Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,677
%1,76
USD
5,3406
%0,03
EUR
6,0716
%0,14
Altın
220,7090
%0,74
SON DAKİKA

Devlet haklı çıktı millet aklı galip geldi

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-26

Devlet haklı çıktı millet aklı galip geldi

         Seçim sonuçları ile ilgili yazılacak ve söylenecek o kadar çok şey var ki, neresinden başlasak diğer tarafı eksik kalacak. Aslına bakarsanız seçim öncesinde, söylediklerimiz ve yazdıklarımız her şeyi anlamaya da, anlatmaya da yeterlidir. Çok şükür Türk milleti bizi yanıltmadı. Bütün tespit ve yorumlarımız neredeyse birebir doğru ve haklı çıktı. Bu seçimin özeti şudur: Devlet haklı çıktı, millet aklı galip geldi.

                           

BAHÇELİ'NİN  LİDERLİĞİ

           MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli'nin liderliğine, öngörüsüne, siyaset tecrübesine ve hepsinden önemlisi Türk milletine olan güveni ve inancına bağlı kalmak, işimizi son derece kolaylaştırıyor. Milletin bizzat içinde olmak, siyaset mühendisliklerini dikkatli şekilde takip etmek, değerlendirmek ve doğru sonuçlar çıkarmak da buna eklenince, gerisi kendiliğinden geliyor. Onun için baraj diyenlere gülmüş geçmiştik. MHP'yi yüzde 5'lere indirenleri ciddiye dahi almamış, Cumhur ittifakına kulp takmaya kalkışanlara hak ettikleri cevabı vermiştik. İddialı ve kararlı biçimde 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sayın Erdoğan'ın seçilmesiyle tamamlanacağını, milletvekili dağılımında da Cumhur ittifakının ezici bir üstünlük kuracağını ve MHP'nin çok güçlü bir temsil imkanı bulacağını söylemiş ve bunu tarihe bir not olarak düşmüştük. İtiraz edenlere, söylediklerimizin kayıtlara geçtiğini ve seçim sonrasında gerekirse hatırlatılabileceği anlatmıştık.

                               

MHP BÜTÜN ENGELERİ AŞTI

         Bu seçimin elbette kazananları var, kaybedenleri var. Kimin kazandığı bellidir ve bütün dünya gıpta ile izlemektedir. Cumhur ittifakı millet aklıyla buluşmuş ve Devlet'i haklı çıkarmıştır. MHP, önüne konulan bütün engelleri büyük bir gayretle ve başarıyla aşarak, bütün tezgahları yerle bir ederek, bütün karanlık senaryoları yırtıp atarak Milletvekili sayısını arttırmış ve TBMM'de güçlü bir şekilde temsil edilme imkanına kavuşmuş ve tarihi bir başarı elde etmiştir. MHP üzerinde oynana oyunlar, göğüslemek durumunda kaldığı badireler, karşı karşıya kaldığı tertip ve tuzaklar dikkate aldığında, kelimenin tam anlamıyla tarih yazmıştır. MHP'yi yıkmak ve yok etmek isteyenler sonuç alamamışlardır. Felaket tellallığı ile milletin zihnini bulandırmaya uğraşanlar Türk milletinin vicdanına çarpmış ve mahkum olmuşlardır. Aziz milletimiz MHP'yi TBMM'nin hem kilit partisi yapmış, hem de denge ve denetleme görevini vererek önemli bir sorumluluk yüklemiştir.

                           

SANDIKTA BOĞULDULAR

            Bu seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir defa daha tescillenmiş, resmen ve fiilen yürürlüğe girmiştir. Türkiye'nin önü açılmış, kriz ve kaos bekleyenler kelimenin tam anlamıyla sukutu hayale uğramışlardır. Türk milleti ve devleti hesabı olanların hevesleri kuraklarında kalmış, içeride ve dışarıda belli odaklar tarafından yürütülen siyaset mühendisliği ve buna bağlı olarak yapılan kirli hesaplar sandıkta boğulmuştur. Türk milleti istikrardan, huzurdan, gelişmeden ve refahtan yana tercihini kullanmıştır. Seçimlerin büyük bir demokratik olgunlukla, huzur içinde, çok yüksek bir katılımla ve bayram havasında yapılmış olması ayrı bir gurur vesilesidir.

