Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,186
%0,67
USD
5,3196
%0,06
EUR
6,0295
%-0,10
Altın
227,3210
%0,39
SON DAKİKA

Seçim Sonuçlarının Düşündürdükleri

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-26

Seçim Sonuçlarının Düşündürdükleri

Türkiye tüm dünyaya seçimlere katılımla demokrasi dersi vermiştir. Bir kez daha devir ne kadar değişirse değişsin Türk Milleti yüce Atatürk'ün emanet olarak bıraktığı bağımsız Cumhuriyeti devam ettireceğini tüm dünyaya ve içimizdeki olmayan kafalara bir gerçeği göstermiş ve bu Milletin adının Türk olduğunu herkese göstermiştir.

 

Türkiye üzerine oynanan oyunları bozmuştur. Etnik Kürt meselesi güden, kısmen PKK'yla görünen HDP'nin aldığı oy oranına bakarak bu etnik politikalarında iflas ettiğidir. Gerçek olan yüzde 8 oy olan Selahattin Demirtaş'ın partisinin yaklaşık olarak 3,5 oy fazlalığını Y-CHP'lilerden almıştır. Bu tavrıyla Y-CHP HDP'lileri bu kez de kendi partililerine verdiği emirle Meclise taşımıştır.

 

Y-CHP ayrıca oylarını İP'ye kaçırdığı yüzde 2,5'luk oy oranıyla gerçekte başarısızlıklarını tüm dünyaya göstermiştir. Bu kayıplar Y-CHP'nin oylarını düşürmüş, özellikle HDP ve İP açısından Meclise taşıyıcı vasıta olarak hizmette bulunmuştur. Partisinden az oy alan bir genel başkan olarak bayan Meral'in boş bir hava olduğu ortaya çıkmıştır. Aldığı desteklerin boş olduğu görülmüştür.

 

İttifak içinde verdiği mesajlarla aktif rol oynamaya çalışan Saadet Partisinin hiçbir milletvekili çıkaramaması artık bu partinin bittiğini göstermiştir. Bundan sonra artık içinde bulunduğu ittifak nedeniyle oylarını yitirmiş ve Perinçek'in partisi Vatan partisine benzemiştir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden daha az oy alan Temel bey bir takım değerlendirmeler yapmak zorundadır.

 

Bu seçimde oylanan bazı gerçekler vardı. Bu nedenle ekonomik olaylarla etkilemeye kalkıştıkları Türk siyasetini ve vatandaşlarını soğan ve patates fiyatlarını zamlandırarak seçimi etkilemeye kalkışanlar en büyük dersi kendileri almış oldular. Millet ekonomiyle oynayanların, Türkiye'nin ekonomisiyle yapmaya kalkıştıkları Türk insanını esir etmeye kalkışanlar kendi dedikleri çerçevede bu seçimi kazanmak için oynadıkları soğan ve patates fiyatlarıyla hürriyeti esir etmeye çalışsalar da bu ihaneti yapanlar başarılı olamamıştır. Yani, Türkler hürriyetle bezenmiş sistemi ekonomiye esir etmek isteyenleri yere sermiştir.

 

Türkiye yabancılarla istedikleri gibi, başına örülmek istenen çorabı başlnarına geçirmemiştir. Beklenen o ki bu gidişle teröristlerle, politikleştirilmeye çalışılan HDP ve onun gayrı resmi temsilciliği sayılan PKK'yla mücadelede geri adım atılmayacak, bunlarla yapılan mücadele sürdürülmeye devam edecektir.

 

Bu seçim sonucunda kaybedenler arasında en büyük kaybeden anket şirketleridir. Genelde belli bir yerden emir alan bu şirketlerin nasıl da kaybettiğini göstermiştir. Milliyetçi Hareket Partisini anket sonuçlarıyla yüzde 3'lerde gösteren secim neticeleri bu anket şirketlerini verdiği oylarla Türk Milleti çok büyük oranda çuvallatmıştır. Anket şirketleri Milliyetçi Hareket Partisinin karşısında aldığı mağlubiyetle herkes iyice düşünmelidir. Kimlerin ne ettikleri ya da kimlerin neyin hizmetinde oldukları ittifaklar içinde de olsa ortaya çıkmıştır.

 

Bundan sonra Devlet acil olarak anket şirketlerinin pıtırcık gibi çoğalmasını sağlamak değil, gerçekçi olarak doğru tespitler ortaya koymaları için yeni düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır. Her kuruluş yandaş olduğu kurumlardan mamalanarak onların gönüllerini mutlu etmek ve onlara kazandırmak maksadıyla zemin hazırlamamalıdır. Yaşanan bu seçimden sonra bir nasıl anket yapılır net olarak ortaya konmalıdır. Çok daha az denek üzerinde araştırma yaparak Cumhurbaşkanını ve Meral Akşener'in alacakları oyu tahmin eden Amerikan şirketi de bir anket kuruluşudur, Milliyetçi Hareket Partisini yüzde 3 oyla baraj altı gösteren de bir anket şirketidir. O zaman bu kuruluşlara yönlendirme yaptıkları için büyük derece de para cezaları verilmeli ve işlemlerin akabinde milletin karşısında teşhir edilmelidir.

 

Sağlıcakla kalın!