Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,310
%-1,48
USD
5,4272
%0,15
EUR
6,2113
%0,38
Altın
229,1390
%-0,39

Rakiplerinin korkulu rüyası: Hyundai i30

OTOMOBİL / 2012-07-01

Rakiplerinin korkulu rüyası: Hyundai i30

Hyundai, 'i serisiyle' her modelinde hep çıtayı daha da yukarı çekmeye başladı. Her geçen dönem daha kaliteli, daha ekonomik, daha çevreci bir yapıya bürünüyor. Her modelinden fazlasıyla dikkatleri üzerine çeken Hyundai, Yeni i30’un tasarımı, duruşu, geniş-ferah iç mekanı ve zengin donanım paketleri ile kendine hayran bıraktıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

Yeni i30 hertürlü övgüyü fazlasıyla hakediyor bence. Tasarımcılarına ve kurmaylarına 'Helal olsun' demekten kendimi alamıyorum.

Rekabetin büyük olduğu C segmentinin zorlu yollarında kendine çok temiz bir sayfa açan Yeni Hyundai i30, otomotiv camiasında şık tasarımı ve zengin donanım paketleriyle çok konuşuluyor.

Hyundai’nin diğer yeni modellerinden alışkın olduğumuz anahtarsız giriş ve çalıştırma, dikiz aynasında geri vites kamerası, mavi renkli gösterge panelleri, sürücü-yolcu ayrımlı çift bölgeli klima sistemi bu otomobilde de yerlerini almış. Çok fonksiyonlu direksiyon simidi, elektronik el freni, direksiyon sertlik ayarı ve logo altına gizlenen kamera yeni eklenen özelliklerinden bazıları. Hyundai i30, direksiyon tepkilerini özelleştirmeye yarayan yeni bir sistem kullanıyor.

Yeni Hyundai İ30, tasarım harikası bir araç. Ferah ve geniş iç mekânı hayran bırakıyor. Çekim için tercih ettiğimiz yer, i30'un çekiciliğine, güzelliğine, o etkileyici tasarımına yakışır doğa harikası bir ortam...  Özellikle test aracımızın o şık rengiyle uyumu takdire şahan cinsten... Yeni Hyundai i30'un zengin donanım paketi üst segmentlere meydan okuyor ...

Direksiyon üzerindeki bir düğme ile kontrol edilebilen sistem Normal, Sport ve Konfor olmak üzere üç ayrı seçenek sunuyor. Klâsik el freni, yerini vites kolunun yanında yer alan yeni tip elektronik el freni düğmesine bırakmış. Arka bagaj kapağında yer alan Hyundai logosunun altındaki bir bölümde, hava koşullarından izole şekilde gizlenen kamera, geri vitese takıldığında logonun yukarı kalkması ile yerinden çıkıyor ve pırıl pırıl muhteşem bir görüş sağlıyor. Aracın ön ve arka tamponlarında park

sensörleri mevcut. Geri giderken hem kamera görüntüsü hem de sesli uyarı devreye giriyor. 1.6 litrelik benzinli ve dizel motor seçeneklerinde iki farklı donanım seçeneği sunan i30’u hem benzinli hem de dizel versiyonunda otomatik vitesli olarak satın alabiliyorsunuz.

Yeni Hyundai i30'umuzu son teknoloji ile donatılmış Termal Oto Kuaförde güzelce yıkanıp, temizledikten sonra yollara düşüyoruz...

TASARIM HARİKASI BİR ARAÇ...

Yepyeni yüzüyle Hyundai i30, dikkat çeken tasarımı ve şıklığı ile sınıfındaki taşları yerinden oynacak gibi. Dış tasarımdaki şıklık, iç mekanda da devam ediyor. Geniş ve ferah bir iç makana sahip i30 her türlü övgüyü fazlasıyla, helalinden hakkediyor.

