Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3084
%0,57
EUR
6,0071
%0,73
Altın
226,3860
%0,96
SON DAKİKA

Burak 20 günde bitti

SPOR / 2018-11-14

Burak 20 günde bitti

Ortadoğu Gazetesi-Cevat Kol
 
 
Trabzonspor'daki krizin ayak sesleri ayları önce duyulmuştu. Önce ORTADOĞU okurları okudu, bakın 25 Ekim'den bugüne kadar neler oldu?
 
Bardağı taşıran gelişmeler
 
BURAK Yılmaz krizinin patlayacağı aslında aylar öncesinden belliydi. Sözleşmesi inanılmazdı, kadroda olmadığı maçlardan bile prim kazandığının ortaya çıkması tepki çekmişti. Bir de kulübünü alacaklarının bir kısmının gecikmesi nedeniyle federasyona şikayet etmesi de bardağı taşırmıştı. 
 
Sonunda patladı!
 
KRİZİN geleceğini gazeteniz ORTADOĞU'nun yazarı Cevat Kol, günler önce bildirmiş, okurlara duyurmuştu. O günden sonra adım adım izini sürdü, gelişmeleri anında aktardı. Ne tehditler yıldırdı, ne de asılsız iddialar. Sonunda kriz patladı, Burak Yılmaz'ın yanı sıra Onur Kıvrak da dışlandı.
 
25 EKİM
 
Gazetemiz Trabzonspor'da başta Abdülkadir olmak üzere gençlerin giderek formdan düşmesini haber yaparken, "Gençleri uçakla aleme götüren abileri var" başlığını atmıştı. Bu haber bomba gibi patladı. Hatta Arda Turan'ın Berkay'a kafa attığı gece yanında Burak'ın da olduğu ortaya çıkmıştı.
 
1 KASIM
 
Yazarımız Cevat Kol, kendisini yalanlayan Burak Yılmaz'a ORTADOĞU'daki köşesinden yanıt vermiş, "Burak'a sorularım var" başlığı ile olup bitenleri tekrar anlatmıştı. "Ortada tuzak var" diyerek Burak'ın Arda Turan'ın yanına gitmek istediğini vurgulamıştı.
 
5 KASIM
 
Bursaspor maçında oyundan alınan Burak, tribünlere ve teknik direktör Ünal Karaman'a el kol harekete yapmış, "Hadi ordan" diye tepki göstermişti. Burak Yılmaz, devre arasında takımdan ayrılıp İstanbul'a gitmenin planını uygulamaya koymuştu.
 
7 KASIM
 
Trabzonspor yönetimi özür dilemesini beklediği Burak'a 500 bin lira ceza kestiğini açıklamıştı. Aslında yönetim bu kararıyla ilk aşamayı geride bırakmış, bir sonraki adımı atmaya hazırlanmıştı.
 
9 KASIM
 
Burak Yılmaz yönetimin beklediği özürü dilemedi. Dilemediği için de olacaklar o günden belliydi ve gazeteniz "Burak kadro dışı" başlığı ile yönetimin kararını günler önceden duyurmuştu.
 
11 KASIM
 
Trabzonspor'da Burak Yılmaz krizine Onur Kıvrak da eklenmiş, gazeteniz bunu da "Onur gerilimi" başlığı ile vermişti.
 
BUNU TARİH YAZACAK!
 
Trabzonspor yönetimi öyle bir karar aldı ki; böylesi görülmedi. Fenerbahçe derbisine ve kongreye sayılı günler kala riske girdi, Burak ve Onur'un toplam 70 milyon liralık alacaklarına rağmen neşteri vurdu
 
Sabır taşı çatladı!
 
TRABZONSPOR yönetiminin sabır taşı sonunda çatladı ve son yönetimden tarihi kararlar çıktı. Takımın iki ağır topu Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak'ı kadro dışı bırakan yönetim, bu kararıyla büyük bir riske girdi. İki futbolcunun kulüpten 70 milyon lira alacağının olduğu bu nedenle karardan sonra Futbol Federasyonu'na şikayet başvurusu yapabilecekleri belirtildi.
 
Ağaoğlu da pes etti
 
TRABZONSPOR Başkanı Ahmet Ağaoğlu, krizi bitirmek için çok uğraşmış, kulübü daha önce iki kez federasyona şikayet etmesine rağmen Burak Yılmaz'ı koruyan açıklamalar yapmıştı. Ama sonunda o da pes etti. Fenerbahçe derbisi olmasına ve Aralık ayının başındaki kongreye rağmen bu karar alındı. Yani ekonomik kayıplar da göze alındı.
---------------------------------------
 
ADIM ADIM BURAK
 
1 - Sezon başında Beşiktaş kulübü ile görüşmeler yaptı, masadan anlaşamadığı için kalktı. 
2 - Yönetim kurulu bu görüşmeye çok kızdı. Kaptanlığını aldı ve sözleşmesini yayınladı.
3 - Abdülkadir gibi gençlerin menajerliğini yapmaya kalkması yönetimin kulağına gitti.
4 - Abdülkadir ve Yusuf gibi gençleri gezmeye götürdü, performans düşüklüğüne yol açtı.
5 - Bursa maçında oyundan alınınca kulübeye ve taraftarlara ağır tepki verdi, hakaret etti.
6 - Kendisine verilen antrenman programlarının hiç birine uymadı, kafasına göre çalıştı.
7 - Kulüp içi işleyişlere karıştı. Şoförle, aşçıyla bile takıştı. Sürekli sorun çıkardı.
8 - Özür dilemesi beklenirken "Ne özrü? Haklıyım ben neden özür dileyeyim" dedi.
 
ADIM ADIM ONUR
 
1 - Hacıosmanoğlu'nun başkanlığı döneminde Avrupa kupası maçı öncesi kampı terk etmesi,
2 - Sorunlar çıkarması, en küçük bir olayda bile taraftarları kulübe karşı kullanmaya kalkması.
3 - Menajerini devreye sokarak sabit olan döviz kurulu serbest bıraktırması, alacağını ikiye katlaması.
4 - Hami Mandıralı döneminde formasını ve eldivenlerini çıkarıp kulübenin önüne bırakması.
5 - Şota döneminde hafta içinde idmanlara çıkmasına rağmen maça saatler kala "Sakatım" demesi.
6 - Malatya maçı sonrası soyunma odasındaki birlik toplantısına katılmayıp, taraftarlarla küfürleşmesi.
 
 
GEÇ BİLE KALDIK
 
TRABZONSPOR Kulübü Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, Burak ve Onur'la ilgili kadro dışı kararını yorumlarken "Geç bile kaldık" yokurumu yaptı. Kafkas, "Kadro dışı bırakılmalarında ikisinin de kaptanlık vasıflarını yerine getirmemesi etkili oldu. Burak özür dileyeceğini belirtmesine rağmen dilemeyince, Onur da taraftarlarla diyaloğa girince bu kararı aldık. Kangren olmuştu ve bunu kesmek lazımdı" dedi.
 
"Ben Trabzonspor'a asla ihanet etmem" dedi ve sert mesajlar gönderdi
 
ONUR NOKTAYI KOYDU!
 
Bordo mavili takımda 12 yıl görev yaptığını hatırlatan Onur, "Bu saatten sonra ağzımla kuş tutsam yaranamam. Güzel bir şekilde noktalayacağım" dedi
 
'Asla ihanet etmem'
 
TRABZONSPOR'da kadro dışı bırakılan Onur Kıvrak, Malatyaspor maçından sonra 3 gündür uyumadığını belirterek, "Benim için bir tek maç sattı dememişlerdi, onu da söylediler. Artık ağzımla kuş tutsam yaranamam. Bu işi güzel bir şekilde noktalayacağım" dedi. Karadeniz gazetesine konuşan Onur, "Ben Trabzonspor'a ihanet etmem. Namusumla, şerefimle oynuyorum" diye konuştu.
 
'Koltuklarını kurtaracaklar'
 
ONUR, sakat sakat oynadığını da belirtirken, "İstesem ameliyat olur, gider İzmir'de paramı tıkır tıkır alır, yan gelir yatarım. Ama bu saatten sonra ağzımla kuş tutsam yaranamam. Herkes susarken 2011'de ben şikeyi haykırdım. Bu yüzden milli takıma almadılar. Şimdi birileri koltuğunu kurtaracak diye 12 yılımı çöpe atamam. Bu organize iş. Bizi günah keçisi göstermek istiyorlar" dedi.
 
KARARI KARAMAN VERECEK
 
TRABZONSPOR'da Onur ve Burak'ın kadro dışı bırakılmalarının ardından yeni kaptan için girişimler başladı. Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu, "Bu konudaki kararı teknik direktörümüz Ünal Karaman verecek. Pereira olabilir. Yeni kaptan hocamızla yapacağımız görüşmeden sonra açıklanacak" ifadelerini kullandı.