Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,817
%1,47
USD
5,3695
%0,70
EUR
6,1308
%0,82
Altın
223,0440
%0,54

Mısır'da aniden ölen çiftin ardından anne ve kızında da bakteriyel enfeksiyon olduğu öğrenildi

DÜNYA / 2018-08-31

Mısır'da aniden ölen çiftin ardından anne ve kızında da bakteriyel enfeksiyon olduğu öğrenildi

Mısır'da bir İngiliz çiftinin öldüğü otelden tahliye edilen bir anne ve genç kızın daha bakteriyel enfeksiyon olan 'shigella'ya sahip oldukları bildirildi.
 
 
21 Ağustos'ta John ve Susan Cooper çifti konakladığı otelde hayatını kaybetti.
 
Ardından aynı otelde kalan anne ve genç kızı da rahatsızlandı.
 
Sayının artmasından sonra Steigenberger Aqua Magic otelinden 300 kişi tahliye edildi.
 
Daily Telegraph'a göre, alınan örnekler doğrultusunda sağlık görevlisi, otelde 'Shigella' adında bir bakteriyel enfeksiyon olduğunu söyledi.
 
SHIGELLA NEDİR?
 
Shigella cinsi bakteriler oksijensiz ya da sınırlı miktarda oksijeni olan ortamlarda yaşarlar ve birçok türleri vardır. Shigella cinsi bakterilerin neden olduğu hastalıkların geneline Shigellosis adı verilir. En tehlikeli türü dizanteri hastalığına neden olan Shigella dysenteriae’dır. Shigella cinsi bakterinin doğal yaşam alanı insan barsağıdır, maymunlar hariç diğer hayvanlarda nadiren görülmektedir. Shigella bakterisinin bulaşması insandan insana, gıdadan insana ağız yolu ile gerçekleşir.
 
Shigella cinsi bakterilerin bulunduğu ilgili kontamine gıdaların tüketilmesini takiben 12-48 saat içerisinde hastalık belirtileri görülebilir. Hastalık belirtileri; şiddetli ishal, kusma, halsizlik, karın ağrısı ve krampı, ateş, dışkıda kan, idrar yapma zorluğudur. Çok az sayıda bakteri (10 adet) bile hastalık yapmaya yeterlidir.