Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,186
%0,67
USD
5,3196
%0,06
EUR
6,0295
%-0,10
Altın
227,3210
%0,39
SON DAKİKA

İdlib'de bir çatışma, çok taraflı bir savaş başlatabilir

GÜNDEM / 2018-09-08

İdlib'de bir çatışma, çok taraflı bir savaş başlatabilir

İdlib'de bir kıvılcım, süper güçlerin savaşına yol açabilir. Bölgeye tek sınırı olan Türkiye en riskli ülke. Ortadoğu Gazetesi'nden İbrahim Sarp yazdı...

 

 

Asya Stratejik Araştırmalar Terör Uzmanı Dr. Eray Güçlüer, İdlib’te çatışmanın çok taraflı bir savaş başlatabileceği uyarısında bulundu ve ekledi: Bu en çok Türkiye’yi etkiler. 

 

DERİN KAOS TEHLİKESİ

 

ŞU an gelinen noktada idlib sorunu bütün Suriye ve hatta bölgenin tamamı için çok ciddi riskler içermektedir. Şayet bu sorun insani hassasiyetler dikkate alınarak barışçıl bir şekilde çözümlenemez ise daha travmatik ve bölgeyi daha derin bir kaosa sokacak durumlar gelişebilir. İdlib’te yaklaşık dört milyon sivil bulunuyor.

 

ETNİK TEMİZLİK OLUR

 

ŞEHİRDE bir bölümü Türkiye’nin de terör listesinde bulunan terörist gruplarla birlikte muhalif ve diğer alt gruplardan oluşan 100 bin silahlı grup var. Ayrıca 12’si Türkiye’nin olmak üzere 29 gözlem noktasında ciddi bir askeri güç bulunuyor. Bir kıvılcım Halep’ten kötü dramlar yaşanmasına sebep olabilir, çatışmalar mezhepsel ve etnik bir temizliğe de dönüşebilir.

 

ÇOK TARAFLI ÇATIŞMA

 

PROVOKATİF hareketlerin olması ihtimal dahilindedir ve bunları önlemek çok zordur. Bu, içerisinde konvansiyonel riskler de barındıran ve çok taraflı çatışmanın geniş bir düzleme yayılabileceği süreçlere sebep olabilir. Zaten başta ABD ve batılı müttefikleri olmak üzere bölgeye dışarıdan müdahale için karanlık bir zemin oluşmasına ortam hazırlayacaktır.

 

TÜRKİYE FORMÜLÜ

 

RİSKLERDEN en fazla etkilenecek ülke Türkiye’dir. Türkiye karşıtı terörün yeniden üremesi mümkündür. Bu nedenle sorunun Türkiye’nin ortaya koyduğu Afrin ve El Bab’da başarıyla uygulanan demografik oranlara göre yerel yönetimlerin oluşturulması suretiyle bölgede düzenin sağlanması, bunun için alt toplumsal grupların terörist gruplardan temizlenmesi tek çözüm gibi görünüyor.

 

MEŞRU MÜDAFAA HAKKI VAR

 

İdlib’deki gözlem noktalarında Türkiye’nin önemli bir askeri gücü var. O bölgede TSK unsurlarına karşı yapılabilecek bir saldırıya karşılık verilmesi de meşru müdafaa hakkı kapsamında ihtimal dahilindedir.

 

KIŞ HAZIRLIĞI BAŞLAMALI

 

Diğer bir husus da bölgede yaşanabilecek çatışmalara karşı sivil halkın tahliye edileceği güvenli bölgelerin oluşturulması ve yardım koridorlarının tesis edilmesi gereğidir. İdlib’in alt yapısının tamiri için çok uluslu insani yardım fonu oluşturulmalı.