Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Kutsal topraklarda mahşerin provası

/ 2017-08-31

Kutsal topraklarda mahşerin provası

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara akın eden  2 milyonu aşkın hacı adayı Kurban Bayramı öncesi Arafat'ta bir araya geldi. Gün batımı ile Arafat vakfesini tamamlayan milyonlarca Müslüman, şeytan taşlamada kullanacakları taşları toplamak ve akşam ile yatsı namazlarını yatsı vaktinde cem (cem-i tehir) etmek için Müzdelife bölgesine intikal etti.

 

 

 Geceyi Mina'da geçiren milyonlarca hacı adayı, sabah namazının ardından Arafat'a çıktı.

Hac ibadetinin en önemli duraklarından olan Arafat vakfesine durmak için sayıları 2 milyonu aşan hacı adayı, sabah namazının ardından geceyi geçirdikleri Mina'dan 12 kilometre uzaklıktaki Arafat'a doğru hareket etti.

 

Mekke'nin 25 kilometre güney doğusunda yer alan ve Harem sınırları dışındaki Arafat'a çıkan müminler, öğle ile ikindi namazlarını öğle vaktinde kılarak cem (cem-i takdim) etti. Namazlarını Peygamber efendimizin veda hutbesini okuduğu Nemira Mescidi'nde eda eden hacı adayları, öğle ile güneş batımına kadar olan süreyi ibadet ederek, Kur'an-ı Kerim okuyarak geçirmeye çalıştı.

 

Hacı adaylarını Arafat'a ulaştıran  yollarda temel gıda malzemeleri, içme suyu, sağlık merkezleri ve diğer ihtiyaç duyulan konularda yardım için görevliler hazır bekletildi. Gün batımı ile Arafat vakfesini tamamlayan milyonlarca Müslüman, şeytan taşlamada kullanacakları taşları toplamak ve akşam ile yatsı namazlarını yatsı vaktinde cem (cem-i tehir) etmek için Müzdelife bölgesine intikal etti. (AA)