Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Mazda CX-5: GÖRÜNTÜSÜ YETER...

OTOMOBİL / 2013-08-18

Mazda CX-5: GÖRÜNTÜSÜ YETER...

Kalitesi ve farklılığı ile adından her zaman söz ettiren Mazda, SUV segmentinde de iddiasını ortaya koyuyor. Otomotiv sektörüne getirdiği  yeniliklerle devrim sayılabilecek teknolojiye sahip SUV modeli CX-5 görüntüsü ile de gönüllerde taht kuruyor.

 

 

www.otomobilsahibi.com 'un sürüş izlenimine göre Mazda CX-5,  Kompakt Crossover SUV karşımıza devrim sayılacak SKYACTIV teknolojisi ile karşımıza çıkıyor. Şık tasarımı, teknolojik donanımları ve güven veren yapısıyla otomotiv pazarında oldukça iddialı.

 

 

 

Mazda CX-5, motor seçeneği, marka imajı, fiyatı ve donanımlarıyla kompakt SUV sınıfında güzel işler başarıyor. Mazda CX-5 oldukça atletik ve dinamik görüntüye sahip. Sağlam duruşuyla ve ekonomik yapısıyla birçok rakibini geride bırakacak cinsten. Mazda CX-5'in sert şasi yapısı bir SUV'den çok sedan bir araç kullanıyor hissi yaşatıyor. Direksiyon tepkileri çok başarılı. Yeterince iyi yol tutan CX-5 tutunma kaybı yaşadığı anlarda ESP sisteminin müdahaleleri ile yolunu bulmakta zorlanmıyor.

 

Kabin içinde de bir o kadar konforlu olduğunu fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle geniş tutulmuş kabin içi ölçüler ferahlık sağlarken, iç tasarımdaki işçilik ve malzemelerin kalitesi de gayet iyi. Ön camların görüş açıları, koltukların yumuşaklığı, kumandaların kullanım kolaylığı ve tabii ki kullandığımız otomatik versiyonunun sürüş dinamikleri de çok etkileyici ve konforlu sürüşler vaadediyor. Hem arazide hem de otoyol koşullarındaki sürüş dinamikleri gerçekten etkileyici. Tasarımındaki "sağlam ve güçlü" hissi sürücüsüne güven veriyor.

Kalbindeki güç otomatik araç kullanmanın zefkini doruklara çıkarıyor. Özellikle de böyle SUV bir araç için. Mazda CX-5'e hayran kalmamak imkânsız. Engebeli, zorlu arazi koşullarında bile yol almak Mazda CX-5 ile büyük keyfe dönüştü. Çamurlu ve yokuş arazide de kullanma fırsatı bulduğum CX-5'in konforuna ve performansına hayran kaldım. Sürücüsünü güvende hissettiren bir yapısı var. Tüm zorluklar vız gelir cinsten.

 

 

GÖSTERİŞLİ VE KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

Mazda CX-5'in iç mekânında diğer modellerden alışık olduğumuz Mazda sadeliği hakim. Alışılması zor olmayan, kolay anlaşılır bir konsola sahip. Müzik severleri çok mutlu edecek iyi bir ses sitemine sahip. Sistem üzerinden Bluetooth veya USB aracılığı ile müzik dinleyebiliyorsunuz.

 

Geniş bir ekran mevcüt. Bu ekran aynı zamanda geri görüş kamerasını ekrana net bir şekilde yansıtıyor. Sürücüsüne büyük kolaylık sağlıyor.

 

Mazda CX-5, artık neredeyse standart olan ESP, DSC ve TCS gibi güvenlik sistemlerinin yanında; sürüş yönünüzü sürekli analiz ederek önünüze bir engel çıktığında otomatik fren yapan 'Şehir içi akıllı fren desteği' ve şeridinizden çıktığınızda sesli olarak uyarı yapan 'şerit değiştirme uyarısı' sistemleri ile donatılmış. Bu donanımları kompakt SUV sınıfında sunan ilk model CX-5 oluyor.

 

www.otomobilsahibi.com

 

Yavuz  MÜFTÜOĞLU