Ortadoğu Gazetesi

BIST
90,836
%-0,35
USD
5,4666
%-0,39
EUR
6,3229
%-0,34
Altın
228,4040
%0,04
SON DAKİKA

Neden check-up yaptırmalısınız?

SAĞLIK / 2016-03-21

Neden check-up yaptırmalısınız?

Sağlıklı ve uzun bir yaşam hedefliyorsanız, 30 yaşından sonra yılda bir kez kendinize zaman ayırın ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin

 

İnsanın en kıymetli serveti sağlığıdır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve bu serveti korumak için düzenli aralıklarla check-up yaptırmak gerekiyor. Liv Hospital Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Eren Eroğlu, yaşlara göre yaptırılması gereken tetkikleri anlattı...

 

KİŞİ YE ÖZEL CHECK-UP PROGRAMI

Kişinin özel ihtiyaçlarına göre planlanmış tetkikler ile en doğru sonuca varmak mümkündür. Yüksek teknolojinin kullanıldığı görüntüleme yöntemleri, DNA sekansı analizi ile elde edilecek genetik bilgiler ve sofistike laboratuvar tetkikleri ile geleceğe dair çok detaylı sağlık analizlerinin yapılması mümkündür.

 

30'LU YAŞLAR

Aileden gelen hastalıkların belirti vermeye başladığı dönemlerdir. Yüksek tansiyon ilk belirtilerini ortaya koyar. Vücudun genel değerlerinin tetkikinin yanında aile hikayesinde yoğun dikkat çekilen hastalıklara yönelik tetkik ve analiz yapılmalıdır. Bu yaşlarda detaylı doktor muayenesi yapılıp tetkikler değerlendirilmeli ve bu veriler ışığında sağlık tavsiyeleri oluşturulmalıdır. Röntgen ve ultrasonografik görüntüleme, biyokimyasal, hematolojik, hormonal ve serolojik tetkikler, elektrofizyolojik kalp değerlendirmesi, diş hekimliği ve beslenme uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

 

40'LI YAŞLAR

Artık zamanın getirdiği riskleri değerlendirme dönemi başlamış sayılır. Bu yaşlarda özellikle meme olmak üzere kansere dair tetkikler ön plana çıkarılmalıdır. Şeker, yüksek tansiyon gibi metabolik hastalıklar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Yaş gereği hem fonksiyonel kapasite, hem de cinsiyete dair riskler değerlendirilmelidir. Röntgen ve ultrasonografik görüntüleme, biyokimyasal, hematolojik, hormonal ve serolojik tetkiklerin yanı sıra metabolik profilin analizi, elektro fizyolojik kalp değerlendirmesi, yaşa uygun meme ve jinekolojik testler de yapılmalıdır.

 

50'Lİ YAŞLAR

Kadın için yeni bir yaşamın başladığı menopozun ilk yıllarıdır. Yeni döneme sağlıklı girmek, bu yaşlarda gösterilecek özenle mümkün. Kalp hastalığı riski erkeğe yakın hale gelir. Kemik erimesi bu yaşlarda belirginleşip ileri yaşlarda probleme sebep olabilir. Bu nedenle farklı branşlardan hekimlerin, detaylı olarak yapılan tetkikleri birlikte değerlendirmesi ve buna uygun olarak kişiye özel yol haritası çizilmesi gerekmektedir. Röntgen ve ultrasonografik görüntüleme, biyokimyasal, hematolojik, hormonal ve serolojik tetkikler, metabolik profilin analizi, yaşa uygun meme ve jinekolojik testler ile mamografi yapılmalıdır.

 

60'LI YAŞLAR

Artık kalp hastalığı, kanser ve metabolik hastalıklar bir düzen içinde kontrol edilmelidir. Orta yaşların bu olgun çağı tedbirin elden bırakılmaması gerektiği dönemlerdir. Fiziksel aktivite önerilmeli ve teşvik edilmelidir. Check-up sonundaki test sonuçları kardiyolog, jinekolog ve oftalmolog ile birlikte değerlendirilmelidir.

 

70'Lİ YAŞLAR

Sağlık risklerinden arınmış, aktif ve mutlu bir emeklilik yaşamı bu yaşların hedefi olmalıdır. Şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar denetim altında tutulmalı, yaşa uygun fiziksel performans özendirilmeli ve kanser gibi yaşla beraber görülme sıklığı artan riskler yakından gözlenmelidir.

 

CHECK-UP SIRASINDA YAPILACAK İŞLEMLER NELERDİR?

Belirlenecek programa ve yapılacak testlere göre değişmekle birlikte temel olarak check-up sırasında aşağıdaki işlemler yapılır:

Hekim tarafından yapılacak detaylı fizik muayene ve son görüşme; uygulanacak testlere yön verme, gerekli konsültasyon kararlarını alma ve sonuçların değerlendirilip tavsiyelerin oluşturulması için yapılır.

Kan testleri ile kişinin metabolik, hormonal, hematolojik durumu ve organların nasıl çalıştığı belirlenir.

Radyolojik tetkiklerin başında röntgen ve ultrasonografik incelemeler gelir. Organların görüntülenmesi amacını güden işlemlere, gerekteği takdirde ileri teknolojinin kullanıldığı testler de eklenilir.

Fonksiyon testlerinde ise kalp ve solunum sisteminin nasıl olduğu çalışırken ölçülür.

Endoskopik görüntüleme işlemlerinde amaç özellikle mide bağırsak sistemine doğrudan ulaşmak ve gerekirse örnek alabilmektir.

 

CHECK UP'A GİTMEDEN ÖNCE...

Lütfen son 12 saat içinde bir şey yemeden check-up'a gidin. Açlık lipit profili, kan şeker düzeyi ve diğer bazı tetkiklerin doğru sonuç vermesi için önemlidir.

Bazı ilaçlar ve bitkisel tedaviler ve vitamin C gibi antioksidanlar; kan şekeri ve metabolik değerler üzerinde etkilidir. Düzenli kullandığınız yaşamsal ilaçlar haricinde bir şey kullanmadan gidin.

Alkol ve kafeini en az bir gün önceden kesin.

Son üç gün beslenmenize dikkat edin, daha çok sebze ağırlıklı yiyin. Hayvansal gıdalardan ve özellikle etten uzak durmak iyi olur.

Son bir gün içerisinde bedeninizi zorlayacak spor ve aktiviteleri yapmayın.

Kadın hastalar hamilelik şüphesi varsa mutlaka doktora iletmelidir.

Efor testi yapılacak ise uygun bir ayakkabı ve rahat kıyafet yanınızda bulunursa iyi olur.

 

NEDEN CHECK UP YAPTIRMALISINIZ?

Check-up taraması yüzde 100 olarak şunları söyler: Kilo ve beslenme sorunları, yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, damar anevrizmaları, kan hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, osteoporoz, depresyon, görme- işitme sorunları, diş ve dişeti sorunları, cilt kanserleri, tiroit hastalıkları, ailevi risk yükü.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam hedefleriniz arasındaysa,

Bunun için yapılması gerekenleri öğrenmek istiyorsanız,

Hissettiğiniz kadar sağlıklı olduğunuzu görmek istiyorsanız,

Yoğun yaşam ritmi içinde sağlığa zaman ayıramıyorsanız,

Ailenizde sık görülen hastalıklar sizi endişelendiriyorsa,

Hastalıkları erken yakalayıp kolaylıkla tedavi olmak istiyorsanız.