Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

Döviz ve altın uçuyor

EKONOMİ / 2018-05-23

 Döviz ve altın uçuyor

Türk Lirası'nın dolar ve euro karşısındaki kaybı sürüyor.  Dolarda gece yarısı yaşanan sert hareket dün sabah saatlerinde kuru 4.90 liranın da üzerine taşıdı.

 

Dolar/TL önceki gün  gece yarısı Asya piyasalarında yeni zirve olan 4.8450 seviyesini gördükten sonra dün de rekoru tazeledi. Bankalararası piyasada yükselişini sürdüren dolar/TL 4,9290 ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Rekor seviyeyi görmesi sonrasında dolar 4,85'in altına kadar geriledi.

Euro da 5,7608 ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Euro daha sonra 5,65'li seviyelere indi.

Sterlin ise yüzde 3.22 artışla 6.4778 seviyesinde işlem gördü.Yüzde 50 dolar ve yüzde 50 eurodan oluşan döviz sepeti 5,3406 ile rekor düzeye çıktı. Borsa günün ilk yarısında yüzde 0,93

değer kaybederek 102.371,71 puana düştü. Altının gram fiyatı da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 200 lirayı aştı ve 201,20'den alıcı buldu. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 323 lira, Cumhuriyet altını da 1.346 liradan satıldı.

 

Türk Lirası, dolar ve euro karşısında hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Küresel gelişmeler ve artan jeopolitik risklerin etkisiyle hızla tırmanan döviz kurları  dün de  tarihsel rekorlar kırmayı sürdürdü.

 

Dolarda gece yarısı yaşanan sert hareket dün sabah saatlerinde kuru 4.90 liranın üzerine taşıdı. Euro/lira ise 5.76'nın üzerini gördü.

Dolar/TL önceki gün  gece yarısı Asya piyasalarında yeni zirve olan 4.8450 seviyesini gördükten sonra dün de rekoru tazeledi. 

Bankalararası piyasada yükselişini sürdüren dolar/TL 4,9290 ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Rekor seviyeyi görmesi sonrasında dolar 4,85'in altına kadar geriledi.

 

Dolar/TL önceki gün gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik iyimserliğe rağmen 4.6608'e kadar yükselmiş, dolar karşısında değer kaybeden tek para birimi olmuştu.

 

Euro/TL de 5,7608 ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Euro daha sonra 5,65'li seviyelere indi.  Sterlin/lira ise 6.5954 ile zirve yapması sonrası  yüzde 3.22 artışla 6.4778 seviyesinde işlem gördü.

Yüzde 50 dolar ve yüzde 50 eurodan oluşan döviz sepeti 5,3406 ile rekor düzeye çıktı. 

 Doların küresel bazda değer kazanması ve ABD faizindeki yükselişin yanı sıra, petrol fiyatlarındaki artış TL için negatif unsurlar.

 

ALTININ GRAMI 200 LİRAYI AŞTI

 Döviz gibi altında da yükseliş sürüyor.  Altının gram fiyatı, günün ilk saatlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 200 lirayı test etmesinin ardından 197,9 lira seviyesinde dengelendi. Daha sonra külçe altının gram satış fiyatı 201,20 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 1.346,00 lira oldu.

 Önceki gün dolar kurundan bulduğu destekle alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,93 değer kazancıyla 193,8 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı,dünün ilk saatlerinde 200 lira sınırına kadar yükselmesinin ardından önceki kapanışa göre yüzde 1,68 artışla 197,9 liradan işlem gördü.  Daha sonra ise külçe altının gram satış fiyatı 201,20 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 1.346,00 lira oldu.  

Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,1 azalışla 1.289,5 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, yurt içi piyasalarda dolar/TL'nin 4,80'in üzerini gördüğü saatlerde, altının gram fiyatının da 200 liraya çıktığını kaydetti.

Dolar kurunun, agresif ve sağlıksız yükselişini sürdürdüğünü ifade eden Memiş, "Altının gram fiyatının yeni hedefi 205 lira seviyesi olabilir.

Altının ons fiyatının ise tepki alımlarıyla 1.300 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini tahmin ediyoruz." dedi. 

 

KOLLARI MASADA KALIR

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, zarar etmeyi de göze alarak ekonomik saldırılara katılanlar için şu yorumu yaptı: Birileri kendi kollarını kesme pahasına Türkiye'nin sakalını kesmeye çalışıyor. 25 Haziran'dan sonra Türkiye'nin sakalları uzar ama o masada birilerinin kolu hep kalır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gazetelerin Ankara temsilcileri ile sohbetinde Türkiye ekonomisini hedef alan girişimleri de değerlendirdi.Albayrak'ın açıklamaları  özetle şöyle:

 

''Türkiye ekonomisi çok sağlam ve güçlü temeller üzerine oturmuş durumda. Çok açık net bir operasyon söz konusu. Birileri bakın kol kesme pahasına yani Türkiye'deki siyasi gündemi ekonomi üzerinden etkilemeye yönelik, yurt dışı kaynaklı şekilde zarar etme pahasına - kapitalist sistemin dini yeşil yeşil bakar- Yani bunu feda etme pahasına, kol kesme pahasına Türkiye'nin sakalını kesmeye çalışıyorlar. Ben de diyorum ki 25 Haziran'dan sonra Türkiye'nin sakalları uzar, ama o masada birilerinin kolu hep kalır. Acı acı kapitalist sistemde o kola bakarak geçmişi hatırlarlar.''

 

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ'DEN DÖVİZ AÇIKLAMASI

 

 Ekonomi Bakanı Zeybekci, dövizdeki hareketlilikle ilgili olarak, "Sağlıksız fiyat oluşumları yaşanmakta. En doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağına güvenimiz tam" açıklaması yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, döviz piyasalarında yaşanan hareketlilikle ilgili değerlendirme yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan Zeybekci şu ifadeleri kullandı:"Reel ekonomi, büyüme, ihracat, istihdam ve kapasite kullanım oranları, ayrıca gelecek beklentilerine ilişkin öncü gösterge olarak yatırım teşvik başvuruları ve dünyanın en iddialı teşvik sistemine olan ilgi ile dünyada bu bakımdan ilklerde yer alan ülkemiz kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır.

 

"EN DOĞRU HAMLE UYGUN ZAMANDA YAPILACAK"

 

İlgili kurumlarımız, reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi; döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahiptir. Bu sorumluluğu alarak, en doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağı konusunda güvenimiz tamdır.

 

"SERBEST PİYASA EKONOMİSİNİ ESAS ALIYORUZ"

 

Hükümetimiz her zaman serbest piyasa ekonomisini esas almıştır ve bu anlayışla devam edecektir. Mali disiplinden ve enflasyonla mücadeleden ödün verilmeden, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedeflerimiz gerçekleştirilecektir."