Test aracımızın rengi de muhteşem. i30'a çok yakışmış. Test aracımızdaki donanım paketinde krom bir ön ızgara ile gelen i30’un en dikkat çekici kısmı hiç şüphesiz farları. Ön ızgaraya eşlik eden ön farlar tasarıma uyumlu ve çok güzel duruyor. Sis farlarının kenarında LED gündüz farlarına sahip modelin şişkin çamurlukları ve kaslı kaputu görüntüsünü güçlendiriyor. Tasarım ve konfor anlamında sınıfında iyi işler çıkaracağının göstergesi. Hyundai i30’da her donanım paketinde alüminyum alaşımlı jantlar standart olarak sunuluyor.

Arka kısmında da sportif imajın güçlü bir şekilde hissedildiği modelde, sis farları tamponun köşelerine yerleştirilmiş. Ortaya konumlandırılmış Hyundai logosu geri görüş kamerasını gizliyor. Geri vitese takıldığında açılan logodan geri görüş kamerası çıkıyor.

 

DAHA GENİŞ VE FERAH BİR İÇ MEKÂN

Yeni i30’da markanın son dönemdeki modellerinde kullandığı tasarım dili mevcut. Açık renk koltuklar çok rahat. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi çok iyi. Gösterge tablosunun üst kısmına deri kaplanmış olması konsol üzerindeki kaliteli işçiliğin göstergesi gibi. Orta konsolda müzik sistemi görev yapıyor. USB ve Bluetooth üzerinden de müzik çalabilen sistemin ses kalitesi oldukça iyi.

Anahtarsız giriş sistemi büyük kolaylık sağlıyor. Elite donanım paketinde elektronik el freni bulunuyor ve durduğunuzda otomatik olarak devreye giriyor. i30’un dört kollu direksiyon simidi tasarım güzelliğine eşlik ediyor. i30’da bolca eşya gözleri buluyor.

Kapı cepleri ve soğutma özellikli torpido gözü çok geniş, kol dayamanın altında derin bir bölme mevcut. Bolca eşyalarınızı rahatlıkla yerleştirebiliyorsunuz.

SÜRÜŞ KEYFİNE DOYUM OLMUYOR

Test aracımız 1.6 litrelik dizel motoruna sahip verisyonuydu. Rakiplerinin arasından muhteşem tasarımı ve gücüyle sıyrılan dizel motor 4000 d/d’de 128 hp güç üretiyor. Sessiz ve sarsıntısız bir motora sahip.

Yapmak istediğiniz her türlü hareke rahatlıkla cevap verebilecek pozisyonda. İ30'u kullanmaktan büyük keyif duyuyor insan. Zaten yapmak isteğiniz tepkelere iyi cevap alabiliyorsanız zefk alırsınız araçtan.

Bu zevki Özgü beyin sayesinde yeni Hyundai i30'da fazlasıyla yaşadım. Tadına doyum olmuyor.

Yüksek hızlarda bile sessizliği, sarsıntısızlığı, yol tutuşu muhteşem. Yolda adeta yürümüyor kayıyor sanki.

Modelde kullanılan 6 kademeli manuel şanzımanın vites geçişleri çok net. Tesbih sayar gibi vitesleri değiştirebilirsiniz. 6 kademeli manuel şanzıman sayesinde yüksek viteslerde bile ekonomik bir yapıya bürünüyor. Bu anlamda da i30 rakiplerine göre çok iddialı. Hyundai i30'un süspansiyon sistemi çok iyi.

Yoldan gelen darbeleri iyi bir şekilde emebiliyor. Yalıtımı çok iyi. Sessizliği hayran bırakıyor.

Sonuç olarak diyebilirim ki; Yeni Hyundai i30, muhteşem tasarımı, ferah-geniş iç mekânı, zengin donanım paketi, ekonomik yapısı vs. ve en önemlisi sessiz ve de konforlu sürüş keyfiyle pazarda iyi işler çıkaracak. Bu tasarım harikası i30'un ardından rakiplerinin işi bir hayli zorlaşacak gibi görünüyor.

Etiketler: