Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,274
%-0,56
USD
5,4810
%0,10
EUR
6,2227
%0,11
Altın
229,5190
%-0,22

Gelibolu'nun tarihi dokusu onlardan soruluyor

KÜLTÜR SANAT / 2018-03-19

Gelibolu'nun tarihi dokusu onlardan soruluyor

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki savaş objeleri, anıt, kitabe ve şehit mezarlarının bakımları için 2 görevli insanüstü gayret sergiliyor.

 

TARİHİ yarımadada Alan Başkanlığı himayesinde bulunan savaş hatıraları ile kitabe, anıt ve anıt mezarların bakımları her yıl düzenli olarak yapılıyor. Alan Başkanlığı'nın restorasyon bölümünde görevli Emin Murat Özdemir ve Sinem Girgin çalışmalar kapsamında temsili şehit mezarlarının üzerindeki ay yıldız motifler ile rölyef ve kitabelerin zamanla solan yaldızlarını yeniliyor. Restorasyon uzmanı Emin Murat Özdemir, 18 yıldır Alan Başkanlığı'nda görev yaptığı belirterek, Türk milletinin birliğini temsil eden çok önemli bir noktada görev yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Tarihi yarımadada şehitlerin anılarını taşıyan çok fazla eser bulunduğunu aktaran Özdemir, şöyle konuştu: "Bunların bakımları her yıl düzenli olarak yapılıyor. Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı bölgedeki eserleri ziyaretçilerin daha iyi görebilmeleri için çalışmalarımız sürüyor. Çok özel bir noktada çalıştığımızın bilincindeyiz. Biz de şehitlerimize layık olmak için çalışıyoruz. Uluslararası standartlarda, geriye dönüşlü metotlarla her bir eseri benzersiz kabul ederek insanüstü bir hassasiyetle çalışıyoruz. Burayı her yıl binlerce insan ziyaret ediyor. Onların burada gezerken aldıkları manevi hazzın katlanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çok titiz çalışıyoruz. Eser üzerinde yapılacak hasarın telafisi yok."

 

"BURADAKİ MANEVİYAT DAHA ÇOK ÖZEN GÖSTERMEMİZİ SAĞLIYOR"

Sinem Girgin ise işlerini hassasiyet ile yaptıklarına işaret ederek şunları kaydetti: "Ana temadaki malzemeye zarar vermeden süslemeyi ön plana çıkarak işimizi yapıyoruz. Titiz çalışıyoruz. Ressam gibi ince ince iş yapıyoruz. Tarihi alanda böyle bir görevi üstlenmek çok güzel. İşimiz çok özen gerektiren bir iş ancak buradaki maneviyat daha çok özen göstermemizi sağlıyor." (A.A)

 

 

Etiketler: