Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,487
%-0,35
USD
5,6569
%-1,78
EUR
6,4106
%-1,62
Altın
239,6100
%-1,55

Sosyal girişimcilikte imece ve UNDP'den ortak adım

EKONOMİ / 2018-03-17

Sosyal girişimcilikte imece ve UNDP'den ortak adım

imece, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Türkiye'de sosyal inovasyon ekosistemini ve sosyal girişimciliği geliştirmek için önemli bir adım attı. İşbirliği kapsamında, imece ve UNDP, bu alanlarda çeşitli projeler geliştirecek.

 

Türkiye'de sosyal inovasyon alanının geliştirilmesi için çalışan imece platformuna; kurucu ortaklar dışında platform partneri olarak katılan ilk kurum uluslararası bir kalkınma kuruluşu olan UNDP'nin Avrasya Ofisi oldu.

 

ATÖLYE ve Zorlu Holding kurucu ortaklığı ile S360'ın stratejik partnerliğinde kurulan imece, tüm dünyada sürdürülebilir kalkınma, yoksulluğun ortadan kaldırılması, eşitsizliklerin ve dışlanmanın azaltılmasına yönelik faaliyet gösterenBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) Türkiye Ofisi ve Avrasya Ofisi ile yeni projelerin geliştirilmesi için çalışmalara başlayacak. İşbirliği kapsamındaimece Destek Programı'nda yer alan takımlar, UNDP'nin düzenleyeceği eğitimlere de katılabilecek. 

 

Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlayanimece, sosyal meselelere geniş çapta fayda sağlayacak ürün, hizmet ve sistem tasarlayan proje sahiplerine ve girişimci adaylarına hibe desteğinin yanı sıra, fikirden iş modeline geçiş süreçlerine kadar geniş bir alanda eğitim ve mentorluk desteği veriyor. imece, açtığı destek programlarını Birleşmiş Milletler'in 17 başlıkta açıkladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden yola çıkarak belirliyor.

 

UNDP'den 10 kişilik ekip, imece ile İstanbul'da bir araya gelerek; ortaklığın içeriğini belirlemek ve üzerinde işbirliği gerçekleştirilecek projeleri netleştirmek üzere bir günlük ortak tasarım çalışmasıgerçekleştirdi. Çalışmada konuşan UNDP Sosyal Etki Yatırımı Uzmanı Elina Järvelä; imece'nin sadece Türkiye değil, bölgedeki diğer ülkeler için de başarılı bir model oluşturduğunu belirterek; imece ve UNDP işbirliğinin önemini vurguladı. İnovasyonun UNDP'nin en önemli stratejik konularından biri olduğuna değinen Järvelä; "İnovasyon konusunda Türkiye'den kimlerle işbirliği yapabileceğimizi araştırıyorduk. imece'nin uygun bir partner olduğuna karar verdik. imece, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda belirlenen meselelere yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulmak amacıyla kişi ve kurumları bir araya getiriyor, girişimci adaylarına finansman desteği sağlıyor. Bu anlamda, imece ve UNDP sosyal meselelere çözüm üretilmesi hedefinde buluşuyor" dedi. 

 

UNDP işbirliğinin imece için çok önemli bir adım olduğunun altını çizen imece Direktörü Buğra Çelik ise, "UNDP, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin tüm dünyada uygulanması için çalışan en önemli uluslararası örgütlerden. Biz de Destek Programı'nda odaklanacağımız sosyal meseleleri söz konusu 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'nden yola çıkarak belirliyoruz. Destek programlarının yanı sıra, sosyal inovasyona dair "topluluk oluşturmak" ve "kapasite geliştirmek" adına, etkinlikler düzenlemek ve içerik oluşturmak gibi faaliyetlerimiz de bulunuyor. UNDP'nin desteği ile önümüzdeki dönemde çok daha geniş bir kitle ile yol gösterici çalışmalar gerçekleştirebileceğiz" dedi. 

 

Etiketler: