Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,126
%-0,59
USD
5,3149
%0,22
EUR
6,0125
%0,17
Altın
227,1850
%0,40
SON DAKİKA

Özerkliğe Evet Diyenler

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-06

Özerkliğe Evet Diyenler

Sevgili okurlar bugün yine konumuz "özerklik" çünkü bu konu çok önemli Bizde bu yüzden devamlı olarak işlemeye çalışıyoruz.

Özerkliği bundan önceki yıllarda o zaman Diyarbakır Belediye Başkanı olan Osman Baydemir kısaca şöyle açıklamış: "Peki demokratik müreffeh bir Türkiye nasıl olacak? Özerk Doğu olacak Özerk Orta Karadeniz olacak, aynı zamanda Demokratik Türkiye Özerk Kürdistan olacak.

Demokratik özerklik projesinde TBMM var olmaya kesinlikle devam edecektir. Asla buna bir itiraz yok TBMM devam edecektir İstiklal Marşı, Türkiye'de okunmaya devam edecektir. Buna hiçbir itiraz yok Türk bayrağı Türkiye'de dalgalanmaya devam edecektir. Buna da hiçbir itirazımız yok ama bununla birlikte her bölgede bölgesel parlamento olacaktır

Bu bölgesel parlamentolardan bir tanesi de Kürdistan Bölgesel Parlamentosu olacaktır. Türk bayrağının yanında Türkiye bayrağının yanında benim dedelerimin, hepinizin dedelerinin de katkısı ile ödemiş olduğu bedelle elde edilen ve an asılan bayrağın yanında elbette ki Kürt halkının da yerel renkleri, bayrağı da gökyüzünde olacaktır. Belediye binamızın önünde al Türk bayrağımızla sarı bayrağımız dalgalansa ne olur."

Ve bugün Y-CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce Bey seçim beyannamesine HDP gibi özerkliği monte etmişler olacaklar ve onların anladığı gibiKılıçdaroğlu'nun skandal beyannamesinde Kamu Yönetimi Reformu başlığında açıkça; "Kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerliklerini sağlayacağız" ifadesi yer aldı. CHP'nin, HDP ve PKK ortak projesi olan "özerklik sağlama" vaadi, partinin terör  yandaşlarıyla olan bağını bir kez daha gözler önüne serdi.

"Merkezi ve yerel yönetimler arsındaki yetki ve sorumluluk paylaşımını yerelleşme esasına göre yeniden düzenleyeceğiz.

Kamu yönetimine ilişkin kararların, kamu hizmetlerinden yararlanan vatandaşlara en yakın yönetim düzeyinde alınmasını sağlayacağız.

Kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerkliklerini sağlayacağız.

Yerel yönetimlerin yetki ve kaynak kullanımında OECD ve Avrupa ülkelerini referans alacağız.

Bazı bakanlıkların taşra kuruluşlarını görev alanlarına göre belediyelere veya il özel idarelerine devredeceğiz.

Kamu idare ve kurumlarının merkez ile taşra teşkilatları arasındaki görev çalışmalarını önleyeceğiz.

Bakanlıkların taşra teşkilatlarının yetkilerini arttıracak, uygulamaya dönük kararların yerel düzeyde alınması olarak tanıyacağız,

Merkezi yönetimin yerel meclislerin kararlarına müdahalesini önleyecek yasal düzenlemeler yapacağız."

2015 yılında HDP'nin "özerklik" çağrısı üzerine Çukur Eylemleri başlamış PKK öz yönetim ilan etmeye çalışmıştı.

HDP'li Kışanak'a göre bu istekler birçok defa dile getirilmişti. "Petrolden pay istiyoruz"

Kışanak daha da ileri giderek, bölgedeki barajların belediyeye verilmesini istemiş, kaçak elektrik oranlarına bahane olarak "Kendi topraklarımızda üretilen elektriğe para ödüyoruz" demişti.

Y-CHP ne yapmak istemektedir? Yanına aldığı İp ve Saadet, Demokrat parti bu bu salatalığın yanında HDP'yle birlikte nasıl oluyor da cacık olmayı kabul etmiştir? İP'de oyun oynayan, cambazlık yapanlar bu özerklik hakkında neyi, nasıl düşünüyorlar milliyetçi olarak açıklamalılardır?

Sağlıcakla kalın!