Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3350
%0,00
EUR
6,0644
%-0,42
Altın
220,1700
%-0,67

Fransızlar, PKK'ya üniversite kuruyor

DÜNYA / 2018-07-23

Fransızlar, PKK'ya üniversite kuruyor

Fransa'da kendini YPG'li olarak tanıtan yazar Patrice Franceschi ve arkadaşları Mardin'in karşısındaki Amude kentine üniversite ve kültür merkezi inşa ediyor. Üniversitenin anlaşması teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posteri önünde imzalandı.

 

MACEPEREST ve yazar olarak tanınan 64 yaşındaki Patrice Franceschi, Fransız Ordusu'nun eski bir mensubu olarak biliniyor  Türkiye'ye yönelik bir çok yanlış bilgiyi doğru gibi paylaşıp iftiralar atan Franceschi, Fransız kanalı Arte'de katıldığı '28 Minutes'adlı programda Türkiye'yi Afrin'de etnik temizlik yapmakla suçlayıp PKK'yı övmüştü. Programda yer alan Profesör Betrand Badie ise dayanamayarak PKK'nın bir terör örgütü olduğunu söylemişti.

 

Kendini YPG'li olarak tanıtan Fransız yazar ve maceracı Patrice Franceschi ve bir grup arkadaşı Kuzey Suriye'de PKK/YPG'nin hakim olduğu bölgede bulunan Amude kentine bir üniversite ve kültür merkezi inşa ediyor. Adı Rojava Frankofon Kültür Merkezi (CCFR) olacak merkezde teknik bilimler alanında üniversite eğitimi de verilecek. Merkezin temelleri kısa bir süre önce atılırken inşaatı devam ediyor.

 

ÖCALAN'IN POSTERİ ÖNÜNDE ANLAŞMA İMZALADI.

 

Vatan  gazetesinin haberine göre, Fransa'da kendini YPG'li olarak tanıtan yazar Franceschi, projeyi tamamlayacak parayı toplayabilmek için 'Asya Bağış Fonu'(Fonds de dotation ASIA-FdA) adıyla 23 Ocak 2016'da resmi bir bağış fonu kurdu. Projesi Paris'te bulunan Pierre Audat mimarlık firması tarafından hazırlanan CCFR için Ağustos 2016'da bölgeye gelen Patrice Franceschi PKK/YPG'li yöneticilerle terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri önünde anlaşma imzaladı.

 

Eylül 2016'da YPG'nin sözde komuta kademesi Franceschi'nin başında bulunduğu proje için Amude kentinde el koydukları bölgede 5 hektarlık bir alan verdi.   Pierre Audat Mimarlık tarafından çizilen projeye göre kampüste eğitim binası, kütüphane, bir oditoryum, barınmak için yurtlar ile spor ve sergi alanları bulunacak. Kurulacak üniversite ve kültür merkezinde araştırmacılar, sanatçılar ve gezginlerin ders vereceği belirtiliyor.

 

CCFR için kurulan internet sitesinde PKK/YPG övülürken, Türkiye'ye karşı iftiralar yer alıyor. Sitede ayrıca 2017 yazında Rakka dahil olmak üzere iki ay bölgede gezen Patrice Franceschi'nin PKK/YPG militanları ile çektirdiği fotoğraflar da yer alıyor. CCFR'nin sitesinde FdA'ya yapılan yardımların ilk bölümünün inşaatı başlatması için terör örgütüne teslim edildiği bilgisi de yer alıyor.

 

TÜRKİYE KARŞITI

 

Maceperest ve yazar olarak tanınan 64 yaşındaki Patrice Franceschi, Fransız Ordusu'nun eski bir mensubu olarak biliniyor. Son kitabı ise 'Kobani İçin Ölmek'(Mourir pour Kobane adını taşıyor. Franceschi, katıldığı bir çok televizyon ve radyo programında Türkiye aleyhine söyledikleriyle dikkat çekmişti. Türkiye'ye yönelik bir çok yanlış bilgiyi doğru gibi paylaşıp iftiralar atan Franceschi, Fransız kanalı Arte'de katıldığı '28 Minutes'adlı programda Türkiye'yi Afrin'de etnik temizlik yapmakla suçlayıp PKK'yı övmüştü. Programda yer alan Profesör Betrand Badie ise dayanamayarak PKK'nın bir terör örgütü olduğunu söylemişti.