Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,110
%-0,78
USD
5,8407
%0,56
EUR
6,5685
%0,43
Altın
240,2770
%0,81

Prekast ile Yeni Nesil Cephe Seçenekleri

BİLİM-TEKNOLOJİ / 2018-07-25

Prekast ile Yeni Nesil Cephe Seçenekleri

Günümüzde inşaat sektöründe gelişen rekabetçi anlayış, beraberinde zengin tasarıma sahip modern yapıları getirmektedir. Zarif ve estetik çizgileri üzerinde barındıran bu yapıların inşası oldukça zahmetli süreçler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Cepheleri şekillendiren geleneksek seçenekler yerini günümüzde prekast gibi modern ürünlere bırakmaya başlamıştır. İnşaat sektörünün cephe tasarımı kolunun geleceği olan bu uygulamalar, alternatiflerine göre bir çok avantajı da beraberine taşımaktadır. Daha esnek, depreme ve yangına dayanıklı, sınırsız tasarım seçeneğine sahip olması sayesinde bütün yapı tiplerine kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Prekast Nasıl Üretilir?

Binaları istenilen şekle büründürebilen bu ürünlerin imalatı da oldukça külfetli bir evredir. Kullanılacağı binada yapılacak teknik incelemeler ve metraj çalışmalarının ardından döküm yapılacak kalıplar ve çelik karkas sistemi hazırlanır. Silis kumu, beyaz çimento, akışkanlaştırıcı ve bazı özel beton kimyasallarının belirli oranlarda bir araya getirilmesiyle meydana gelir. Dökümün ardından uygun koşullarda kuruması sağlandıktan sonra cepheye monte edilmeye hazır olur.

Montaj ve Tamamlayıcı Unsurlar

Cepheye asılmaya hazır hale gelen paneller uzman kadrolar tarafından cepheye giydirilir. Bir mühendislik çalışması gerektiren bu evre en can alıcı noktadır. Doğru şekilde gerçekleştirilmediğinde istenilen sonucu elde etmek imkansızdır. Görünümü pürüzsüz ve kusursuza en yakın hale kavuşturabilmek ise silikon ve boyamadan geçer. Ders aralarına uygulanan özel silikon prekastın dayanım gücünü arttırır ve birbirine kenetlenmesini de sağlar. Son olarak istenilen renkte boya uygulanır ve işlem tamamlanmış olur.

Talebin giderek artması ile oldukça popüler bir hale gelen GRC ürünleri, aynı zamanda ısı yalıtım olanağı da sunmaktadır. İhtiyaca göre yalıtım seçeneği uygulaması, ek maliyetlerden kurtararak cebe dost bir çözüm sunar. Esnek yapısı sayesinde darbe direncine sahiptir. Binanın kullanım ömrünün tamamlanmasına kadar görevini eksiksiz biçimde yerine getirebilir.

Söve uygulamaları bütün cephe giydirmelerine alternatif olarak değerlendirilebilirken konuyla ilgili kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Prekast, gelişmiş ülkelerde yaklaşık kırk senedir kullanılsa da ülkemizde son on yıldır yaygınlaşmaya başlamıştır. Cepheden, peyzaja ve hatta endüstriyel alanlara kadar kullanılmaktadır. Her geçen gün

yeni alanlar için özel olarak üretilen seçenekleri ile hayatımızda daha büyük bir yer edinmektedir. Kurumsal ve köklü bir kuruluştan alacağınız hizmet ile sizde herkesin beğenisini kazanabilecek yapılara sahip olabilirsiniz.

Etiketler: