Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,268
%1,34
USD
5,3591
%0,71
EUR
6,0923
%0,66
Altın
221,0570
%0,90
SON DAKİKA

Mazda 3 ailesi büyüyor

OTOMOBİL / 2016-06-20

Mazda 3 ailesi büyüyor

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / Yunanistan- Selanik

 

Avrupa'nın rekabeti yüksek C sınıfında en dikkat çekici seçeneklerden birisi olarak profilini yükselten Mazda 3 hatchback ve sedan modellerinin güç aktarım organları ailesi yeni, mükemmel şekilde tutumlu, Euro 6 uyumlu 105 PS SKYACTIV-D 1.5 turbodizel motorun eklenmesiyle büyüyor.

 

Mazda3 SKYACTIV-D 1.5'in Türkiye lansmanı Yunanistan'ın Selanik şehrinde Türk gazetecilerin katılımı ile gerçekleşti.

 

Mazda 3'ün sınıf içinde rekabetçi avantajını büyük oranda artıran yeni motorda, 14.8:1  gibi oldukça düşük sıkıştırma oranı ve değişken türbin geometrisine sahip turboşarj bulunuyor. 99 g/km'ye kadar düşük CO2 emisyonlarına sahip olan motorun ortalama yakıt ekonomisi rakamları ise 100 km'de 3.8 litre. Aynı zamanda yeni Doğal Ses Düzenleyici teknolojisini de içinde barındıran motorla gürültü ve titreşim büyük oranda azalıyor.  www.otomobilsahibi.com

 

Basın toplantısında açıklama yapan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul  “Mazda3'ün Dizel versiyonu herkesin heyecanla beklediği bir modelimiz. Haziran sonu itibari ile tüm Türkiye'deki Mazda showroomlarında yerini alacak. Lansmana özel olarak Mazda3 SKYACTIV-D 1.5 Motion AT ve Reflex MT donanımına sahip modelimizi 92.000TL, Reflex AT donanımlı modelimizi96.000TL, Power AT donanımlı modelimizi 102.000TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunacağız” dedi.

Mazda 3, heyecan verici KODO- Hareketin Ruhu tasarımı çerçevesinde SKYACTIV teknolojisinin mühendislik inceliklerini de bünyesinde barındırıyor. 

 

Yenilikçi, hafif ve ultra sağlam gövdeye sahip Mazda 3, C sınıfında yer alan araçlar içinde 1185 kg'lik boş ağırlığıyla en hafif otomobillerden birisi.  

 

Mükemmel aerodinamik özelliklere sahip şasi parçaları, incelik, benzersiz sürüş konforu ve yakıt ekonomisiyle sürücüyü içine alan sürüş dinamikleri ve mükemmel atletik çevikliği bir araya getiriyor. 

 

Mazda 3'ün geniş iç mekanında yer alan sofistike ve sürücü odaklı kokpit, kompakt gösterge paneli, 7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranı, HMI kumandası ve Aktif Sürüş Ekranı sayesinde C sınıfının en gelişmiş özelliklerine sahip. 2016 model ailesinde, yeni 18 inç koyu alaşım jant tasarımı aksesuar olarak sunuluyor, DAB radyo, Geri görüş kamerası ve yükseklik ayarlı yolcu koltuğu da standart özellikler arasına ekleniyor.

 

Mazda 3'te, Mazda'nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destek güvenlik teknolojileri yer alıyor. Bunlara Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) ve Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) sistemi gibi sistemler de dahil.  Üst seviye aktif güvenlik performansı sayesinde Mazda 3, Euro-NCAP çarpışma testinden maksimum beş yıldız aldı. 

 

MAZDA 3 İLE ÇOK ANLAMLI VE DUYGUSAL BİR YOLCULUK

 

Mazda yine yaptı yapacağını. Son dönemlerdeki hızlı çıkışı ve başarılı araçları ile gözdoldurmaya devam ediyor. Gerek tasarımları ile gerekse de performans anlamında adından fazlasıyla bahsettiriyor. Son olarak Mazda 3 ailesi, Euro 6 uyumlu 105 Hp'lik SKYACTIV-D 1.5 turbo dizel motor seçeneği ile dikkat çekiyor. www.otomobilsahibi.com

 

Mazda 3 bu ay sonunda 92 bin TL'den başlayan lansman fiyatıyla satışa çıkıyor. Bu çok başarılı aracın lansmanı çok anlamlı bir yerde yapıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu yerde 'Selanikte'. Mazda herşeyi düşünmüş olması gerek ki bindiğimiz uçağın uçuş sefer numarası dahi TK1881...Atatürk'ün doğum yılı.

Mazda 3 dizel performansına geçmeden önce Atatürk'ün doğduğu yerde olmanın bir yanda mutluluğunu, diğer yanda hüznünü, daha doğrusu tarifi olmayan çok güzel anları yaşadık Selanikte. Özlem, minnet ve saygıyla andık Ata'mızı. Gelelim bu duygusal ortamda kullandığımız Mazda 3 hatchback SKYACTIV-D 1.5 turbodizel motorun performansına. 105 Hp SKYACTIV-D 1.5 turbodizel motorlu Mazda3'ün performansı heyecan verici.

 

Mazda 3 dizelle ilk deneyim Turbodizel motorlu Mazda 3'ü yaklaşık 150 km'lik bir mesafede kullanma fırsatımız oldu. Öncelikle dizel motorun benzinli bir motor kadar sessiz çalıştığını belirtmek isterim. Mazda 3'te dikkatimi çeken ikinci konu ise kabin içi sessizliği...

 

Başarılı bir yalıtım söz konusu. Rüzgar sesini de, büyük yan aynaların da etkisiyle ancak yüksek hızlarda duyabiliyorsunuz.  Mazda bu sessizliği, yeni “Doğal Ses Düzenleyici” teknolojisi ile başarmış. Tasarım ve iç mekan konforu değişmeyen Mazda 3'ün motoru alt devirlerde biraz çekingen davransa da kısa sürede toparlanarak taleplerinize hızlı şekilde yanıt veriyor. www.otomobilsahibi.com

 

 

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul lansmanda yaptığı kısa ve öz konuşmasında şunları söyledi: “Mazda3'ün dizel versiyonu herkesin heyecanla beklediği bir model. Haziran sonu itibari ile tüm Türkiye'deki Mazda showroomlarında yerini alacak. 

 

 

Lansmana özel olarak Mazda3 SKYACTIV-D 1.5 Motion AT ve Reflex MT donanımına sahip modelimizi 92 bin TL, Reflex AT donanımlı modelimizi 96 bin TL, Power AT donanımlı modelimizi 102 bin TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunacağız.” Mazda 3, heyecan verici KODO - Hareketin Ruhu tasarımı çerçevesinde SKYACTIV teknolojisinin mühendislik inceliklerini de bünyesinde barındırıyor. 

Kısaca Özetlemek gerekirse Mazda 3, bu motor ve donanımı ile heyacana heyecan katacak.