Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,326
%-0,51
USD
5,5721
%0,42
EUR
6,3093
%0,27
Altın
235,8540
%-3,09

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-22

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Seçimlere son üç günümüz kaldı. Seçim atmosferinin şu günlerinde eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in AKP'nin Yenikapı mitingine katılıp "Bugün milli bir şuurla buradayım. Ülkemiz kıskaç altında. Bu kıskacı dış politikada, terörle mücadelede görüyoruz. Bunun yansımalarını ekonomide de görmekteyiz Bütün bunların içinde ciddi bir terör mücadelesi devam ediyor. Bir FETÖ olayını yaşadık. Dış mihrakların nasıl kullandığını, bir hain darbenin Türkiye'yi nerelere götürebileceğini gördük. Bütün bunlar ciddi riskler taşıyan meseleler. Şükür olsun son dönemde terör mücadelesinde ciddi başarıları özellikle askerlerimiz Mehmetçiğimiz elde etmekte, destan yazmakta. Bu destan bütün dünyada şaşkınlık meydana getirmiştir. " şeklinde sağduyulu bir açıklama yapması yine malum çevreleri rahatsız etti. En çok rahatsız olan CHP, HDP ve Meral Akşener ittifakı oldu.

HDP'li Pervin Buldan "Susurluk ittifakını kurdular." Açıklamasını yaptı, Kemal Kılıçdaroğlu "Varlığına itirazım yok da milli şuur demesi benim ağırıma gitti. " dedi. Meral Akşener ise "Şimdi de böyle bir fotoğraf çıkmış, yüz ifadeleri çok ilginç." Sözleriyle Tansu Çiller'i eleştirdi. Diğerlerini anlıyorum da, Meral Akşener'in yüz ifadesinden sonuç çıkarma mantığını anlayamadım.

Çünkü yanında bulunduğu her genel başkana nankörlük yapan Meral Akşener, kendisine siyasette ilk yolu açan Tansu Çiller'e bir zamanlar "Tansu Çiller'e benzemek için özel bir gayret sarf etmiyorum. Ama onun siyasi öğrencisiyim. Ekolünde yürüyen bir kişiyim. Ondaki kararlılığı, cesareti, bilgiyi, değer vermeyi, açıklığı, ufku kimsede göremiyorum" diyordu.

Şimdi ise yüz ifadelerinden onu alaya alan açıklamalar yapıyor. Sen nasıl öğrencisin Meral Akşener?

Gerçi bu sözleri demesine rağmen DYP içinde Tansu Çiller'e hançeri ilk saplayanda yine Meral Akşener olmuştu.

Oysa, Nuriye Akman'ın geçmişte Sabah Gazetesi'nde Meral Akşener ile yaptığı bir röportaj vardı. Orada da "Tansu Çiller'e vefa borcundan" şu şekilde bahsediyordu.

Nuriye Akman: Her şeye rağmen "Çiller'in tetikçisi" konumunda oldunuz. Bu kadarı biraz fazla değil miydi?

Meral Akşener: "Vefa duygum vardı"

Beni milletvekili ve GİK listesine Tansu Hanım koydu. İçişleri Bakanlığı'nı ayırıyorum çünkü o, konjonktürün zorladığı bir tercihti ama bu görevleri bana Tansu Hanım vermişti. Ciddi bir vefa duygum vardı. Tansu Hanım'ı haksızlığa uğrar konumda gördüm. Yetişme şartlarımda şövalyelik ruhu var. Kendini siper etme psikolojisi. 

(02 Ağustos 1999)

Bu sözlerine rağmen vefalı olamayıp DYP içinde de Tansu Çiller'i devirmeye çalışmıştı.

Bugün Tansu Çiller'i Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingine katıldı diye eleştiren Meral Akşener AKP'nin kuruluş çalışmalarının yapıldığı günlerde de "LİDERİMİZ ERDOĞAN" diyordu. Şimdi de Erdoğan'a hakaret derecesinde sözler kullanıyor.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'ye 1 Kasım seçimleri sonrası yaptığı tezgâhlar ise hala sıcaklığını koruyor. Gördüğünüz gibi herkese karşı nankör, herkese karşı vefasız…

Bir Fethullah Gülen hocasına vefasızlık etmedi. İlk gün nasıl övdüyse o şekilde onu ve kendi konumunu koruyor. Şimdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında siyasi menfaat kovalıyor. Bakalım seçimden sonra onu nasıl hançerleyecek? 

Onu da büyük ihtimal "Bizi HDP-pkk ittifakına zorlayan Kemal Kılıçdaroğlu oldu" diye eleştirecektir.

Zaten "HDP'nin de içinde yer aldığı İP, CHP ve SP'nin de bir araya gelerek hepimizin Abdullah Gül'ü çatı aday göstermemiz istendi" cümlesi ağzından kaçan bir itiraftı. Buna benzer itiraflarını bol bol duyacağız.

Çünkü 24 Haziran seçimleri sonrası elinden İP'i alacakları için kimleri kimleri satacak göreceksiniz.

Tansu Çiller'le başlayan siyasi hayat yolculuğuna bakın zerre kadar siyasi vefası kimseye olmamıştır. Belki de FETÖ'cülerin "Onu biz bakan yaptırdık" sözünde bir gerçeklik payı vardır ve onun dışında kimseye vefa duymamaktadır.

Yazımdaki mesele "Tansu Çiller'e neden böyle dedi" değil. Bu kadar parti gezip, genel başkan hançerleyip, bir de kaliteli siyasetçi rollerini oynamasıdır.

Tansu Çiller'in öğrenciliğinden CHP-HDP çizgisine gelen siyasi tecrübe elbette çok tartışılır. Biz hep tartıştık hiç yanılmadık…

Etiketler: