Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Merkel, Azerbaycan diye Ermenistan videosu paylaştı

DÜNYA / 2018-08-28

Merkel, Azerbaycan diye Ermenistan videosu paylaştı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Kafkasya ziyareti sırasında bir gaf yaptı. Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın görüntüsünün yer aldığı hikayesini "Günaydın Azerbaycan" notuyla paylaştı

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Güney Kafkasya ülkeleri turu kapsamında Gürcistan ve Ermenistan'dan sonraki durağı Azerbaycan oldu.
 
Merkel, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den bir Instagram hikayesi paylaştı, ancak hikayesinde 'Günaydın Azerbaycan. Kafkasya ziyaretimin 3. günü' diye seslenen Merkel, bir skandala imza attı. Zira hikayedeki görüntü Azerbaycan'dan değil, Ermenistan'ın başkenti Erivan'dandı.
 
Dağlık Karabağ yüzünden yıllardır süren bir anlaşmazlık yaşayan iki ülke konusunda böyle bir gaf yapılması kullanıcıların dikkatinden kaçmadı.
 
KRİZE NEDEN OLABİLİR
 
Durumu fark eden kullanıcılar, Instagram'da 24 saat içinde silinen videoyu kaydedip YouTube'da yayınladı. Konuya ilişkin bir açıklama henüz yapılmazken Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimden dolayı Almanya'nın sebep olacağı bir kriz yaşanabilir.
 
​Hukuken Azerbaycan'ın parçası olan Dağlık Karabağ, fiilen Ermenistan'ın desteğindeki Ermeni ayrılıkçıların denetiminde.