Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Özerklik Diyenlere Yazıklar Olsun

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-05

Özerklik Diyenlere Yazıklar Olsun

Bu serüven hilelerle dolu, tuzaklar birer birer özenle kurulmuş. Bu tuzakların içinde Y-CHP, İP, Saadet, Demokrat Parti ve açık mı, gizli mi ortak oldukları belli olmayan HDP. "Beş benzemez" dediklerini bu grup oluşturuyor. Anlaştıkları bir nadide "özerklik"miş meğerse. Benzemezlerin benzeştiği nokta HDP'nin yani PKK'nın ve başı Apo'nun istediği şey budur. İstedikleri şey yani uygunsuz özerkliktir. Beş benzemezlerin bir arada oluşturarak kurdukları benzemezler gölünde debelendiler. Kurmak istedikleri ortaklık şimdilik başardılarsa da onlar için esas son, 24 Haziran tarihinde bitecek ve bu beş benzemezlerin benzeştikleri nokta belli olacak.

Birkaç gündür üstünde duruyordum ve haklı olduğumu herkes görecektir. Özerklik diye tutturan bu adamlar, "Yerel yönetim ve topluluğuna devletin müdahalesi olmadan, yerel topluluğun, kendi özgür iradeleri ile seçtikleri bağımsız organlarca, yasalarca belirlenmiş bazı yerel görev ve yetkiler bakımından kendi kendilerini idare etmeleridir" bu kanunu çıkaracağız diye çok uğraşıyorlar. Hadi Y-CHP bu işe sorunsuz olarak evet diyebilir. İyi de Saadet'te bu işin içinde, peki Demokrat partiyi müsait bir yerine kıstırmış olan İP bu işe nasıl oluyor da normal bir gözle bakıyor?

Öteki partiler neyse de İP bu işe yani hemen yanı başında komünist değerlerle niyet edenler neyse de Saadet ve beraberinde İP bu ihanet sandığına nasıl ortak oluyorlar? Birisi İslamcı diğeri de Milliyetçi olan bu kişiler özlerini mi unuttular? Bu maddeyle onlar neye evet demektedir?

Bu izansızlar, Avrupa Birliğinin 'yerel otoriteye kanunlarla belirlenen sınırlar çerçevesinde, kamu işlerinin önemli bir bölümünü kendi sorumlulukları altında ve mahalli nüfusun çıkarları doğrultusunda düzenleme ve yönetme hakkı ve imkanı tanınması' işte asla bunu isteyen adamlardan birlik bekleyenlerden lütfen gerçekçi olun ne bekleyebilirsiniz.

Bu ülke kendi kendini yönetmelidir diyen bir parti nasıl olurda, hangi kafayla birlik ve beraberlikten söz edebilir? Bu şekli yapıyı kabul etmek Atatürk ilkelerini yerle bir ediyor. CHP'ye Atatürk'ün kurduğu parti diye gönül verenler sırf bu yüzden CHP'li olanlar lütfen Y-CHP'li olmayın.

"CHP Atatürk'ün çizgisinden çıkmamış olsaydı; ben MHP'yi kurmazdım" demek ki Türk'ün başbuğu bir sakatlık oldu diye Milliyetçi Hareketi kurmuştur. Onlarla birlikte olup ille de özerklik çığlığı atan İP'den; Saadet'ten, DP'den bunları örgütleyip HDP'nin önüne top yapıp koyan Y-CHP'den Allah Türkiye'mizi muhafaza etsin.

 

Ülkesini seven biri nasıl olurda Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartının 3. maddesi, özerk yerel yönetim şartına hay hay diyerek kabul edebilir. Bu milliyetçilik midir yoksa onların anladığı manada komünizme yem edilmiş bölünmeden yana olan milliyetçiliktir bunu hep beraber idrak edeceğiz.

 

Kendisini Yerel Yönetimler Özerklik Şartına af getirenlerin arasında görenlere yazıklar olsun.

 

Sağlıcakla kalın…