Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

RAHİP DEĞİL ABD ASKERİ

DÜNYA / 2018-08-05

RAHİP DEĞİL ABD ASKERİ

'Din adamı'olduğu iddia edilen papaz Brunson'la ilgili hergün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Brunson ve Türkiye'deki yardımcılarının ABD Özel Kuvvetleri'nden olduğu belirlendi

 

 

TÜRKİYE ile ABD arasında krize neden olan, terör örgütü PKK ve FETÖ soruşturması kapsamında yargılanan ABD'li Papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için Türkiye'ye küstah tehditler savrulurken terör uzmanı Coşkun Başbuğ, "Brunson, ABD'nin Türkiye'deki kara kutusu. Çözülürse Amerika'nın bütün kirli işleri ortaya çıkar" diye konuştu. ABD'nin, Türkiye ve dünyada 'papaz kılığında'çok sayıda ajanı olduğu  biliniyor.

 

 

CIA GÖNDERMİŞ

 

ABD'nin 'tutuklu din adamı'dediği ancak Türkiye'de ajanlık faaliyetlerinden tutuklanan rahip Andrew Craig Brunson ve diğer ABD'li ajanların ABD Özel Kuvvetleri'ndeki başarısı nedeniyle CIA tarafından Türkiye'ye rahip kılığında gönderildiği vurgulanıyor. Ev hapsindeki  Brunson'un FETÖ üyeleriyle bağlantıları da hakkındaki iddianamede tek tek gözler önüne seriliyor. İddianamede Brunson'un görev yeri İzmir olmasına rağmen PKK için bizzat Doğu'ya giderek nasıl çalıştığı da ortaya konuluyor.

 

 

FETÖ İLE YAKIN İLİŞKİ

 

BRUNSON'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkler'i sallayacak bazı olayları bekliyorduk. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.Teknik incelemede  Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

 

 

 +++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Ankara ile Washington arasındaki  köprüler atılırken terör örgütü PKK ve FETÖ soruşturması kapsamında yargılanan ABD'li Papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için Türkiye'ye tehditler savrulurken Beyaz Saray'ın neden papazı ısrarla istediğinin her gün yeni belgeleri ortaya seriliyor.

 

ABD'nin 'tutuklu din adamı'dediği ancak Türkiye'de ajanlık faaliyetlerinden tutuklanan rahip Andrew Craig Brunson ve diğer ABD'li ajanların kendini hep din adamı, ya da emekli iş adamı gibi tanıttığı, ancak Türkiye'ye gelmeden önce hepsinin ABD Özel Kuvvetleri ve Pentagon subayı oldukları ortaya çıktı. "Brunson rahip değil ABD askeri" diyen güvenlik ve terör uzmanı Coşkun Başbuğ, "Brunson, ABD'nin Türkiye'deki kara kutusu. Çözülürse Amerika'nın bütün kirli işleri ortaya çıkar" diye konuştu. 

 

 

 

Amerikalı Papaz Andrew Craig Brunson, İzmir'de 9 Aralık 2016'da tutuklandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Brunson için 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'suçundan 15 yıl ve 'Devletin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla temin etmek " suçundan 20 yıl olmak üzere toplamda 35 yıla kadar hapis cezası talep etti. Ardından mahkeme elektronik kelepçe ile evde tutukluk haline karar verdi. 

 

 

" CIA TARAFINDAN TÜRKİYE'YE RAHİP KILIĞINDA GÖNDERİLMİŞ 

 

Brunson dosyasını inceleyen Coşkun Başbuğ, papazın ABD Özel Kuvvetleri'ndeki başarısı nedeniyle CIA tarafından Türkiye'ye rahip kılığında gönderilmiş bir ajan olduğunu iddia etti. 

 

 

Başbuğ, Brunson'ın yardımcısı pozisyonunda ve ilişki içinde olduğu çok sayıda Amerikalı'nın ajan olduğu iddiasıyla soruşturulduğuna ve hepsinin eski ABD askeri olduğuna dikkat çekti: "Hepsi tıpkı Brunson gibi eski askerdi. Kenneth C. Abney, emekli itfaiyeci olduğunu söyledi ama ABD Özel Kuvvetleri'nden emekli albay çıktı. Tıpkı Brunson gibi o da kendini Mormon Kilisesi adına Türkiye'de misyonerlik faaliyeti yürüten bir rahip olarak tanıtıyor ve 2011'de Türkiye'den ayrılıyor. Stewart Kirckpatrik ve eşi Elane önce kendisini muhasebeci olarak tanıtmıştı. Daha sonradan bu şahsın Amerikan Hava Kuvvetleri'nde ve Pentagon'da çalıştığı ve Vietnam'da gizli görevlerde yer aldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde Laesli Pasket, Richard Lousli ve Charles Millet de kendilerini emekli iş adamı gibi tanıttı ama onlar da emekli ABD askeriydi. Steve Canfield 'Diş doktoruyum'dedi, o da emekli askerdi. Kim Fentonharris 'öğretmenim'dedi, eski ABD Deniz Kuvvetleri mensubu olduğu ortaya çıktı." 

 

  BRUNSON HAKKINDAKİ İDDİANAMEDEN

 

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li Papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, Brunson'ın din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

 

 

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

 

 

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.

 

 

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.