasi parti kuyruk oldu, dışarı çıkarmak için gayret gösteriyorlar. Onlar tartışılmıyor da Alaaddin Bey niye tartışılıyor? Biz Alaaddin Bey ile beraber kader kurbanlarını da gündeme getiriyoruz.Alaaddin Beyin bir yönüyle vatan millet için verdiği mücadeleler var. Bilen bilir.Cumhurbaşkanından bugüne kadar ben herhangi bir talepte bulunmadım. Af yetkisini kullanma iradesi kendisindedir. Yetki bende olsa şimdiye kullanmıştım.

                   

SİSTEM GERİ VİTESE TAKILMAMALI

         Sayın Recep Tayyip Erdoğan birinci turda alır ve alması da gerekir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kamuoyuna mal edilmiş, Anayasal zemine oturtulmuş, halkoylaması ile halkın desteğini almış ve uygulama aşamasına gelmiştir. Bu sistemi geri vitese takmak doğru değildir. Yani bizim Adana tabiriyle 'anarya'ya takmak doğru değil. Derhal parlamenter sisteme geçeriz diye düşünürseniz bunun olacak tarafı yok.

           Yeni sisteme "Albayrak sistemi" diyoruz. Üç kuvvet ayrımını temsil eden bir anlayışı ifade etmek istiyoruz. Yani al bayrağımızın alı bağımsız yargı olmalıdır. Hilalimiz yasamayı temsil etmeli denetim ve denge unsuru olarak faaliyet göstermeli. Yıldız da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yürütme alanını temsil etmeli. İşte size üç kuvvetler ayrılığı.

                             

  FETÖ TEMİZLİĞİ

           FETÖ'yü, ben bizde temizlediğim kanaatindeyim. Diğer partilerde durum nedir onu bilemiyorum. Fakat son gelişmelerde bir kavram daha ortaya attım ve 'FETÖ nün seçim ayağını da düşünün' dedim. CHP tarihinin en büyük desteğini ve yardımını bu İP'e verdi, İpe un serdi. Bu yüz bin imzayı nerede ve nasıl topladığını kamuoyu bir gün öğrenecek.

         5 bin hakim ve savcı FETÖ üyesi olduğu için ayıklanmış. Peki bu 5 bin hakim ve savcının görevdeyken haksız yere yargıladığı ve cezalandırdığı insanlar nerede? Onları kim koruyacak, onlara kim sahip çıkacak! 5 bini görevden aldın da kime bu adamlar ceza vermişse onların hepsinin mahkemesinin yeniden görülmesi lazım.

                         

CEM YILMAZ'A ÖZENME

          Cem Yılmaz ile yarışılmaz. Sanatının erbabı Cem Yılmaz'dır. Böyle para gönder, velespite bin. Velespit pedal gücü ile çalışır. Öbürü aya gidiyor. Ne yapacağız? Muharrem İnce Bey toplumsal desteği sağlamak açısından değişik kavramlarla, bir takım yanlış yorumlanacak şeylerden uzak kalmalı. Çünkü talip olduğu görev devleti yönetme görevidir, Cumhurbaşkanlığı görevidir. Yani velespit ile gezecekmiş. Kime hevesleniyorsun?