Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Okulun ilk gününde dikkat edilmesi gerekenler

EĞİTİM / 2018-09-08

Okulun ilk gününde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğunuz okula hazır mı? Sınıfına koşarak mı gidiyor, yoksa çekingen mi kalıyor? Kaygı ve uyum sorunları özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda yaygın. Ortadoğu Gazetesi'nden Şenay Bakın araştırdı. Acıbadem Fulya Hastanesi Psikolog Sena Sivri, ilk günde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı

 

 

DERS ZİLİ ÇALIYOR

KİMİ çocuk için keyifli bir heyecan, kimi çocuk içinse tedirgin bir bekleyiş olan okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Milyonlarca öğrenci için 17 Eylül günü ilk ders zili çalacak. Çocuklar yeni ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilseler de, okul söz konusu olduğunda zorluk yaşayabiliyorlar. 

 

EBEVEYN TUTUMU ÖNEMLİ

OKULUN çocuklar için yeni sosyal beceriler kazanacakları bir alan olduğunu söyleyen Psikolog Sena Sivri, her adap- tasyon süreci gibi okula uyumun da krize dönüşebildiğini anlattı. Özellikle okula yeni başlayacak çocukların ruhsal gelişimleri için anne-babaların tutumunun önemine dikkat çekti.

 

SINIFTA KALMAYIN

PSİKOLOG Sena Sivri, “Çocuğunuz sınıfta kalmanızı isterse kabul etmeyin” diyerek ekledi: “Neden içeride kalamayacağınızı güzel bir şekilde açıklayıp, onu sınıfına bırakın. Çok tepki veriyorsa ‘Çıkışta seni almaya geleceğim’, ‘Yarım saat daha bahçede olacağım’ gibi cümlelerle sakinleştirin.”

 

UZMAN YARDIMI ALIN

PSİKOLOG Sivri, “Uyum süreci çok zorlu geçiyor, çocuğunuz sürekli ağlıyor, okulda aşırı hırçınlık gösteriyor ya da tersine aşırı çekingen kalıyorsa; alt ıslatma, tırnak yeme, yemek/uyku problemleri gibi sorunlar yaşıyorsa bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin” diyerek sözlerini tamamladı.

 

BUNLARI YAPIN

Sena Sivri okulun ilk günü yapılacakları sıraladı:

Birlikte kahvaltı edin.

Okulun korkulacak bir yer olmadığını anlatın.

Kaygılarını başkalarının yanında anlatmayın.

Diğer çocuklarla kıyaslamayın.

Sert ve negatif tutumlardan kaçının.

Kendi kaygınızı kontrol edin.

Sınıfta kalmayın.

Eve dönmek isterse kabul etmeyin.

Sorun ama sorgulamayın.