Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,861
%0,00
USD
5,8365
%0,49
EUR
6,5615
%0,33
Altın
239,5680
%0,51

Peugeot 308: DAHA NE OLSUN...

OTOMOBİL / 2014-11-27

Peugeot 308: DAHA NE OLSUN...


 

 

 

Yenilikçi çizgilere sahip Peugeot 308, zengin donanımı ve şık tasarımı ile sınıfında başarısını ciddi oranda yükseltmeyi başaran modellerden biri. Peugeot 308 keyif veren bir otomobil. Zengin donanımı ve gösterişli tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Sınıfında Peugeot 308, başlıca rekabet taşlarından bir model olduğunu söyleyebilirim.

 

Peugeot 308, sportif bir tasarıma sahip olup ama bir o kadarda sade görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ülkemizde Access, Active ve Allure donanım seviyeleriyle satışa sunulan yeni 308'in 1.2 VTI ve 1.6 THP olmak üzere iki adet benzinli motorun yanında 1.6 e-HDI ile 1.6 HDI olmak üzere iki adet de dizel motor seçeneği mevcut. Testini gerçekleştirdiğimiz 1.6 dizel motora sahip 308, performansından ödün vermiyor.

Peugeot 308 de tamamen yenilenen yeni ön tasarımı dikkat çekiyor. Özellikle far grubunun tasarımı çok şık ve dikkat çekici. Markanın 2008 modeline benzer tasarım çizgilerine raslamak mümkün. Far grubuna eşlik eden ön ızgaralar ve üstüne konumlandırılmış marka logosu dikkat çekiyor.

Peugeot 308'e yandan bakıldığında en çok dikkat çeken hiç şüphesiz o şık jantları oluyor. 18 inç alaşımlı jantlar 308'e sportiflik ve kalite hissini yaşatıyor. Arkaya doğru alçalan tavan yapısı atletik yapısından ipuçları verir cinsten. Bu tasarım detaylarına yan camları çevreleyen krom çıtalar, Peugeot 308'deki kalite algısını yükseltiyor.  Peugeot 308'e arkadan bakıldığında yatay konumlandırılmış stop grubu dikkat çekiyor. Plakanın üstüne konumlandırılmış marka logosu yine dikkat çeken detaylardan.

ASIL YENİLİK İÇ MEKANDA

Peugeot, dış tasarımdan öte asıl yeniliği iç mekanda yaptı. İlk bakışta sade görünen iç mekan, i-Cockpit sayesinde dopdolu bir hale geliyor. İç tasarımdaki buton kirliliğinden kurtaran bu sistem ortalama yüzde 80 oranındaki görüntü kirliliğini içinde barındırıyor. Konsolun orta yerine konumlandırılmış bu ekran sayesinde istediğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz.

Müzik sistemi, navigasyon, klima, internet tarayıcısı, bluetooth bağlantısı gibi özelliklere sahip olan sistem son derece hızlı ve kolay kullanılıyor. Genel anlamda kaliteli bir iç mekana sahip olan Peugeot 308'in işçiliği de çok başarılı.

SÜRÜCÜSÜNE MASAJ...

Peugeot 308'in gösterge paneli markanın diğer üyelerine benzer nitelikte. İç mekanda kullanılan krom detaylar 308'in kalite hissini arttırıyor. İç mekan gayet geniş ve ferah. Bu ferahlığa cam tavanın etkisi de büyük. Arka koltukta oturanlar için sınıfına göre herhangibir baş ve diz mesafe sıkıntısı bulunmuyor.

Sürücü koltuğu çok rahat. Sürücüsünü saran bir yapısı var. Masaj yapma özelliğine sahip bu koltuk sürücüsünü memnun etmesini biliyor. Bu özelliği www.otomobilsahibi.com olarak büyük beğenimizi kazanıyor. Özellikle uzun yada sıkışık trafikten bulanmamak için iyi düşünülmüş bir özellik. 

 

Peugeot 308 konforlu bir araç. Geliştirilmiş teknolojileriyle sürücünü mutlu edebiliyor. Gaz pedalı ile sürücü arasındaki bağ çok başarılı. Bu başarısı kaputunun altında gizli olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Ses yalıtımı konusunda da gayet başarılı. Yakıt konusunda da sunduğu performansa bakarsak gayet ekononik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Etiketler: