Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3399
%0,11
EUR
6,0673
%-0,38
Altın
220,2550
%-0,63

Taksiciler kabinli araç istiyor

OTOMOBİL / 2015-02-08

Taksiciler kabinli araç istiyor

İstanbul Birleşik Taksi şoförleri Derneği tarafından taksiciler ve müşterilerinin "can güvenliği" için kampanya başlatıldı.

 

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ile HKF Fuarcılık işbirliğiyle İstanbul Fuar Merkezi'nde yapılan ilk Taksi fuarı Taxiworld Turkey'de stant açan derneğin başkanı Hüseyin Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taksicilerin can güvenliği için kabinli araçlar istediklerini belirtti.

"Bizlere sunulmak istenen projede bulunan panik butonuyla bu iş sağlanamaz. İstanbul gibi dev bir bir metropolde çalışıyoruz, araçlarımıza binenlerin kimin müşteri, kimin kötü niyetli olduğunu bilemiyoruz" diyen Duman, şoför arkadaşlarının her saniye tedirgin olduğunu, bunun için şoför ile müşteriyi ayıran kabinli araçlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Duman, "Bunun örnekleri gelişmiş ülkelerde var. Bizlerin tek isteği huzur ve güven içinde bir ulaşım sistemi vermektir" dedi.

Kamuoyuna seslerini duyurmak için imza kampanyası başlattıklarını dile getiren Duman, bugüne kadar yaklaşık 10 bin civarında imza topladıklarını, toplanan imzaları TBMM, hükümet ve siyasi partilerin yetkililerine teslim edeceklerini anlattı.

Duman, "Taksim akıllı, kemerim takılı kampanyası ile hem şoförlerimizi hem de müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz. Emniyet kemeri tokasına yazılı materyallerle yaptırdığımız tanıtımlarda, bunları araçlarımıza binen müşterilerimize dağıtarak, emniyet kemerinizi takın, can güvenliğinizi sağlayın diye uyarılarda bulunuyoruz" diye konuştu.