Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,022
%0,28
USD
5,3126
%0,56
EUR
6,0255
%0,48
Altın
229,3510
%0,73
SON DAKİKA

Danıştay saldırısı failine ağırlaştırılmış müebbet ve 72 yıl hapis

GÜNDEM / 2018-08-31

Danıştay saldırısı failine ağırlaştırılmış müebbet ve 72 yıl hapis

Ankara'da, 17 Mayıs 2006'da, Danıştay 2'nci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in öldürüldüğü ve 4 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin açılan davada, bugün karar verildi. Mahkeme heyeti, saldırının faili Alparslan Arslan'ı ağırlaştırılmış ömür boyu ve 72 yıl hapis, Osman Yıldırım'ı ise 39 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar katıldı. Saldırının faili Alparslan Arslan ve başka suçtan tutuklu bulunan sanık Erhan Timuroğlu, mahkemeye tutuklu bulundukları cezaevlerinden telekonferans sistemiyle katıldı.
 
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 72 YIL
 
Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Alparslan Arslan'a, 'kamu görevlisini yerine getirdiği görev nedeniyle tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Arslan'a ayrıca, silahla yaraladığı Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu'na yönelik eylemlerine ilişkin 'kamu görevlisini tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan 72 yıl hapis cezası verildi.
 
Sanıklar Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu hakkında ise 'kasten adam öldürmeye yardım' suçundan 14 yıl 2'şer ay, 4 kişinin 'öldürülmesine teşebbüse yardım' suçundan da 25'şer yıl olmak üzere toplam 39 yıl 2'şer ay hapis cezasına hükmedildi.
 
Ayrıca, sanıklardan Mahmut Güzel'e 'silah ticareti yapmak' suçundan 5 yıl hapis ile 375 lira adli para cezası, aynı suçtan yargılanan sanık Erkan Ayyıldız'a ise 4 yıl 7 ay hapis cezası ile 375 lira adli para cezası verildi.
 
'Kasten adam öldürmeye yardım' ve 'kasten adam öldürmeye teşebbüse yardım' ile suçlanan Süleyman Esen ise delil yetersizliğinden beraat etti.
 
YURT DIŞINA KAÇMAK İSTERKEN YAKALANDI
 
 Danıştay saldırısı davası sanıklarından Osman Yıldırım, 39 yıl hapse mahkum edildiği duruşma öncesi yurt dışına kaçmak isterken Edirne'de yakalandı.
 
NE OLMUŞTU?
 
7 Mayıs 2006'da Danıştay 2. dairesindeki silahlı saldırı sonrasında, Danıştay İkinci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin ölmüş, aralarında daire başkanı Mustafa Birden'in de yer aldığı dört üye ise yaralanmıştı. Saldırının faili Alparslan Arslan, saldırı sonrasında kaçmaya çalışırken Danıştay'da görevli polis memurları tarafından yakalanmıştı.
 
SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞMİŞTİ?
 
Saldırı, 17 Mayıs 2006 sabahı saat 9.45 civarında gerçekleşti. Arabasını Necatibey Caddesi'nde park ettikten sonra Danıştay'a gelen Alparslan Arslan adlı avukat, sahip olduğu avukat kimliği sayesinde güvenlikten silahıyla birlikte geçmeyi başardı. Danıştay 2. Dairesi'nin bulunduğu kata geldikten sonra daire başkanı Mustafa Birden'in odasına yöneldi. Kapıda sekreter Aynur Taslı tarafından durdurulan, fakat çay servisi yapılmakta olduğu için açık olan kapıdan içeri giren Arslan, içeride toplantı yapan daire üyelerine elindeki Glock marka silahla 11 el ateş etti. Saldırı sırasında odada bulunmayan dönemin Danıştay Başkan Vekili Tansel Çölaşan'ın saldırganın 'Allah'ın askeriyim, Allahü ekber' diyerek ateş ettiğini ileri sürmesine rağmen, bu iddia bizzat saldırıya uğrayan ve odada bulunan üyeler tarafından yalanlandı.
 
Arslan'ın silahından çıkan kurşunlar, daire üyelerinden Mustafa Birden, Yücel Özbilgin, Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na isabet etti. Üye Kamuran Erbuğa, saldırı sırasında masanın altına girerek yara almadan kurtuldu. Odadaki çaycı da yaralanmadı. Odadan çıkarken bağıran Taslı'ya susması için silahını doğrultan Arslan, koridorda havaya bir el ateş ettikten sonra merdivenlere yöneldi. Kaçmaya çalışırken yolu polisler tarafından kesilen Arslan etkisiz hale getirilip yakalandı.
 
Saldırı'nın ardından Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan yaralı üyelerden Mustafa Yücel Özbilgin aynı gün içinde hayatını kaybetmiş, diğer üyeler ise ilerleyen haftalarda iyileşip taburcu olmuşlardı.