Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,252
%0,50
USD
5,3106
%0,55
EUR
6,0216
%0,43
Altın
229,4010
%0,75
SON DAKİKA

Terör mağdurlarına gönüllü destek hizmeti

SAĞLIK / 2016-04-09

Terör mağdurlarına gönüllü destek hizmeti

Terör mağduru kişi ve ailelerine psikolojik destek sunuluyor. İstanbul Bakırköy'deki Pedamed Psikiyatri Tıp Merkezi, terör mağdurlarına gönüllü destek hizmeti verdiklerini açıkladı.  Psikolojik Danışman Sonnur Kükürkt, "Ülkemizde yaşanan ve hepimizi derinden etkileyen insanlık dışı terör olaylarını büyük bir acıyla lanetliyoruz.

 

 

Olaya tanık olanlar, yaralananlar ya da  yakınlarını kaybedenler olayın üzerinden uzun zaman geçse de  bu olayın olumsuz etkilerini taşıyabilirler. Bazı kişilerde yoğun üzüntü, öfke patlamaları, tekrarlayacağına ilişkin kaygı ve korkular, uyku bozuklukları ve bağımlılıklarda artış görülebilir. Çocuk ve yetişkinleri sosyal travmanın etkisinden korumak ve toplumsal ruh sağlığımız için terapötik anlamda müdahale etmek gerekebilir.

 

Bu nedenle bizler; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile çalışan EMDR HAP (İnsani yardım programları) Türkiye Gönüllüleri üyesi olarak, psikolojik travmaya müdahalede oldukça etkili olan EMDR Terapisini (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)  terör mağdurları için gönüllü olarak uygulamaktayız." dedi.