                                 

CHP'NİN VAHİM DURUMU

         Seçimlerin Türk siyasetinde yeni gelişmeleri tetiklemesi de kuvvetle muhtemeldir. Millet ittifakı denilen blokun aslının bir PKK uzantısı HDP ittifakı olduğunu, seçim sonuçları da tescil etmiştir. Ülkenin anamuhalefet partisinin HDP ve FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisinde kalmış olması çok hazin bir durumdur.Bugün PKK uzantısı HDP meclise girebilmişse, bunu CHP'ye borçlu olduğunu, bizzat CHP çevreleri söylemektedir. Kendilerine güvenenleri, inananları bir defa daha yolda bırakmış, terör örgütlerini meclise taşımaya odaklanmışlardır. Nitekim CHP seçmeni bu vahamet karşısında son derece üzgün ve gergindir. Daha seçim akşamında parti genel merkezi karışmış, istifa ve olağanüstü kongre talepleri gelmiştir. Biz seçim öncesinde katıldığımız televizyon programlarında CHP'nin bu hazin durumuna özellikle ve altını çizerek dikkat çekmiş, yapılacak kurultaylarda kimin genel başkan olacağından önce, partinin ekseninin düzeltilmesi gerektiğini söylemiştik. Bugün gelinen nokta budur.  Milletten kopmuş ve terör örgülerinin etkisiyle oradan oraya savrulan bir anamuhelefet partisi, kendi seçmeni için de, Türk demokrasisi açısından da büyük bir sorun oluşturmaktadır.

                       

BİR SEÇİMLİK ÖMÜRLERİ VAR

         İP'in durumu daha karmaşıktır. Kendilerini siyaset sahnesine sürenlerin bütün hesapları, Türk milletinin sarsılmaz iradesi karşısında darmadağın olmuştur. Cumhurbaşkanlığı hesapları sandığa gömülmüş, geriye her biri başka tarafa çeken, büyük bir çekişmeye ve paylaşıma sahne olacağı bugünden anlaşılan bir enkaz kalmıştır. Bir seçimlik ömürlerinin olduğunu görüyor ve söylüyorduk. Yarından itibaren önce genel başkanlık mücadelesi, sonra sen-ben kavgaları, bunu takiben istifalar, yer değiştirmeler ve suçlamalar başlayacaktır. Sonrasında neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Biz yine tarihe notumuzu düşmüş olalım. Cürümüne bakmadan, olağanüstü yetki ve alamlar yüklenen SP'nin durumunu burada değerlendirmeye dahi gerek görmüyorum.

                             

KAMUOYU HOKKABATLARI

         Gelelim işin en can alıcı yerine. Siyasetin kimin kaybettiği, kimin kazandığı bellidir, bunun sonuçlarına da herkes katlanacaktır. Ama bu seçimin asıl kaybedenleri var ki, onların hiç üzerlerine alınmadıklarını ibretle izliyoruz. Kamuoyu araştırmacısı olarak ortaya çıkan ve seçim öncesinde milletin zihnini bulandırmak için olağanüstü gayret gösteren güruhun, hala büyük bir pişkinlikle televizyon ekranlarını paylaşıp kendilerine pay çıkarmaya çabaladıklarını ibretle izliyoruz. Bu adamlarda ne utanma, ne sıkılma var. Alayı birden kaybetti, alayı birden büyük bir yenilgiye uğradılar. Bütün tahminleri, bütün iddiaları yerle bir oldu. Buna rağmen hala konuşuyor, hala rezilliklerine kılıf uydurmaya çabalıyorlar. Yeni dönemin, yeni sistemin belki de birinci ve ivedi işi bu kepazeliğe bir son vermek olmalıdır. Kamuoyu araştırması işini belli esas ve usullere bağlayıp, bu işe bir çeki düzen vermek artık şart olmuştur.