Ortadoğu Gazetesi

BIST
95,953
%-0,94
USD
5,8389
%0,24
EUR
6,5553
%0,18
Altın
238,3820
%-0,20

SIRADA BÜROKRASİ VAR

GÜNDEM / 2018-07-20

SIRADA BÜROKRASİ VAR

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın kabinesinin açıklanmasından sonra yeniden şekillenen bürokrasinin belkemiğini oluşturacak bakan yardımcılıkları için de kararname bekleniyor

 

BAKANLIKLARDAKİ müsteşarlık ve müsteşar yardımcılığı kadrolarının iptal edilmesinin ardından bu görevleri üstlenecek olan bakan yardımcılıkları için kararname çıkarılacak. Eski müsteşarlar, kararname çıkıncaya kadar görevine devam edecek. Her bakana biri bürokrasi, diğeri siyasi kanadın organizasyonundan sorumlu 2 yardımcı öngörülüyor.Eski müsteşarlar, kararname çıkıncaya kadar görevine devam edecek. 

 

Yeni kabinenin açıklamasının ardından sıra bürokrasiye geldi. Bakanlıklardaki müsteşarlık ve müsteşar yardımcılığı kadrolarının iptal edilmesinin ardından bu görevleri üstlenecek olan bakan yardımcılıkları için kararname çıkarılacak. Eski müsteşarlar, kararname çıkıncaya kadar görevine devam edecek. 

 

EN AZ İKİ BAKAN YARDIMCISI OLACAK

 

Yeni sistemde hükümet, tümüyle yürütme görevini üstleneceği için çoğu isim, kendi sektörlerinde ve alanlarında uzman isimlerden seçildi. Sadece 4 isim, siyaset ayağından geliyor. Bu nedenle yeni dönemde kabine ile milletvekilleri, siyaset ve vatandaşın talepleri arasındaki bağ, bakan yardımcıları aracılığıyla kurulacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın oluşturduğu yeni kabinede icra ile siyaset arasındaki diyalog kanalını bakan yardımcıları üstlenecek. Yapılan planlamaya göre her bakanlıkta en az iki bakan yardımcısı olacak. Bunlardan birisi bürokrasi, diğeri siyasi kanadın organizasyonunu yürütecek. Hazine ve Maliye gibi kapsamlı bakanlıklarda yardımcı sayısı 3'e çıkabilecek. 

 

YENİ BİR BAŞKANLIK KARARNAMESİ

 

Kamuda yeni yapılanmanın bel kemiğini oluşturacak olan bu değişikliğin de ayrı bir Başkanlık Kararnamesi ile yapılması bekleniyor. Eski müsteşarlar, bakan yardımcılarına yeni görev ve pozisyonlarının verileceği yeni kararnameye kadar görevde kalacaklar. Kararnameyle, bakan yardımcılarının sayıları, maaşları ve görev alanlarına yönelik detaylar yer alacak.

 

Kamudaki mevcut bakanlık müsteşarları da, yeniden atanmaları durumunda yeni statüleri ile kamuda görevde devam edecekler. Aksi takdirde herhangi bir göreve atanmayan müsteşarlar, üzerlerinde bu kadroyu taşıyarak emekliliklerine kadar müktesep haklarını koruyacaklar. Müsteşarlar yerine gelecek olan bakan yardımcılarının bu nedenle daha çok bürokratik tecrübeye sahip, devlet işleyişine hakim isimlerden seçilmesi bekleniyor.

 

SİYASET AYAĞI

 

Bakan yardımcısının diğeri ise "siyaset" ayağına bakacak. Milletvekillerinden gelen talepler,  vatandaşın sorunlarına yönelik çözüm önerileri ve bölgesel kamu yatırımları gibi siyaset ayağını ilgilendiren konularda o bakan yardımcısı çözüm kanalı olacak. 

 

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSLERİ DE GELİYOR

 

Yeni hükümet sisteminin hayata geçmesinin ardından Külliye'de "Dijital Dönüşüm Ofisi" oluşturuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordineli çalışacak ofis, ekonomik ve sosyal hayat ile kamudaki hizmetlerin dijital dönüşümü için çalışma yapacak.

 

"Dijital Dönüşüm Ofisi" ekonomik, sosyal hayat ile kamudaki hizmetlerin dönüşümünün merkezi olacak. Ofiste, yerli otomobilden uydu projelerine; uçak projelerinden siber güvenliğe kadar, "dijital Türkiye" altyapısına dair çalışmalar yapılacak. Sanayide dijital dönüşüm programları da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortaklaşa çalışılarak hayata geçirilecek. Türkiye'nin öncelikle bazı illerinde, "dijital dönüşüm ofisleri" açılacak.

 

Yeni hükümet sisteminin hayata geçmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda Cumhurbaşkanlığına bağlı özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, İdari ve mali özerkliğe sahip Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi kuruldu.

Bu dört ofisten biri olan "Dijital Dönüşüm Ofisi" ekonomik ve sosyal hayat ile kamudaki hizmetlerin dijital dönüşümü için çalışma yapacak. Dijital dönüşüm ile kamudaki hizmetlerin de hızlandırılıp, bürokratik süreçlerin sıfıra indirilmesi hedefleniyor. 

 

Etiketler: