Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,677
%1,76
USD
5,3497
%0,54
EUR
6,0816
%0,51
Altın
221,0130
%0,88
SON DAKİKA

Organik fındık ürünleriyle Avrupa'ya açılmayı hedefliyor

EKONOMİ / 2018-10-20

Organik fındık ürünleriyle Avrupa'ya açılmayı hedefliyor

Ordulu Nuray Candan ile 6 ay önce vefat eden eşi Hasan Candan'ın, yaklaşık 10 yıl önce üretimine başladıkları organik fındık ürünleri, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da market raflarını süslüyor.
  
Organik fındık ürünleriyle Avrupa'ya açılmayı hedefliyor
 
 
Ordulu Nuray Candan ile 6 ay önce vefat eden eşi Hasan Candan'ın, yaklaşık 10 yıl önce üretimine başladıkları organik fındık ürünleri, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede market raflarını süslüyor.
 
Altınordu ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Nuray Candan, eşi Hasan Candan ile fındık kullanarak farklı ürünler üretmeye karar verdi. Bunun üzerine araştırma yapan çift, 2008 yılında pekmezli fındık kreması üretmeye başladı.
 
Türkiye'de özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki organik market ve pazarlarda ürünleri yer almaya başlayan çift, yurt dışında da pazar arayışına girdi.
 
Almanya başta olmak üzere Fransa, İsviçre, Polonya, Yeni Zelanda, Katar, Suudi Arabistan ve Kıbrıs gibi ülkelere satış yapan çift, ürün çeşitliliğini de artırdı.
 
Hasan Candan, yaklaşık 6 ay önce geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Eşinin vefatıyla yoluna kardeşiyle devam eden Nuray Candan, Hasan Candan'ın hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla ürün çeşitliği ve dış pazar sayısını artırma yönünde çalışma yürütüyor.
 
İki çocuk annesi Nuray Candan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi Hasan Candan'ın 2006 yılında dil öğrenme amacıyla Almanya'ya gittiğini, burada organik ürünlere ilginin çok fazla olduğunu gördüğünü söyledi.
 
Bunun üzerine eşinin organik fındık kreması yapmak için araştırma başlattığını anlatan Candan, "Türkiye'de 2006 yıllarında organik fındık kreması yoktu. Biz İstanbul Teknik Üniversitesine bir Ar-Ge çalışması yaptırdık. Bu çalışma sonucunda, 2008 yılında pekmezli fındık kreması üretmeye başladık. İlk bu ürünle başladık. 2008'de başlayıp 2010 yılına kadar ürün çeşitlerimizi artırarak bu seviyeye geldik." dedi.
 
"Amerika çalışmamız da var"
 
Candan, ürünleri Türkiye'deki bütün organik market ve organik pazarlarda bulunduğunu belirterek "Ağırlıklı olarak biz İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerle çalışıyoruz. Çünkü organik ürünler bilinci oralarda çok daha fazla. Yeni anne adayları, ağır hastalık yaşayan insanlarımız, tamamen organik, sağlıklı ürünlere yöneldikleri için Türkiye'deki organik pazar ve marketlerin hepsinde varız." diye konuştu.
 
İhracatın büyük bölümünü Avrupa ülkelerine yaptıklarını ifade eden Candan, "Özellikle Almanya'ya yapıyoruz. İsviçre, Yeni Zelanda, Polonya, Kıbrıs, Katar, Suudi Arabistan... Güzel bir şekilde gidiyoruz. Aynı zamanda Amerika çalışmamız da var. New York'ta bir görüşme içerisindeyiz." dedi.
 
Candan, 6 ay önce hayatını kaybeden eşinin, bu işte çok büyük emekleri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
 
"Nisan ayında ani bir kalp kriziyle eşimi kaybettik. O kadar sağlıklı beslenirken, o kadar sporunu, her şeyini yaparken bir anda böyle acı bir olayla karşılaştık. Artık bu şekilde devam ediyoruz. Onun hayalleri çok büyüktü. Amaçlarımız çok farklıydı. O hedeflere artık ben ve kardeşim birlikte devam ediyoruz, edeceğiz. Sonuna kadar dünyanın her yerinde duyulacağız inşallah. Bizden sonra da çocuklarımız bu işe devam edecek."
 
Eşinin hayalinin, bütün Avrupa ülkelerinde bulunmak olduğunu aktaran Candan, "Ürünün ismini her yerde duyurmaktı. Bu marka Türkiye'de zaten oturdu. 'Organik fındık kreması' denince insanların aklına geliyor. Almanya'ya dünyanın en büyük organik fuarına gittik. Orada stand önünden geçen bir bayan 'Ben bunu zaten Türkiye'de alıyorum' dedi. Almanya gibi bir yerde böyle bir olayla karşılaşmak bizi çok mutlu etti. 'Demek ki biz Türkiye'de hedefimize ulaştık' dedik. O yüzden daha fazla ülkeye gönderme çabasındayız." diye konuştu.