Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,742
%0,01
USD
5,2845
%0,07
EUR
5,9967
%0,03
Altın
227,6810
%0,62
SON DAKİKA

Hangi sağlık çalışanları erken emekli olabilecek?

EKONOMİ / 2018-07-29

Hangi sağlık çalışanları erken emekli olabilecek?

SAYILARI 350 bin kişiye ulaşan sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı geldi. Sağlık çalışanları her altı yıllık hizmetlerine karşılık bir yıllık yıpranma alacak. Pek çok sağlık çalışanı, yıpranmadan yararlanarak, erken emekli olabilmek için dilekçe vermeye hazırlanıyor. Peki, sağlıkçılar geriye dönük yıpranma hakkından yararlanabilecek mi? Sağlıkçılar yıpranma hakkıyla kaç yıl erken emekli olabilecek? Kaç yıl çalışan erken emeklilik hakkından yararlanacak?..

 

Sağlık sektöründeki çalışanların 2014 yılından beri dört gözle beklediği yıpranma düzenlemesi nihayet hayata geçti. Yıpranmaya ilişkin düzenleme Meclis'te kabul edildi. Buna göre, sağlık çalışanları her 360 günlük çalışma karşılığı 60 günlük "fiili hizmet süresi zammı", bilinen adıyla yıpranma payı elde edecek. Yıpranma hakkından, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında 'sağlık mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar'yararlanacak.

 

GERİYE DÖNÜK OLMAYACAK

 

Gazetemizi arayan bazı sağlık çalışanları, erken emekli olmak için dilekçe hazırladıklarını, yasa Resmi Gazete'de yayımlanır yayımlanmaz dilekçeyi vereceklerini belirtti. Ancak, Meclis'te kabul edilen yasanın yıpranmaya ilişkin 10. maddenin yürürlük tarihi, Resmi Gazete'de yayımlandığı gün olarak belirlendi. Sendikalar ve Türk Tabipleri Birliği'nin çabalarına karşın, geriye dönük hizmetler yıpranmaya dahil edilmedi. Sağlıkçıların sadece yasa yürürlüğe girdikten sonraki çalışmaları yıpranmada dikkate alınacak. Yirmi otuz yıldır çalışması olanlar, yıpranma hakkından daha az yararlanacak.

 

2.5 YILA KADAR ERKEN EMEKLİLİK

 

Sağlık çalışanları, yıpranma hakkı kapsamında en fazla 5 yıl için fiili hizmet süresi zammından yararlanabilecek. Beş yıllık yıpranma elde edebilmek için 30 yıl çalışmaları gerekecek. Fiili hizmet süresi zammı, toplam prim gün sayısına ilave edilecek. Bu, emekli aylıklarına artış olarak yansıyacak.Fiili hizmet süresi zammının yarısı oranında da yaş haddinde indirim yapılacak. Bu da sağlık çalışanlarına 2.5 yıla kadar erken emeklilik hakkı verecek.

 

Bir başka ayrıntı ise 30 yıllık çalışma süresi hesap edilirken, hafta sonu, ulusal ve dini bayramlardaki tatil süreleri ile yıllık izin günleri, çalışma sürelerinden düşülecek. İdari görevlerde geçen süreler için yıpranma hakkı verilmeyecek. Nöbetler ise hesaplamaya ayrıca dahil edilecek.

 

ON YIL ÇALIŞMAK ZORUNLU

 

Yıpranma kapsamında yaş haddi indiriminden yararlanabilmek için sağlık çalışanlarının en az 3600 gün (10 yıl), 'insan sağlığına ilişkin işlerde'çalışmaları koşulu aranacak. On yıllık süreyi dolduramayanların prim günleri 6'da 1 oranında artacak. Bu maaşlarını artıracak, ancak yaş hadlerine indirim olarak yansımayacak.

 

YIPRANMA HAKKINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Doktor ve diş hekimi

Hemşire

Eczacı

Klinik psikolog,

Fizyoterapist

Odyolog

Diyetisyen

Dil ve konuşma terapisti

Sağlık fizikçisi

Perfüzyonist (*)

İş ve uğraşı terapisti (Ergoterapist)

Sağlık bakım teknisyeni

* Ameliyetlerde kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımını yöneten sağlık meslek mensubu.