Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,462
%-0,38
USD
5,4809
%0,10
EUR
6,2198
%0,06
Altın
229,4470
%-0,25

Çiftlik Bank, sadece buz dağının görünen yüzü

GÜNDEM / 2018-03-17

Çiftlik Bank, sadece buz dağının görünen yüzü

Bilişim uzmanları, Çiftlik Bank'a benzeyen sistemlerle vatandaşlardan para toplayan organizasyonların maddi kayıpların yanısıra kişisel veri güvenliğini de tehdit ettiğini bildirdi.

 

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, "Sanal alemde oyunlar üzerinden para kazandırdığını vadeden değişik platformlar da mevcut. Ancak bunların geri dönüşü ciddi anlamda büyük risk

taşıyor. İnsanların yatırdıklarını kar miktarlarıyla almasını bırakın, ana paralarına dahi ulaşamayacakları noktaya geliyorlar" dedi.

Ergün,  "Kişisel verilerin güvenliği anlamında da büyük risk içeriyor. Bu durum, hem para verip alamama hem de kredi kartı dolandırıcılığına zemin hazırlar. Siz kredi kartı bilgilerini verdiğinizde o kartın hangi mecralarda kullanacağını bilemezsiniz, risk oluşma durumunda bu kişilere de ulaşamazsınız" uyarısı yaptı.

 Bilişim Suçları Mücadele Derneği Genel Başkanı Yavuz Koçoğlu da "Altın yumurtlayan tavuğunu satmayan adam misali kimse kazançlı olduğunu düşündüğü bir sistemden kolay kolay çıkmak istemez. Düzenli ödemesini aldıkça ilk baştaki güvensizlik fikri de kafasından atılacağı için daha fazla

batağa çekildiğinin farkına varmayacaktır"  dedi. (AA)

Etiketler: