Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,817
%1,47
USD
5,3495
%0,30
EUR
6,0965
%0,22
Altın
221,7470
%-0,05

Salgın hastalıklara karşı pekmez ve tahin

SAĞLIK / 2009-11-02

Salgın hastalıklara karşı pekmez ve tahin

Kış aylarının gelmesiyle birlikte tahin pekmez ve reçel yeniden sofraların baş tacı oluyor. Seyidoğlu, ayrılmaz üçlüyü tek ambalajda birleştirerek tüketiciye sunduğu ekonomik paket tüm marketlerde yerini aldı. Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, son günlerde artan salgın hastalıklara karşı uzmanların vücut direncini artırıcı gıdaları önerdiğini belirterek "Tahin, pekmez ve reçel vücut direncini artırarak salgın hastalıklara karşı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Biz de dar gelirli vatandaşların alabilmesi için sadece bir aylığına piyasaya böyle bir ürün sürmeye karar verdik." dedi.

Hazırlanan üçlü paketin fiyatını bir aylığına 11.95 TL'ye düşürdüklerini anlatan Göksu, "Tahin, pekmez ve reçel üçlüsü gerek sahip olduğu vitamin ve proteinler bakımından vücut direncini artırıcı bir rol oynuyor. Salgın hastalıklara yakalanma durumunda vücut direnci yüksek hastalar daha çabuk iyileşebiliyor. Anne Babalar kahvaltı sofralarında tahin ve pekmezi mutlaka bulundurmalı. Çocukların gelişimi açısından bu gıdalar büyük önem taşıyor" dedi.

Son günlerde gündemden düşmeyen Domuz Gribi'nden korunmak için de önerilen gıdalar arasında tahin ve pekmezin yer aldığına değinen Göksu, "Uzmanlara danışarak salgınlara karşı vatandaşı zinde tutacak koruyucu bir set hazırladık. Sofralarınızda bu gıdaları eksik etmeyin, soğuk havalara ve hastalıklara karşı korunun" diye konuştu.

Pekmez'in faydaları

Pekmez, iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkülozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.

Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, ilerleyen yaşlarda büyük ölçüde azalmaktadır.

Tahin'in faydaları

Susamdan elde edilen tahin %60 yağ, %26 yüksek değerli protein (birçok gıdada kısıtlı buluna triptofan ve kükürt içeren aminoasitler içerir) ve B vitaminleri içermesinden dolayı en az et ve süt kadar kıymetli bir gıda sayılmaktadır. Vücudun protein, vitamin, kalsiyum, fosfor ve demir ihtiyacını giderilmesine önemli katkı sağlar. Midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Kan yapımını, kemik gelişimini destekler kansızlığın giderilmesine destek verir. Hassas midelerin rahatlıkla tüketeceği bir besindir. Halsizlik ve yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne sütünü artırıcı özelliği yine halk arasında bilinen önemli faydalarındandır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde olumlu etkide bulunur.

Özellikle kışın tüketiminde enerji sağlar ve soğuğa dayanıklılığı artırır. Kemik gelişiminde yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır. Cilt bakımında kullanımı oldukça yaygındır ve fayda vericidir.