Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

İş dünyası, Türkiye'nin Afrika'daki imajından memnun

EKONOMİ / 2018-07-29

İş dünyası, Türkiye'nin Afrika'daki imajından memnun

AFRİKA turunda Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a eşlik eden Dış  Ekonomik İlişkiler Kurulu  Başkanı Nail Olpak ve Müstakil Sanayici ve  İşadamları Derneği  Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ziyaretlere ilişkin  değerlendirmelerde bulundu. Türk iş dünyası temsilcileri, Afrika ülkelerinde Türkiye'ye yönelik olumlu yaklaşımdan memnun ve pazarda daha fazla yer almayı hedefliyor.

 

OLPAK, finansal çözümler üretebildiğinde bu ülkelerde daha fazla iş  yapma imkanı olacağına dikkati çekerek, ülkeler arası ticarette lider uyumunun  önemli bir faktör olduğunu dile getirdi. Afrika'nın hedef pazarların başında geldiğini söyleyen Kaan da, "Amacımız  bakir bölgeyi işlemek. Birikimi fazla olan bir ülkeyiz ve birikime sahip iş  dünyasını buraya getirmemiz gerekiyor." diye konuştu.

 

Afrika turunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden Dış  Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Müstakil Sanayici ve  İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ziyaretlere ilişkin  AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye'nin sadece bazı ülkelerin yaptığı gibi Afrika'nın yer altı  zenginliklerini alıp gitme yaklaşımına sahip olmadığını ve bu yüzden kıtada çok  fazla kabul gördüğünü belirten Olpak, "Bizim en önemli değerlerimizden biri bu"  dedi.

 

Olpak, finansal çözümler üretebildiğinde bu ülkelerde daha fazla iş  yapma imkanı olacağına dikkati çekerek, ülkeler arası ticarette lider uyumunun  önemli bir faktör olduğunu dile getirdi.

 

 "ORTAK DAHA FAZLA YAPILACAK ŞEY VAR" 

 

Güney Afrika'daki ekonomik koşulları değerlendiren Olpak, müteahhitlik  dışında da çok farklı alanlarda iş yapmaya müsait bir ülke olan Güney Afrika'nın  bankacılık ve finans sistemi bakımından bir iş adamının aradığı özelliklere sahip  olduğunu söyledi.

 

Türkiye ve Güney Afrika arasında şu anda yaklaşık 2,5 milyar dolar  seviyesine gelen bir ticaretin olduğunu belirten Olpak, "Aramızdaki dış ticaret  arzu ettiğimiz seviyede değil. Güney Afrika'da yatırımı olan faal şirketlerimiz  var. Ticaret açısından daha fazla gayret etmeliyiz" diye konuştu.

 

Olpak, iki ülkenin de küresel ölçekte benzer ekonomik parametrelerden  etkilendiğine işaret ederek, "Ortak daha fazla yapılacak şey var" dedi.

 

 "AFRİKA'NIN BUGÜNÜNÜ DEĞİL GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ" 

 

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan da Afrika'da Türkiye'ye karşı yaklaşımların  çok güzel olduğuna dikkati çekerek, "Buralara geleceğiz, bölgeden daha fazla  istifade etmek istiyoruz. Afrika'nın bugününü değil geleceğini düşünüyoruz."  ifadelerini kullandı.

 

Kıtadaki nüfus artışına işaret eden Kaan, 2050 senesinde şu anda 1,3  milyar olan nüfusun 4 milyarın üzerine çıkmasının beklendiğini ve bunun "müthiş  bir potansiyel" olduğunu vurguladı.

 

Kaan, MÜSİAD'ın 2018 yılını "Afrika Yılı" ilan ettiğini hatırlatarak,  "Dünya genelinde 74 ülkede faaliyet gösteriyoruz. MÜSİAD'da gıdadan inşaata,  tekstilden otomotive her türlü altyapıya sahip üyeler mevcut. Şu anda 12 olan  Afrika şube sayısını 21'e çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

 

Yakın süreçte ne kadar çok Afrika'yla ilgilenilirse, ne kadar iş  temsilcisi gelirse o kadar fırsat yakalanabileceğini belirten Kaan, ülkelerden  kaynaklanan finansman çözümlerinin de buralara taşınması gerektiğinin altını  çizdi.

 

Afrika'nın hedef pazarların başında geldiğini söyleyen Kaan, "Amacımız bakir bölgeyi işlemek. Birikimi fazla olan bir ülkeyiz ve birikime sahip iş  dünyasını buraya getirmemiz gerekiyor." diye konuştu.