Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

İngiliz Land Rover'a Türkiye'de yargılama

OTOMOBİL / 2015-03-22

İngiliz Land Rover'a Türkiye'de yargılama

Geçtiğimiz yıl üretim hatasından dolayı kullanılmaz hale gelen Yeni Range Rover Vogue modeli için İstanbul'da açılan toplatma ve geri çağırma davasının 17 Eylül 2015'te duruşması yapılacak. Davadan geri çağırma kararı çıkarsa Türkiye'de bir ilk olacağı gibi "Hukuki Tanıma ve Tenfiz” yoluyla dünyadaki bütün araçlar toplanabilir.

 

Türkiye'de açılan ve tüketici tarihinde bir ilk olan Land Rover Company davasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Türk Avukat ve iş adamı Engin Yakut, sıfır kilometre satın aldığı Yeni Range Rover Vogue aracı, şanzıman hatasından kullanılamaz hale gelince Toplatma ve Geri Çağırma Davası açmıştı. 9 araçta daha benzer sorunlar tespit edip başka Yeni Range Rover sahiplerinin de vekaletini alan Yakut ve Avukat Candaş Gürol,  ayıplı ve kusurlu araçların geri çağırılması için İngiliz üretici Land Rover Company'e karşı açtığı toplatma davası için tarih belli oldu. Dünya Medyası da İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi'nin verdiği 17 Eylül 2015 tarihindeki duruşma gününü mercek altına aldı.

Daha önce açılan davalar ve hukukçuların yaptığı yorumlar sonucu dünya basınında da yakından izlenen gelişmeler, geçtiğimiz günlerde "Land Rover Game Over "hastagh i” ile dünya'da liste başı olmuştu. Aynı şekilde kullanılmaz hale gelen diğer araçları da kapsayacak dava için, Yıldız ve İTÜ bilim adamlarının hazırladığı ve mahkeme bilirkişilerinden oluşan 13 bilim insanı tarafından imzalanan raporlar ile Borusan Otomotiv'in ekspertiz raporları mahkemeye sunuldu.

 

DÜNYA'DAKİ BÜTÜN LAND ROVER'LAR TOPLANABİLİR

Geçtiğimiz yıllarda " Land Rover Game Over " hashtagiyle Twitter'da trend topic olan ve özellikle Alman medyasının geniş yer ayırdığı "Toplama Davası"  Land Rover Company'e kara  günler yaşatabilir. Konuyu, Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB Komisyonuna da taşıyan işadamının açtığı dava Türk tüketici tarihinde ilk defa yaşanıyor. Yakut, Türkiye'de davayı kazanırsa "Hukuki Tanıma ve Tenfiz " yoluyla Dünya'daki bütün Land Rover'ları toplama hakkını da elde edecek. Kendi ürettiği aracına garanti vermeyerek Türk tüketicileri mağdur eden Land Rover Company şirketinin anlaşılmaz tavrı, eleştirilere neden oluyor.