Ortadoğu Gazetesi

BIST
97,379
%-1,96
USD
5,4257
%-2,18
EUR
6,1534
%-2,13
Altın
229,8760
%-2,51

Kritik süreçte ABD'ye ziyaret

GÜNDEM / 2018-08-08

Kritik süreçte ABD'ye ziyaret

Türkiye ile ABD arasında papaz Brunson kriziyle gerginleşen ve ABD'nin 'yaptırım'kararıyla iyice derinleşen krize çözüm amacıyla 9 kişiden oluşan ön mutabakat heyeti Washigton'a gitti. Heyet, Amerikalı yetkililerle kritik konuları görüşüyor.

 

Türkiye ile ABD arasında Rahip Pastör Andrew Brunson'ın yargılanması nedeniyle ortaya çıkan yaptırım krizinin aşılması için temas trafiği hızlandı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın da aralarında olduğu 9 kişilik bir heyet, ABD'de temaslarda bulunmak üzere  Washington'a gitti. Türkiye ile ABD arasında bir yıldır sıkıntılı olan ikili ilişkiler, Brunson ile ilgili gelişmeler nedeniyle daha da gerginleşmişti. ABD, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulama kararı almıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD'nin İçişleri ve Adalet bakanlarına yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

 

 

 GÖRÜŞMELER DÜN BAŞLADI

 

Heyetin ABD'yi ziyareti sırasında yaptırım kararı ile doruğa çıkan iki ülke arasındaki sorunların çözümünün ele alınması öngörülüyor. ABD ile varılan ön mutabakatın ardından ABD'ye giden heyette Dışişleri Bakanlığı'nın yanısıra Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan uzmanların yer aldığı öğrenildi. Heyet, ilk temaslarına dün başladı.

 

TÜM KONULAR MASADA

 

Heyette Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin yer alması, Türkiye'de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Craig Brunson krizi ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi ve diğer sıkıntılı konuların görüşüleceği yönünde yorumlandı. Hazine ve Maliye yetkililerinin ABD'deki muhataplarıyla temasında, Trump yönetiminin İran'a başlattığı ambargo konusu ön planda olacak. Yetkililerin İran'dan doğalgaz alan Türkiye'nin öncelikle bu konuda yaşayacağı sıkıntıları da gündeme getirmesi bekleniyor.

 

İLK İŞARET SİNGAPUR'DA VERİLMİŞTİ

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur'da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ABD'li mevkidaşıyla yüz yüze bir görüşme yapmıştı. Çavuşoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın iş birliği, diyalog içinde yakın çalışma konusunda mutabık kaldıklarını" ifade etmişti.

 

 "GERGİNLİĞE RAĞMEN DOSTUZ" 

ABD ile ilişkilere yönelik düzelme sinyallerinin arttığı salı günü, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden de önemli bir açıklama geldi.

 

Büyükelçilik,, bir Amerikalı yetkilinin doların 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu haberlerini yalanlayarak, "Mevcut gerginliklere rağmen ABD, Türkiye'nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir" değerlendirmesinde bulundu.Büyükelçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD'nin dostluğu ve müttefikliğinin sürdüğünü vurguladı.

 

Büyükelçiliğin mesajında şu ifadeler yer aldı: "Mevcut gerginliklere rağmen ABD, Türkiye'nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir. Ülkelerimiz, canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir. Bu nedenle, bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu yönünde tamamen temelsiz ve sorumsuz haberlerin Türk medyasında yer alması çok talihsiz ve rahatsız edicidir. Bu, uydurulmuş ve temelsiz bir yalandır." 

 

ÇAVUŞOĞLU-POMPEO TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonla görüştü. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, iki bakan, görüşmede ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri ve mevcut sorunların çözümünü ele aldı.  

 

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında gerçekleşen telefon görüşmelerinin ve birebir görüşmelerin, Papaz Andrew Craig Brunson konusu adına önemli bir işaret olduğunu belirtti.

Sözcü Nauert, İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Nauert, Çavuşoğlu ile Pompeo arasındaki görüşmeye atıf yaparak, "Telefon görüşmesi yapmış olmak önemli bir işaret. Sohbet etmiş olmaları kesinlikle zarar vermez, biz bu yüzden diyaloğun önemine güveniyoruz." ifadesini  kullandı.Türkiye ile ABD arasında bir anlaşmaya varılıp varılmadığı hakkındaki bir soruya ise Nauert, "Eğer bir anlaşmaya varılmış olsaydı Papaz Brunson ve diğer Amerikalılar burada, evlerinde olurlardı" şeklinde yanıt verdi.  Brunson konusunda "çok gayret gösterdiklerini" belirten Nauert, Türk ve ABD'li heyetler arasında Washington'daki görüşme hakkında bilgi vermekten kaçındı.

 

  İDDİANAMEDEN

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı  görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

 

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ile firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

 

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.

 

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

 

Mahkeme, 25 Temmuz'da dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirmişti.

Etiketler: