Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

E-pasaport mağduru ne yapmalı?

EKONOMİ / 2010-07-08

E-pasaport mağduru ne yapmalı?

Dünyanın en pahalı benzinini tüketen en yüksek cep telefonu vergisini ödeyen Türk halkının şimdi de pasaport harçlarıyla başı dertte. Önce pasaport harçlarını görülmemiş boyutlarda artıran devlet daha sonra yüzde 50 indirime gitti. Olan o arada pasaport alanlara oldu. Mağdur olanlar paralarını geri istedi. Hatayı düzeltmek için yapılan düzenleme ise aslında bir aldatmaca. İşte aralarında 74 bin hacı adayının da bulunduğu pasaport mağdurlarının son durumu...

 

Türkiye bütün dünyada olduğu gibi e-pasaporta geçmeye karar verince, vatandaşların başına kötü bir şeyler geleceği belliydi. Nitekim 1 Haziran'da uygulamaya geçen e-pasaportları almak için yapılacak harcamalar açıklananca gerçek ortaya çıktı. 5 yıllık bir pasaport çıkartacak Türkiye cumhuriyeti vatandaşı, aynı pasaportu alacak Yunanlının 5 katı, 10 yıllık pasaport alacak Almanın ise 3 katı para ödeyecekti. Devlet bu kez kantarın topuzunun kaçtığını farketmiş olacak ki 20 Haziran'da pasaport harçlarını büyük oranda indirdi.

 

İşte asıl kıyamet bundan sonra koptu. Çünkü aralarında 74 bin Hacı adayının da bulunduğu onbinlerce kişi yüksek bedeller ödeyerek pasaport almıştı. Hem de aradaki fark öyle böyle değil. 20 Haziran'dan önce 1 yıllık pasaport alanlara 173 bin lira, 3 yıllık pasaport alanlar 302 lira, 5 yıllık pasaport alanlar ise 394 bin lira fazla para ödediler.

 

PASAPORT HARÇLARI NASIL DEĞİŞTİ?

PASAPORT 1-20 HAZİRAN FİYATI 20 HAZİRAN SONRASI FİYAT FARK

1 YILLIK 318 TL 145 TL 173 TL

2 YILLIK 442 TL 205 TL 237 TL

3 YILLIK 572 TL 270 TL 302 TL

3 YILDAN FAZLA 754 TL 360 TL 394 TL

Fazla para ödeyen vatandaşların "aradaki farkı ödeyin" talepleri karşısında Gelir İdaresi Başkanı Metin Kilci bir genelge yayınladı ve iadenin yapılabileceğini bildirdi.
 

Ancak bu da aslında bir aldatmaca içeriyor. Çünkü sadece pasaportunu 20 Haziran'dan sonra alanlara ödeme yapılabilecek. Yani pasapor için 15 Haziran'da başvurup 21 Haziran'da pasaport aldıysanız paranızı iade alabileceksiniz. Ancak 1 Haziran'da başvurup 19 Haziran'da pasaport aldıysanız paranızı iade alamayacaksınız. Çünkü Gelir İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin genelgesi net bir şekilde 20 Haziran'dan önce pasaport alanların farklarının geri ödenemeyeceğinin altını çiziyor.

 

PEKİ NE YAPMALISINIZ?

Pasaport fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle mağdursanız TÜDER'in hazırladığı dilekçeyi kendi adınıza imzalayıp Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne vererek başvurmanız gerekiyor. Daha sonra 60 gün bekleyeceksiniz. Kurumun size 60 gün içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor.

 

60 gün sonra aldığınız cevabı kullanarak bu sorunu Anayasa Mahkemesi'ne götürerek hakkınızı aramanız mümkün. 

Bu konuda TÜDER Anayasa Mahkemesi'ne götürülecek dilekçenin matbu örneğini de isteyenlere sağlayacak. TÜDER bu mağduriyetin giderilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne açılacak davanın öncülüğünü yapacak. 

Her halükarda mağdur olan haklı olduğu için Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar halktan yana olacak. Ancak mağduriyete neden olan kararı alanlar halka bu yolla eziyet etmek yerine mağduriyeti gidermeye karar verip halka parasını geri verirse sorun daha da önce çözülebilecek.