Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Şov yapmaya kalktılar, arkalarına bakmadan kaçtılar

GÜNDEM / 2018-02-21

Şov yapmaya kalktılar, arkalarına bakmadan kaçtılar

Zeytin Dalı Harekatı'na karşı YPG/PKK-DEAŞ'a  destek vermek amacıyla Afrin'e girmeye çalışan terörist gruplar, TSK'nın uyarı amaçlı topçu atışı üzerine kente 10 kilometre kala  bölgeden geri çekildi.

 

 

Türk Silahlı  Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun, Türkiye-Suriye sınırındaki Afrin ilçesinde  sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı'na karşı YPG/PKK-DEAŞ teröristlerine destek  vermeyi amaçlayan rejim destekçisi terörist gruplar,  Afrin'in  güneyindeki Nubul Zehra bölgesinden hareket etti.

 

İçerisinde zırhlı araçlar ve Doçkalı kamyonetlerin bulunduğu 20  araçlık konvoyla hareket eden terörist gruplar, Afrin topraklarına girerek kente  ilerlemeye çalıştı.

 

Ancak bu sırada terörist gruplara yönelik uyarı amaçlı topçu atışı  başladı. Top atışları konvoydaki araçlara isabet etmedi. Terörist grupların oluşturduğu konvoy, uyarı ateşi üzerine, kente 10 kilometre kala Afrin'den geri çıkmak zorunda kaldı.

 

REUTERS GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

 

Reuters haber ajansının Suriye yönetimine yakın yayın organlarına dayandırdığı iddiaya göre, Halep'ten yola çıkan Esad'a bağlı milisler, Afrin'e girmeye başladı. Suriye devlet televizyonu, ağır makineli silahlarla donatılmış 20 aracın Afrin'e girişinin görüntülerini yayımladı. 

 

YPG: BİZ DAVET ETTİK

 

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı sözcüsü Nuri Mahmud, hükümet güçlerini Afrin'e kendilerinin davet ettiğini söyledi. Mahmud, "Suriye hükümeti, görev çağrısına cevap verdi ve askeri birimlerini sınıra konuşlandırmak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve sınırlarının savunmasında yer almak üzere gönderdi" dedi.  YPG'nin sözcüsü Birusk Heseke de, rejim yanlısı milislerin Afrin sınırlarında konuşlandırılacağını öne sürdü. YPG'den gelen bir başka açıklamada da, "rejimle anlaşma yapılmadığı ancak gönüllülerin geldiği" iddia edildi.

 

"BEDELİNİ DE ÇOK AĞIR ÖDERLER"

 

Afrin'e ilerlemeye çalışan rejim yanlısı terörist gruplara müdahalede bulunulduğuna yönelik haberler hatırlatılarak, "Sahadaki son durum nedir? Bu konu  özellikle Sayın Ruhani ile görüşmenizde gündeme geldi mi" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, '''Oradaki Şii milis güçlerinin bazı pikaplarıyla on kadar, Afrin'e doğru bir hareketliliği tespit edilmiş fakat daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar ve o dosya da o şekilde  şimdilik kapanmış vaziyette.Gerek Sayın Putin gerekse Sayın Ruhani ile yaptığımız görüşmelerde, bu konularda da zaten mutabakatımız var. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor. Bunlara tabii fırsat vermemiz mümkün değil.  Bunun bedelini de çok ağır öderler" cevabını verdi.

Etiketler: