Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,130
%1,20
USD
5,3567
%0,67
EUR
6,0911
%0,64
Altın
221,2850
%1,01
SON DAKİKA

Satın aldığınız araç kiralık çıkabilir dikkat...

OTOMOBİL / 2014-02-06

Satın aldığınız araç kiralık çıkabilir dikkat...

Ümraniye’de oto kiralama firmalarından kiraladıkları otomobilleri, kendilerini galeri sahibi gibi tanıtarak başka şahıslara sattıkları iddia edilen 2 kişi yakalandı.  Zanlıların bu yöntemle Türkiye genelinde birçok kişiyi dolandırdığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Aralık ayında Ümraniye Polis Merkezi’ne başvuran Y.A., otomobil almak için 2 kişiyle anlaştığını, ancak şahısların parayı aldıktan sonra otomobilin devir teslimini yapmadan aracı kendisinde bırakarak ortadan kayboldukları iddiası ile şikayette bulundu.

Ocak ayında aynı yöntemle dolandırıldığını iddia eden M.G.’nin başvurusunu da inceleyen Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, konuların meydana geliş şeklindeki benzerlikten yola çıkarak çalışmalarını genişletti. Satılmaya çalışılan otomobillerin oto kiralama firmalarından kiralandığı bilgisine ulaşan ekipler, otomobillerden birinin GPS kayıtlarını incelemeye aldı. Kayıtların incelenmesiyle ortaya çıkan adresler çevresinde yapılan kamera görüntüsü araştırmalarında, şahıslardan birinin İmam D. olduğu bilgisine ulaşan ekipler, operasyon için düğmeye bastı.

 

 

 

İmam D.’nin Ümraniye’deki evine baskın düzenleyen ekipler zanlıyı gözaltına aldı. Zanlının verdiği ifadeler doğrultusunda suç ortağı olarak Mehmet Sait Y. de yakalanarak gözaltına alındı. Şahısların oto kiralama firmalarından araç kiralayarak, araçları internet sitesi üzerinden satışa sundukları, aracı almak için gelen şahıslarla geçici süre ile kiraladıkları iş yerlerinde görüştükleri ve satış işlemi için parayı aldıktan sonra noter kapısında bırakarak kayıplara karıştıkları tespit edildi. Şahısların otomobilleri ve iş yerlerini sahte kimlik ve belgelerle kiraladıkları da tespit edildi. Şimdiye kadar bu yöntemle Türkiye genelinde çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddia edildi.

Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri yaptıkları çalışmalar sırasında şahısların bir otomobil satışı sırasında kaydedilen güvenlik kamerası görüntülerine de ulaştı. Görüntülerde şahısların sözde iş yerine gelen alıcı, satılmak istenen otomobili inceliyor. Zanlılardan birinin eşlik ettiği alıcı, otomobile binerek kontrol ediyor. Daha sonra araçtan birlikte inen zanlı ve alıcı, otomobilin kaportasını da kontrol ettikten sonra görüntüden çıkıyor.

Şahıslar, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’nde yapılan işlemlerinin ardında adliyeye sevk edildi. Zanlılar emniyet çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine küfür ederek tepki gösterdi.