Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

KARA HAREKATI DA BAŞLADI

DÜNYA / 2018-01-21

KARA HAREKATI DA BAŞLADI

Savaş uçaklarımız ve tanklarımız  terör yuvalarını yerle bir ediyor. Kara harekatı da başladı.  Afrin bölgesine giren TSK kara kuvvetleri birlikleri ÖSO'yla birlikte ilerliyor. Sırada Münbiç var

 

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın "Afrin harekatı sahada fiilen başlamıştır" sözü üzerine Afrin'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile önce Türk savaş uçakları teröristlerin bulunduğu yerleri vurdu.

2 günde PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütlerince kullanılan 153 hedef ateş altına alındı. Hatay semalarında sesleri duyulan Türk savaş uçakları dün sabah saatlerinde de Afrin'deki terör hedeflerine bomba yağdırdı.

 

 

 

Askeri birliklere takviye olarak gönderilen obüs ve tankların Suriye sınırına sevkiyatı gece boyunca sürdü. Kara operasyonun ilk adımı için Bolu ve Kayseri'den gelen Özel Kuvvetler ve komandolar iki noktadan sınırı geçti. TSK, Özgür Suriye Ordusu güçleriyle terör örgütü PYD/PKK işgalindeki Afrin topraklarının yaklaşık 5 kilometre içine girdi. İlerleme sırasında ciddi bir çatışma yaşanmadı.

 

Genelkurmay Başkanlığı, "Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekildedevam etmekte olup, kara harekatı başlamıştır'' açıklaması yaptı. Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK'ya yönelik harekat kapsamında topçu atışları da sürüyor.  Afrin'in karşısında, Suriye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden PYD/PKK hedeflerine yoğun topçu saldırıları düzenlenyor. Vurulan hedefler arasında; Amerika'nın PYD'ye silah sevki için kullandığı Minnig Havaalanı da var. 

 

 

Terör örgütü üyeleri ise köy ve kasabalara çekiliyor. Çok sayıda terörist öldürülürken  PYD/PKK ise  Afrin içinde sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya yoğunlaşıyor. Afrin'deki askeri hastaneyi kapatan terör örgütü, yaralanan mensuplarını "sivil kılığında" diğer hastanelerde tedavi etmeye hazırlanıyor. Sivil kıyafetlere bürünen teröristler, ilçedeki bazı alanlarda araçlarla devriye geziyor. 

 

 Dünyanın gözü bir kez daha Suriye'de. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK'ya yönelik Zeytin Dalı Harekatı kapsamında uçakların ardından  topçu atışları  da sürüyor. Dün de kara harekatı başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PYD/PKK tarafından işgal edilen alanlara yönelik  önceki gün başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk savaş uçakları hedefleri  dün de vurdu. Hatay semalarında sesleri duyulan Türk savaş uçakları dün sabah saatlerinde Afrin'deki terör hedeflerini yerle bir etti. Bölgeden yükselen yoğun dumanlar sınır mahallelerinden de görülürken, şiddetli patlama sesleri de duyuldu.

  Sahada AA muhabirlerinden alınan bilgilere göre, TSK unsurları, Afrin'in karşısında, Suriye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden PYD/PKK hedeflerine yoğun top atışları da düzenliyor.

 

 

 

 

ÖZEL KUVVETLER DE SINIRI GEÇTİ

Kara operasyonun ilk adımı için Bolu ve Kayseri'den gelen Özel Kuvvetler ve komandolar da iki noktadan sınırı geçti. Askeri birliklere takviye olarak gönderilen obüs ve tankların Suriye sınırına sevkiyatı da gece boyunca sürdü. 

 

Kilis-İslahiye-Hatay hudut hattı istikametine yönlendirilen ve çoğunluğu tanklardan oluşan askeri araçlar, sınırda belirlenen bölgelere konuşlandırıldı. Tankların namluları ise Suriye'ye çevrildi.

 

Bu arada askeri araçların geçtiği güzergahlarda yaşayan vatandaşlar, askerlere sevgi gösterisinde bulundu. Askerler ise korna çalıp, el sallayarak karşılık verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatında Suriye'nin Türkiye sınırında terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesinde Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) ilerliyor.

 

Sahadaki AA muhabirlerinden alınan bilgiye göre, TSK'ya ait zırhlı araçlar, özel kuvvetler ve piyade güçleri gibi unsurlar, Afrin toprakları içinde yaklaşık 5 kilometre kat etti. İlerleme sırasında ciddi bir çatışma yaşanmadı.

 

 

 

O HAVAALANI DA VURULDU

Öte yandan  Türk savaş uçakları tarafından vurulan hedefler arasında; Amerika'nın PYD'ye silah sevki için kullandığı Minnig Havaalanı da var. 

 

153 HEDEF VURULDU

Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Suriye'nin kuzeybatısında  Afrin'deki terör hedeflerine yönelik başlatılan harekat kapsamında şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristlerce kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu gibi 153 hedefin ateş altına alındığı, Zeytin Dalı Harekatı'nın planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi.

 

GENELKURMAY: KARA HAREKATI DA BAŞLADI

 Genelkurmay Başkanlığınca Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kara harekatının başladığı açıklandı. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için önceki gün saat 17.00'de "Zeytin Dalı Harekatı"nın başlatıldığı anımsatıldı.

 

Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) terörle mücadeleye ilişkin kararlarıyla BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde devam etmekte olup, kara harekatı başlamıştır. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

 

 

ÖSO DA KARADAN KAPSAMLI OPERASYONLARA BAŞLADI 

 Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da, örgüte yönelik dün geniş kapsamlı operasyon başlattı.

 

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin topraklarına girerek içeride ilerlemeye başladı. Askeri kaynaklar, TSK tanklarının  da ÖSO güçlerine destek verdiğini belirtti. 

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin, Suriye'deki terör hedeflerine yönelik operasyonlarını başlatmasının ardından sınırın Kilis tarafından top sesleri duyuldu.

 

 

 

 

PKK SİVİLLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYOR

PYD/PKK'nın Afrin'deki askeri hastaneyi kapattığı, teröristleri sivil hastanelerde tedavi etmeye hazırlandığı öğrenildi.

 

Örgütün ayrıca kentin doğu ve kuzey mahallelerindeki kontrol noktalarını seyrekleştirdiği, teröristlerin sivil kıyafetlere büründüğü, bazı alanlarda araçlı devriyelerin gezdiği bilgilerine ulaşıldı.

 

PYD/PKK'nın sivilleri canlı kalkan yaparak, Afrin'den çıkmak isteyenleri durdurmak için Esad rejimiyle anlaşarak yolları kapattığı daha önce ulaşılan bilgiler arasındaydı.

 

Afrin kent merkezindeki sivillerin bu nedenle evlerinde gizlendiği, PYD/PKK'lı teröristlerin bir kısmının ise sivil kıyafetlerle evlere girdiği öğrenilmişti.

 

 

 

AFRİN NEDEN ÖNEMLİ?

Afrin,  Beşşar Esad rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK'ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor. (AA-Ajanslar)