Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Balıkçılar 'vira bismillah' dedi

SAĞLIK / 2018-09-01

Balıkçılar 'vira bismillah' dedi

Av yasağının sona ermesiyle balıkçılar denize açıldı
 
KOCAELİ
 
Kocaeli Karamürsel ilçesinde yeni av sezonu hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, Ereğli sahilinde okunan mevlidin ardından sezonun bereketli geçmesi için dua ederek denize açıldı.
 
Balıkçı barınağından saat 21.00'de 7 tekneyle denize açılan balıkçılar, gelişmiş sonar cihazlarıyla yaptıkları kontrollerin ardından ağlarını, avlanma yasağının sona erdiği saat 24.00'ten itibaren İzmit Körfezi'ni geçerek Yalova açıklarında denize bıraktı.
 
Sezon açılışında balıkçıların ağlarına palamut, mezgit, istavrit, sardalya ve hamsi takıldı.
 
Marmara Denizi'nde gece boyunca avlanan balıkçılar, avladıkları balıkları Gemlik'ten kamyonlara yükleyerek sabahın erken saatlerinden itibaren Ereğli Balık Hali'ne gönderdi.Hava şartları dolayısıyla çoğu balıkçı ava çıkamadığı için hale gelen balık miktarı beklentilerin altında kaldı.
 
ÇANAKKALE
 
Çanakkale'de gece saatlerinde denize açılan yüzlerce balıkçı, kuvvetli rüzgarın da etkisiyle sezonun ilk saatlerinde beklediği oranda balık avlayamadı.
 
Saroz Körfezi'nde yakalanıp Çanakkale Balık Hali'ne getirilen 80 kasa sardalya, perakendeciler tarafından kasası 200 liradan alındı. 
 
Az miktarda yakalanan palamutun çifti 40, barbunyanın kilogramı 40 ve kocagözün kilogramı ise 25 liradan satışa sunuldu. Sardalyanın kilogramı ise tezgahta 25-30 liradan tüketiciye sunuldu.
 
BALIKESİR
 
Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçesindeki balıkçılar da hazırlıklarını tamamlayarak denize açıldı.
 
Denize ağlarını bıraktıktan sonra dönen balıkçı teknelerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali'ne 500 çift palamut, 45 çift torik, 300 kasa hamsi, 40 kasa sardalya, 35 kasa istavrit getirildi.
 
Palamutun çifti 30, torikin çifti 110, hamsinin kasası 60-80, sardalyanın kasası 130 ve istavrit kasası 100-220 liradan işlem gördü.
 
Balıkesir Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Işık, kazasız ve belasız bir av sezonu diledi.
 
SAMSUN
 
Samsun'da, av yasağının sona ermesiyle denize açılan Samsunlu balıkçılar, tekneleri çeşitli balık türleriyle dolu olarak limana döndü.
 
Limana gelen balıkçılar, sezonun ilk avında yakaladıkları çeşitli türlerdeki bol balık nedeniyle sezonun verimli geçeceğinden ümitli.
 
Balıkçı Kurtça Aydın, balığın bu sene bol olduğunu, vatandaşın bu sezon düşük fiyatlara balık yiyebileceğini söyledi.
 
Sezonun ilk gününün oldukça bereketli geçtiğini ifade eden Aydın, "Yeni sezonun ilk gününde bol miktarda istavrit, palamut, mezgit ve barbunya avlandı. Geçen sezonun ilk gününden çok daha iyi bir av sezonuna başladık. Havanın soğumaya başlamasıyla balık daha da bollaşacak. Denizde balık görünüyor. Bir iki haftaya kadar bol balık olduğunda fiyatlar daha da düşecek. Bu sezon iyi bir av yılı geçireceğimizi düşünüyoruz." dedi.
 
Aydın, ilk gün tezgahta palamudun tanesinin 10 lira, barbunya ve istavritin kilosunun 8 lira, mezgitin kilosunun ise 10 liradan satışa sunulduğunu sözlerine ekledi.