Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,742
%0,01
USD
5,2841
%0,06
EUR
5,9974
%0,09
Altın
227,6810
%0,62
SON DAKİKA

SEDAN PAZARINI KIZIŞTIRACAK

OTOMOBİL / 2013-08-13

SEDAN PAZARINI KIZIŞTIRACAK

Markalar arasında kızışan rekabete Skoda'da yeni modeli Rapid ile bende varım dedi. Markanın iddialı modeli Rapid özellikle tasarımı, ekonomik ve geniş yapısıyla sınıfında güzel işlerin başaracağının ipuçlarını veriyor. Rapid, Skoda'nın yeni tasarım anlayışı ile diğer modellere de ayna tututuyor.

 

 

 

otomobilsahibi.com 'un sürüş izlenimine göre Skoda Rapid, dikkat çeken tasarımının yanısıra, geniş iç mekanı, konforlu sürüş detayları, yakıt konusundaki cimriliği, devasa bagaj hacmiyle sınıfında ön plana çıkan modellerden bir tanesi diyebilirim. Skoda Octavia'ya benzer tasarım dili kullanılan Rapid, markanın bu modelini aratmayacak konfora ve güven hissine sahip.

 

Dış tasarıma baktığımızda keskin hatlarıyla, dinamik ve sert bir yapıya sahip. Ön ızgaralar ve ortasına konumlandırılmış marka logosu Skoda Rapid' e şık ve agresif bir görüntüye bürümüş. Bu şık görüntüye dikdörtgen şeklindeki farların payı da büyük.

 

 

Genel olarak Skoda Rapid, keskin hatlara sahip. Bu tasarım dili Rapid'i hem agresif hem de güçlü görünmesine sebep oluyor. Skoda Rapid'in arka tasarımı Octavia'ya çok benziyor. Arka tasarımda ve de Rapid'in en güzel özelliklerinden bağaj genişliği dikkat çekiyor. Çok büyük ve kullanışlı bir bagaja sahip. Rapid'in bagaj kapağı camla birlikte açıldığı için devasal bir alan açılıyor. Uzun seyahatlerinizde geniş bir aileniz olsa bile çok rahat valizlerinizi yerleştirebilirsiniz.

 

FERAH VE GENİŞ BİR İÇ MEKAN...

Skoda Rapid’in iç mekânına açık tonlarla kaplanmış. Bu açık renkler sayesinde iç mekan çok daha ferah bir görüntü sunmasına olanak sunuyor.

 

İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği tatminkâr. İç mekan tasarımı, markanın diğer modelleri ile ve de VW ile benzer özellikleri barındırıyor. Rapid'in iç mekanında irili-ufaklı fazlasıyla eşya gözü bulunuyor. Koltukların yapısı gayet iyi. Sürücüsünü saran bir yapısı var. Arka koltuklarda oturanlar için tatminkar baş ve diz mesafesine sahip. Geniş alan anlamında Skoda Rapid'in hiçbir sıkıntısı bulunmuyor. Rapid'in bagaj hacmi koltuklar yatırıldığında, 1470 litreye kadar ulaşıyor.

 

 

HEM KONFORLU HEM DE EKONOMİK...

Skoda Rapid'in performansı ve konforu gayet iyi.

Orta sertlikteki süspansiyonları ile sürücüsüne ve yolcularına konforlu yolculuklar sunuyor.

Yüksek hızlarda kabin içine biraz ses geliyor. Ama bu rahatsızlık derecesinde değil. Yol tutuşu çok iyi, virajlarda ESP devreye girerek otomobilin izinden çıkmasına engel oluyor.

Test otomobilimiz 1.6 turbo dizel motor manuel 5 ileri şanzıman 2500 devirde 250 Nm’lik tork üreterek 4000 d/d’de 105 hp’lik güce ulaşıyor. Vites geçişleri gayet iyi. Yakıt tükenimi yazımızın başında da belirttiğim gibi oldukça ekonomik. Aracın sahkin kullanımlarında yakıt tüketiminin çok daha şaşırtıcı rakamlara indiğini görmek hiç de zor değil. Skoda Rapid'in güvenliğide kanıtlanmış. Euro NCAP testinden 5 yıldız almayı başarmış bir Sedan.

 

 

Sonuç olarak özetlemek gerekirse Skoda Rapid;

Geniş, konforlu ve ferah, agresiff şık tasarımı ve en önemli de cimri yakıt tüketimi ile ülkemizde iyi işlerin başacağının ipuçlarını veriyor.

Rapid oldukça kullanışlı ve rahat bir otomobil. Gerek şehir içi gerekse de uzun yolculuklarındaki kullanımı çok rahat ve konforlu. Ülkemizdeki sedan araç aşkına iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.

 

www.otomobilsahibi.com

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU