Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,186
%0,67
USD
5,3196
%0,06
EUR
6,0295
%-0,10
Altın
227,3210
%0,39
SON DAKİKA

İLKELİ HABERCİLİĞİN, MİLLİYETÇİ DURUŞUN SEMBOLÜ

GÜNDEM / 2018-09-06

İLKELİ HABERCİLİĞİN, MİLLİYETÇİ DURUŞUN SEMBOLÜ

Gazetemizin kurucusu Zeki Saraçoğlu, aramızdan ayrılışının 12. yılında, mezarı başında ve gazetede düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.

 

Türk basınının öncü gazetecilerinden olan ve 1972 yılında Ortadoğu Gazetesi'ni kuran Zeki Saraçoğlu, izlediği yayın politikası ile gazetecilik ilkelerine bağlılığın yanı sıra milliyetçi ve vatansever duruşuyla da örnek oluşturdu.

 

Zeki Saraçoğlu ile ilgili anıların yad edildiği törenlerde, gazetenin ilkelerine bağlılık da teyit edildi. Türk milliyetçilik hareketinin lideri merhum Alparslan Türkeş’in adını koyduğu ve ilkelerinden ödün vermeden 46 yıldır yayın hayatını sürdüren Ortadoğu Gazetesi, bugün de milliyetçi camianın başvuru kaynağı olmayı sürdürüyor. 

 

Bu günlerde yenilenmek için çalışma başlatan gazetemiz, kurucumuz Zeki Saraçoğlu’nun ilkelerini belirlediği yolda, ama yeni iletişim yöntem ve tekniklerini kavrayarak yoluna devam edecektir. 

Gazetemiz, yeni dönemde de olaylara tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla yaklaşacak, yorumlarında ise milliyetçi duruşundan taviz vermeyecektir.

 

TÜRKEŞ İLE DOSTLUK

 

Siirt’te doğan Zeki Saraçoğlu, çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra Hergün gazetesini satın aldı. Askerliğini yedek subay olarak yaptığı sırada rahmetli Türkeş ile tanıştı.

 

Başbuğ ile Saraçoğlu’nun dostlukları ilerledi. Zeki Saraçoğlu’nun terhis olmasına yakın rahmetli Türkeş, milliyetçi bir yayın kuruluşuna ihtiyaç duyulduğu konusunda bir fikir ileri sürdü. Türkeş’in önerisi ile harekete geçen Zeki Saraçoğlu, adını Türkeş’in verdiği Ortadoğu Gazetesi’ni 1972'de yayın hayatına kazandırdı.

 

 

Türkeş’in önerisiyle kurduğu gazeteyi, zorluklara karşın milliyetçi çizgiden sapmadan büyütmeyi başardı. Türkeş ile dostluğunun ve milliyetçi duruşunun etkisi ile her zaman siyasetle iç içe oldu ancak hiçbir zaman gazeteciliği bırakmadı. Gazetenin milliyetçi duruşunun omurgasını, Ulu Önder Atatürk’ün “Ne mutlu Türk'üm diyene” sözü oluşturdu.

 

BELKIS SARAÇOĞLU BAYRAĞI DEVRALDI

 

Zeki Saraçoğlu’nun 2006 yılındaki vefatının ardından bayrağı devralan Belkıs Saraçoğlu, eşinin izlediği yoldan hiç ayrılmadı. Belkıs Saraçoğlu, merhum Zeki Saraçoğlu’nun vasiyetini yerine getirmek için, gazete çalışanları ile birlikte gece gündüz, mücadeleyi sürdürüyor. Ekonomik, siyasi güçlüklere, halkın okuma alışkanlıklarındaki büyük dönüşümün yarattığı olumsuzluklara, iç ve dış baskılara rağmen gazeteyi ayakta tutmayı başaran Belkıs Saraçoğlu, şimdilerde yeni bir atılım yapmak üzere yatırım yapıyor.

 

İLKELERLE YAYINA DEVAM

 

Son zamanlarda çeşitli basın yayın kuruluşları ve kamuoyunda gazetenin kuruluş yayın ilkelerinden saptığı ve bazı siyasi partilerle yakınlaştığı yönündeki algı operasyonları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Yaratılmak istenen algının tersine gazetemiz, kurucumuz Zeki Saraçoğlu’nun oluşturduğu ilkeler çerçevesinde yayınlanmaya devam edecektir.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren her zaman desteklediği partisi ile arasına nifak sokanlar, bir gün gerçekler ortaya çıktığında utançlarından başlarını gizleyecek yer arayacaklardır. 

 

EĞİTİME BÜYÜK KATKI

 

Gazeteciliğinin yanı sıra, kurduğu Saraçoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ile yüzlerce öğrenciyi okutarak eğitime de katkı yapan Zeki Saraçoğlu, kimsesiz çocuklara yuva açarak, ’kimsesizlerin sesi’ oldu.

Zeki Saraçoğlu, evli ve bir çocuk babasıydı.

 

SON SÖZ...

 

Bir surede (Nisa 10) belirtildiği gibi, şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki; “Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler hiç şüphesiz karınlarına ancak ateş doldurmuş olurlar. Zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.”

 

-20 Ağustos 2018-